Syrské síly dobyly strategické letiště poblíž Rakká, boje stojí kvůli nedaleké přehradě

Syrské demokratické síly (SDF) s pomocí koaličních vojsk postupují při osvobozování syrského města Rakká. V neděli vybojovaly strategické vojenské letiště u města Tabka vzdáleného asi 40 kilometrů od Rakká. Boje v pondělí přerušily kvůli špatnému stavu nedaleké přehrady. Islamisté varovali před jejím protržením.

Video Zprávy ve 12
video

Jakub Szántó: Přehrada je největší v Sýrii, její protržení by ohrozilo Rakká

SDF, které jsou koalicí kurdských a arabských milicí podporovaných Spojenými státy, se od pátku snaží převzít kontrolu nad městem a přehradou Tabka. V pondělí koalice boje dočasně přerušila, aby měli technici čas přehradu zabezpečit. Oddíly SDF jsou nyní ve vzdálenosti asi 29 kilometrů západně do Rakká.

Tabka leží asi 40 kilometrů západně od Rakká, kde má Islámský stát hlavní stan. Islamisté nejprve nařídili evakuaci Rakká, protože se báli protržení přehrady. Později ji ale odvolali. Podle islamistů přehradu poškodilo koaliční bombardování. Koaliční síly to ale odmítají.

Největší přehradu v Sýrii kontroluje IS

Exilová opoziční Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s odvoláním na své aktivisty v terénu oznámila, že přehrada nefunguje, IS má ale prý nadále pod kontrolou její hlavní provozní budovy a turbíny. 

„Přehrada Tabka je největší v Sýrii a jedna z největších v celém regionu. Je vysoká 60 metrů a dlouhá 4,5 kilometru,“ uvedl zpravodaj ČT Jakub Szántó. Její protržení by ohrozilo právě město Rakká, uvedl Szántó s tím, že podobná situace byla i na přehradě v iráckém Mosulu.

V neděli se vojákům podařilo vybojovat leteckou základnu. Ta padla do rukou IS v srpnu 2014. Krátce nato islamisté oznámili, že na základně zabili přibližně 200 vojáků režimu prezidenta Bašára Asada. Záznam masakru extremisté šířili po internetu.