Francouz plánoval během fotbalového Eura útoky na synagogy a mešity

Ukrajinská tajná policie SBU potvrdila zadržení údajného teroristy, který plánoval atentáty během nadcházejícího fotbalového šampionátu ve Francii. Podle dřívějších zpráv francouzských médií jde o Francouze, který se snažil převézt ze západní Ukrajiny do Polska větší množství zbraní a výbušnin. Podle Kyjeva mohou za jeho plány stát ruské tajné služby, Francie je ale prý k celé záležitosti skeptická.

Policie v Lyonu nacvičuje zásah v případě teroristického útoku během fotbalového Eura
Zdroj: Reuters Autor: Robert Pratta

Šéf kontrarozvědky Vasyl Hrycak na tiskové konferenci v Kyjevě prohlásil, že zadržený muž plánoval provést ve Francii patnáct teroristických útoků. Za tímto účelem se spojil s „veliteli vojenských jednotek na východě Ukrajiny“, od kterých se snažil získat zbraně a trhaviny. Ředitel SBU přitom nevyloučil, že za plánem údajného teroristy mohou být ruské tajné služby.

Ukrajina podle Hrycaka plánovala zveřejnit informace o zadrženém teroristovi až po skončení šampionátu. Pondělní oznámení prý vyvolala skutečnost, že se o víkendu dostala zpráva do francouzského tisku.

„Pokud by chtěl někdo nakupovat zbraně, tak současná Ukrajina je pravděpodobně ideálním místem. Otázkou je, jestli vůbec k něčemu takovému došlo. Otázek je spousta, obvinění jsou velmi vágní.“

Karel Svoboda z FSV UK

Podle agentury Reuters je ale francouzská policie k celé záležitosti skeptická. Anonymní zdroj v Paříži agentuře řekl, že muže zadrženého na Ukrajině nezná policie ani francouzské zpravodajské služby. Při prohlídce jeho domu nebylo prý nalezeno nic usvědčujícího. 

Ukrajinská tajná služba zveřejnila fotografii ze zatčení Francouze
Zdroj: Reuters/Ukraine's State Security Service

Výbušniny, kalašnikovy, pancéřové pěsti

Cílem útočníka se ve Francii měly stát muslimské a židovské modlitebny a administrativní budovy, řekl dále Hrycak. Součástí plánů byly útoky na objekty daňové správy a velké silniční komunikace.

Podle sobotní zprávy jihofrancouzského deníku Le Dauphiné Libéré ukrajinští pohraničníci 21. května v obytném voze pětadvacetiletého Francouze našli kromě jiného více než 100 kilogramů výbušniny TNT, stovku rozbušek, asi pět kalašnikovů a nejméně tři pancéřové pěsti.

„Je to poměrně šokující nález velkého arzenálu, se kterým se dá udělat skutečně velké nebezpečí, velké ztráty na lidských životech,“ zhodnotil generál v záloze Andor Šándor, bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby.

„Celý plán může být nástrahou ruských tajných služeb.“

Vasyl Hrycak

šéf ukrajinské kontrarozvědky

Na druhé straně Šándor připustil, že by se mohlo jednat i o „konjunkturální bublinu ze strany Ukrajinců s cílem ukázat, jak dobře jejich tajná služba funguje, a to s ohledem na to, jak se jinak Ukrajina potácí v různých problémech a snaží se přitáhnout ještě větší pozornost a pomoc Západu,“ zamyslel se Šándor.

Kdo je zadržený muž?

Zadržený muž nyní čeká v ukrajinském vězení na případné vydání do Francie. Na Ukrajinu prý přicestoval v prosinci 2015, kdy projevoval zájem vstoupit jako dobrovolník do jednotek, bojujících na východě země s proruskými separatisty. Sliboval pomoci těmto jednotkám s vybavením, a pod touto záminkou se začal zajímat o koupi zbraní a výbušnin. Zatčením vyvrcholila půlroční práce tajných služeb, tvrdil Hrycak.

Ve Francii má vyšetřování na starosti úřad pro boj proti organizované kriminalitě a kriminálka v Nancy, uvedla agentura AFP s tím, že vyšetřovatelé se zdržují vyjádření a čekají na materiály od Ukrajinců. 

Video Události
video

Kyjev tvrdí, že zadržený Francouz chtěl provést útok během fotbalového Eura

Kyjev tvrdí, že zadržený Francouz chtěl provést útok během fotbalového Eura

Šándor: Počet zbraní, který se našel, je poměrně alarmující

90' ČT24: Zmaření plánovaného útoku během Eura

Starostka obce Nant-le-Petit, kde má zadržený Francouz bydliště, jej vykreslila jako „chytrého a sympatického chlapce, úslužného a dobře vycházejícího se sousedy“. Podle ředitele zemědělského družstva, kde zadržený pracoval jako inseminátor, šlo o „perfektního zaměstnance“.