Za sražení policistky dva a půl roku vězení. Soud potrestal zdrogovaného motorkáře

Řidiči motocyklu Lukáši Pulkertovi uložil šumperský soud za sražení policistky v Mohelnici dva a půl roku vězení a pětiletý zákaz řízení. Policistka ho zastavovala kvůli téměř dvojnásobnému překročení rychlosti. Pulkert jel pod vlivem drog, bez řidičského průkazu a na neregistrovaném stroji. Soud jej uznal vinným ze tří trestných činů včetně násilí proti úřední osobě. Muži hrozilo až šest let vězení, rozsudek není pravomocný.

Lukáš Pulkert u soudu v Šumperku
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Svoboda

Případ se stal loni 18. října. Policisté při kontrole v Družstevní ulici naměřili motorkáři rychlost 92 kilometrů, v Uničovské ulici se ho proto snažila zastavit další policejní hlídka. „Policistka stála v daný okamžik v jízdním pruhu motocyklu, s terčem ve vztyčené ruce jej chtěla zastavit. Řidič nejprve zpomalil, poté ve vzdálenosti dvou až tří metrů přidal plyn a z boku do ní najel,“ uvedl státní zástupce Tomáš Horák.

Policistka se snažila střetu zabránit, ale to se jí nepodařilo, spadla bokem a hlavou na vozovku. „Při nárazu na asfalt jsem se bouchla do hlavy, měla jsem lehký otřes mozku, naražený pravý loket, koleno a pohnula jsem si krční páteří,“ uvedla u soudu žena. Pulkert po nárazu spadl z motorky a podle policistů se snažil utéct, policisté jej zaklekli a zpacifikovali.

„Obžalovaný za této situace musel být srozuměn s tím, že dojde k následku, který se stal. Způsobil újmu na zdraví a snad jen souhrnem šťastných náhod nedošlo k závažnějšímu zranění,“ uvedl předseda senátu Lubomír Kozák. Žena utrpěla z pohledu lékařů středně těžké zranění. „To jednání je vysoce společensky škodlivé,“ dodal Kozák.

Pulkert: Chtěl jsem jenom ujet

Obžalovaný se k činu doznal a za své jednání se omluvil. Tvrdil však, že ženu srazit nechtěl. „Je to moje chyba, jsem si toho vědom, ale skutečnost je jiná. Chtěl jsem se vyhnout dopravní kontrole, chtěl jsem ji objet zleva, ale policistka uskočila na tu samou stranu, kterou jsem ji chtěl objet,“ uvedl Pulkert. „Neměl jsem řídit bez řidičského průkazu, byla to moje mladická nerozvážnost,“ uvedl pětatřicetiletý muž.

Žalobce kontroval, že musel předpokládat, co se může stát. „Policistka měla na rozhodnutí desetinu sekundy, nemohla vědět, kam bude odbočovat. Rozhodla se pro únik do jedné strany. Řidič se nemůže vyvinit tím, že chtěl ujet,“ mínil žalobce s tím, že jde o nepřímý úmysl. Navrhoval dva až tři roky ve věznici s ostrahou.

Podle obhajoby byl už Pulkert za své řízení postižen v přestupkovém řízení a do policistky nenajel úmyslně. Šlo prý o nedbalost, když se ji snažil objet. „Nelze dovodit úmysl obžalovaného. Snažil se jí sofistikovaným způsobem, myška vlevo, myška vpravo, vyhnout,“ uvedl obhájce s tím, že jde o přestupek.

Policisté u motorkáře našli 6,2 gramu pervitinu. Muž je tedy obžalován i z přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Kvůli předchozímu pěstování marihuany jej žalobce obžaloval i z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.