Dětmarovický kněz se domluvil na sexu s mladým mužem. Trestného činu se ale nedopustil

Bývalý kněz z Dětmarovic na Karvinsku, který si měl podle polských médií domluvit sex s mladým mužem, se nedopustil trestného činu. Rozhodla o tom katovická prokuratura, která jeho případ odložila, o rozhodnutí informoval server iRozhlas.cz. Katolická církev potrestala duchovního kvůli porušení celibátu a pohoršení pokáním v Itálii.

Kolik je muži, se kterým chtěl mít kněz pohlavní styk, prokuratura ani biskupství neuvedly. S největší pravděpodobností byl ale zletilý, protože v Polsku je pohlavní styk legální od 15 let. Podle serveru nevyšetřuje kněze ani Kongregace pro nauku víry, která se zabývá pouze případy, v nichž figurují lidé mladší osmnácti let.

I když skutek není trestným činem ani podle církevního trestního práva, církevní soud přesto uložil knězi jako trest formační pokání v komunitě v Itálii.

„Jednání, kterého se jmenovaný dopustil, není ani v církevním trestním právu přímo definováno jako trestný čin, ale je závažným porušením kněžského závazku celibátu. A s ohledem na okolnosti také velkým pohoršením a poškozením dobrého jména církve,“ řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí ostravsko-opavské diecéze Pavel Siuda.

„Polehčující okolností bylo doznání jmenovaného, jeho upřímná lítost a rezignace ze všech svěřených funkcí,“ dodal.

Duchovní si měl schůzku domluvit na internetu

Faráře, který si podle polských médií domluvil schůzku s mladým mužem v Katovicích, vyslýchala polská policie. Kněz již dříve uvedl, že se chytil do nastražené pasti. Sám o případu informoval své nadřízené, omluvil se za pohoršení, které svým jednáním způsobil, a rezignoval na všechny své funkce. Biskup Martin David faráře až do konečného vyřešení záležitosti postavil mimo službu.

Kněz se podle dostupných informací s mužem seznámil na internetu. Na domluvenou schůzku ale podle médií přišel figurant a také policie, kterou na věc upozornil polský aktivista, který dlouhodobě sleduje sítě pedofilů. Aktivista také zveřejnil video natočené v hotelu skrytou kamerou, na kterém se kněz přiznal k úmyslu mít sex s mužem, odmítl ale podezření z pedofilie.