Koronavirus ohrožuje celé odvětví. Čeští vystavovatelé budou žádat vládu o pomoc

Čeští vystavovatelé přijdou kvůli rušení zahraničních veletrhů kvůli koronaviru o 450 milionů korun, krize tohoto průmyslu se dotkne desítek tisíc lidí. Uvedli to zástupci Asociace výstavářských firem ČR (AVF), která zastupuje stovku firem. Výstaváři budou žádat o pomoc vládu.

České výstavářské firmy ohrožuje koronavirus
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Situace je pro velkou část našeho sektoru likvidační. Za poslední týden bylo v zahraničí zrušeno přes sto akcí, na kterých měli zakázky. Je to, jako když zpomalíte ze stovky na nulu, jako když narazíte do zdi,“ konstatoval předseda AVF Jiří Carda.

Zdůraznil, že propad odvětví nenastal zaviněním majitelů firem a že na podobnou situaci se nedá připravit. „Je to prakticky likvidace celého odvětví, jaro je vrcholem naší výstavářské sezony,“ dodal Carda.

Výstavářství je podle něj exportní obor, který zaměstnává desítky tisíc lidí. „Chceme se obrátit o pomoc na vládu, budeme žádat o pomoc hlavně pro naše lidi. Pravděpodobně budeme požadovat podporu na mzdy, případně odklad splátek daně z příjmu, případně odklad plateb zdravotního a sociálního pojištění,“ dodal Carda.

V poslední době byly zrušeny například veletrh cestovního ruchu ITB Berlín, veletrh mobilních technologií MWC v Barceloně, knižní veletrh v Lipsku nebo mezinárodní řemeslnický veletrh v Mnichově.

Posunutí termínu veletrhů oznámily i Veletrhy Brno, které odložily konání veletrhu Techagro o rok, veletrh Opta se pravděpodobně přesune na podzimní termín, pořadatel Terinvest zrušil letošní veletrh Amper. Důvodem jsou opatření kvůli koronaviru, která přijaly zahraniční firmy tvořící hlavní část vystavovatelů.

Z obavy před šířením nákazy zrušila také Jihočeská centrála cestovního ruchu dubnový veletrh cestovního ruchu Travelfest v Českých Budějovicích. Jihočeský kraj se nebude účastnit ani březnového mezinárodního veletrhu v německém Pasově.