Zlínský kraj a Unimex Group se ve sporu o pozemek chtějí dohodnout mimosoudně

Zlínský okresní soud vyhověl návrhu Zlínského kraje a společnosti Unimex Group a plánované jednání ve sporu o pozemek odročil. Řekl to mluvčí soudu Petr Prokopius. Soud se sporem kraje a Unimex Group o vlastnictví pozemku ve Zlíně-Malenovicích, kde dřívější vedení kraje plánovalo výstavbu nemocnice, měl původně začít zabývat ve čtvrtek. Hejtman Radim Holiš (ANO) v úterý uvedl, že se region se společností chtějí dohodnout mimosoudně.

„Jednání původně nařízené na 24. listopadu 2022 bylo k žádosti obou stran odročeno, neboť žalobce i žalovaná deklarovali zájem mimosoudně jednat o řešení sporu. Další procesní postup soudu ve věci se bude odvíjet od výsledků jednání stran. V současné době proto není stanoven nový termín jednání ve věci,“ uvedl Prokopius.

Plochu o velikosti asi 950 metrů čtverečních koupil kraj od Unimexu v roce 2020 za 1,5 milionu korun. Kraj pod vedením dřívějšího hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) chtěl v místě postavit novou krajskou nemocnici. Podmínkou Unimex Group bylo to, že pozemek poslouží pro stavbu nemocnice.

Nové vedení kraje však projekt odložilo a zastupitelé loni v září schválili prodloužení investičního záměru na nemocnici ve Zlíně-Malenovicích do roku 2040. Holiš tehdy uvedl, že není reálné, aby měl kraj v příštích deseti letech peníze na výstavbu nemocnice a že z avizovaných nákladů osm miliard se částka zvedla na patnáct miliard korun. Uvedl také, že kraj se prodloužením záměru vyhne hrozící pokutě za nesprávné využití pozemků.

Kraj se společností Unimex Group dříve jednal. „Byli jsme ochotni hledat řešení, které by bylo výhodné pro obě strany. Postupovali jsme transparentně a jednání byla vždy vedena v zájmu Zlínského kraje v rozsahu možností, které nám vymezuje smluvní vztah se společností Unimex Group, jenž byl uzavřen za mého předchůdce Jiřího Čunka. Společnost se ovšem odmlčela a 2. 8. 2022 podala žalobu na Zlínský kraj,“ uvedl už dříve.

Firma se žalobou domáhá určení vlastnického práva k pozemku v Malenovicích. „Podali jsme žalobu a požadujeme vrácení pozemku, protože Zlínský kraj ho nechce využívat pro výstavbu krajské nemocnice, což byla podmínka prodeje. S vedením kraje jsme opakovaně jednali, nicméně to nepřineslo žádné konkrétní výsledky. Kraj předkládal návrhy, které nebyl schopen garantovat,“ řekl už dříve dříve Mladé Frontě DNES Šimáně.

Hejtman na konci října na krajském zastupitelstvu uvedl, že spor s Unimex Group by se mohl řešit také formou mimosoudního vyrovnání. „Soud nás vyzval, abychom se ještě jednou zkusili dohodnout,“ sdělil v úterý Holiš, který kontaktoval majitele Jiřího Šimáněho.

Právníci podle hejtmana připravují dohodu, kterou by mělo následně schvalovat zastupitelstvo, zřejmě v příštím roce. Zrušena tím bude původní smlouva, která podle Holiše byla pro kraj nevýhodná. Detaily připravovaného dokumentu nesdělil, nevyloučil možnost nabídnout firmě část pozemků v malenovické zóně.

Kraj odkupoval pozemky od majitelů za jednotnou cenu 1650 korun za metr čtvereční. S vlastníky se dohodl na prodeji téměř padesáti parcel a zaplatil za ně 230 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Cyrilometodějské slavnosti ve Velehradě završila poutní mše

Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku završila slavnostní poutní mše na prostranství před bazilikou. Na 5. červenec připadá státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje. Velehradské cyrilometodějské slavnosti na jejich odkaz poukazují. Patří k nejvýznamnějším církevním událostem v zemi, běžně se jich účastní desítky tisíc lidí. Dny lidí dobré vůle začaly v sobotu.
08:20Aktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoNedávno draze vysazená alej u cyklostezky v hradeckých lesích hyne

Měly oživit přírodu v rekreační oblasti, místo toho čerstvě vysazené stromy u nové cyklostezky v královéhradeckých lesích hynou. Vloni vzrostlých borovic, dubů, třešní a lip vysadili 73, nedostalo se jim ale dostatečné péče včetně zalévání. Přitom byly nejdražší výsadbou ve městě, každý strom vyšel skoro na čtyřicet tisíc. V květnu stezku od dodavatele převzala radnice. Viníka ani škodu magistrát neurčil.
před 15 hhodinami

VideoVe Velehradě začaly Dny lidí dobré vůle

Ve Velehradě na Uherskohradišťsku začaly dvoudenní Dny lidí dobré vůle. Připomínají příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Program zahájila Modlitba za vlast. Letošní ročník je věnován lékařům, zdravotním sestrám, záchranářům a všem pracovníkům ve zdravotnictví. Cyrilometodějské slavnosti patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi, navštěvují je desítky tisíc lidí.
včera v 20:56

VideoOpětovné vystavení sochy pohraničníka z Domažlic budí emoce

Domažlice znovu vystavily kontroverzní sochu pohraničníka se psem. Přes třicet let ležela ve skladu města, teď stojí na Čerchově a má být součástí expozice o historii místa. Její vrácení do veřejného prostoru ale někteří kritizují. „Pokud nejsou pomníky, památníky, sochy vystavovány v kontextu, mohou být brány jako propagace komunismu,“ míní Kamil Nedvědický z Ústavu pro studium totalitních režimů. Podobným kontroverzním dílem je třeba socha maršála Koněva, která se má rovněž vrátit na veřejnost.
včera v 20:42

Kraje řeší výpadek financí od státu na opravy silnic

Hejtmani vyzývají vládu, aby v rozpočtu na příští rok našla čtyři miliardy korun na opravy a údržbu mostů i silnic druhé a třetí třídy. Letos jim totiž pravidelný příspěvek poprvé neposlala. Jestli stát nakonec peníze nenajde i letos, chtěli vědět do června. Zástupci regionů mluví o zřetelném výpadku příjmů a obávají se výrazného dopadu na kvalitu místních komunikací. Ministerstvo dopravy slibuje o penězích jednat v létě, při přípravě rozpočtu na příští rok. Podle zástupců koalice už ale podpora pokračovat nemá.
včera v 20:07

Mysleli jsme si, že se do půl roku vrátíme, říká pamětnice vystěhování Opatovic

Němci za války vystěhovali kvůli rozšíření vojenského prostoru na Drahansku obyvatele desítek obcí. Mezi nimi byla i Marie Zemánková, která musela jako dítě s rodinou odejít z Opatovic. Domů se vrátili až po čtyřech letech, jejich stavení ale bylo zbourané. Místo studia na zdravotní škole musela po kolektivizaci vesnice nastoupit do JZD, kde pracovala až do důchodu. Víru v Boha jí ale režim nevzal.
včera v 16:19

VideoVýkup pozemků dává šanci ohroženým druhům rostlin a živočichů

Vykupují pozemky, aby dali prostor přírodě vrátit se do původního stavu. Česká společnost pro ochranu přírody nyní shání peníze na nákup tří hektarů v Českém středohoří. V minulosti už tak získala přes padesát lokalit, na kterých žijí ohrožené druhy rostlin a živočichů. Například šlo o louku, kde byl důvod k výkupu hlavně výskyt ohroženého hořečku. Ochránci se mu tu snaží vytvořit ideální podmínky, aby na podzim opět vykvetl. S pomocí místních spolků a dobrovolníků pečují o 200 hektarů pozemků po celém Česku. K nim patří Zázmoníky v Jihomoravském kraji, přírodní rezervace Zbytka ve východních Čechách či tůň Triangl v Praze. Výkupy pozemků probíhají z prostředků veřejné sbírky Místa pro přírodu. Do této sbírky může přispět každý libovolnou částkou. Nebo se může zapojit i jako dobrovolník a pomoci tak s vytvořením prostoru, kde se bude ohroženým druhům dařit.
3. 7. 2026

VideoUkrajinci na Broumovsku opravují kostely jako poděkování za pomoc

Ukrajinci žijící ve východních Čechách se dobrovolně zapojují do oprav barokních kostelů na Broumovsku. Chtějí tak poděkovat za azyl, který jim Česko poskytlo, i za podporu a pomoc Ukrajině. Památky byly dlouhá léta zanedbané především kvůli nedostatku peněz na údržbu. Dnes jejich obnovu podporují stát, kraj, dárci i veřejnost. Od začátku května pracuje Sergej Rezedent s přáteli na opravách hřbitovního kostela v Šonově u Broumova.
3. 7. 2026

Evropský pohled