Národní sportovní agentura zastavila dotaci na rozestavěný stadion v Hradci Králové

Národní sportovní agentura (NSA) zastavila řízení o dotaci na fotbalový stadion v Hradci Králové. Agentura tvrdí, že poskytnutí dotace by představovalo veřejnou podporu podle práva Evropské unie, která není slučitelná s jejím vnitřním trhem. Hradec přitom zahájil hrubou stavbu stadionu za 568 milionů korun už letos v únoru na místě bývalého všesportovního stadionu. S výtkami a závěrem NSA město nesouhlasí a zvažuje právní kroky.

Usnesení o zastavení řízení o dotaci město obdrželo ve středu do datové schránky. Agentura podle radnice svůj závěr odůvodňuje například tím, že město lze pokládat za podnik, jelikož na stadionu uvažuje o pronájmech prostor pro občerstvení, posilovnu, sportování nebo koncerty.

„U takových zařízení je to ale zcela běžná až nutná praxe, ať už z pohledu ekonomiky provozu, nebo jako zvýšení atraktivity zařízení,“ uvedl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Zástupci radnice upozornili, že NSA vadí i to, že stavební práce začaly před podáním žádosti o dotaci. „Město již jednou agentuře tuto výtku zpochybnilo s tím, že podmínky poskytnutí dotace zveřejněné agenturou toto vysloveně umožňují, což jsme navíc doložili právním rozkladem,“ uvedla náměstkyně primátora pro dotace Monika Štayrová (ANO).

„Zastavení řízení o dotaci na stadion v Hradci Králové bylo z důvodu, že nesplnili podmínky dotace tím, že uzavřeli nezvratný závazek dřív, než podali žádost, a tím nenaplnili motivační účinek v rámci blokové výjimky u veřejné podpory,“ tvrdí ale místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková.

Hradec Králové v lednu vyzval ve správním řízení ke zrušení celé dotační výzvy. Podle radnice jsou v ní zásadní nedostatky, které mohou být příčinou všech komplikací města s žádostí o dotaci. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace.

„Bohužel k této výzvě, i když už příslušné právní lhůty pominuly, se agentura doposud nevyjádřila. S rozhodnutím agentury nesouhlasíme a zvažujeme uvedené usnesení napadnout,“ uvedla Štayrová. Podle ní celou věc musí ještě projednat orgány města.

Stadion staví sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Největší investice v novodobé historii města by měla být hotová do 28. dubna 2023.

Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let a hrubou stavbu stadionu zahájilo letos v únoru. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání, i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.

Národní sportovní agentura rozděluje státní dotace určené na sport. Vláda při úpravě státního rozpočtu na letošní rok výdaje na sport seškrtala. NSA měla podle říjnového návrhu schváleného kabinetem Andreje Babiše (ANO) dostat 5,9 miliardy korun, ale nová vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje 4,6 miliardy. Loni NSA rozdělovala ze státních prostředků bezmála sedm miliard korun. Fialova vláda nyní plánuje změny ve fungování agentury, které by měly vést k účinnější podpoře českého sportu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 17 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud ve stejné kauze rovněž schválil dohodu o vině a trestu u podnikatele Michala Unzeitiga. Ten dostal roční podmíněný trest a má zaplatit 250 tisíc korun.
před 1 hhodinou

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 3 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 17 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 20 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 21 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
před 22 hhodinami

Univerzitní spin-offy sílí. Pomáhají výzkumu a míří do světového byznysu

Univerzitní firmy, takzvané spin-offy, které vysokým školám přinášejí zisk, jsou v zahraničí běžné. V tuzemsku se tento model prosazuje pomaleji. Na konferenci v Ostravě, pořádané agenturou CzechInvest, zazněly příklady úspěšných firem, které dokážou z akademického výzkumu vytvořit mezinárodně konkurenceschopný produkt i finanční přínos pro vysoké školy.
včera v 09:24
Načítání...