Pokračuje líčení v případu ROP Severozápad. Za zmanipulování dotací za 14 miliard čelí obžalobě desítky lidí

Ústecký krajský soud pokračuje v hlavním líčení v rozsáhlém případu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Státní zástupce obžaloval z poškození finančních zájmů Evropské unie a dalších činů 27 bývalých čelných představitelů Ústeckého a Karlovarského kraje, podnikatelů i úředníků. Obžalovaní podle něj zmanipulovali evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Obžalobu si téměř tři desítky politiků, úředníků a podnikatelů vyslechly loni v říjnu. Do konce roku u soudu vypovídala zhruba polovina z nich, někteří odmítli. Nesouhlas s obžalobou z machinací s dotacemi vyjádřil bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje a někdejší místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký (ČSSD).

„S obžalobou tak, jak je předložena, zásadně nesouhlasím,“ uvedl Horký, který byl již dříve pravomocně odsouzen souhrnným podmíněným trestem za jiné dva případy. „V rámci svého jednání v komisi jsem nepřijímal žádné pokyny, abych hodnotil tak či onak jednotlivé projekty,“ řekl.

Komise se podle něj sešla, k dispozici měla podrobnosti k projektům, pak se uskutečnilo hlasování. Předseda senátu Jiří Blažek se dotazoval na podrobnosti k průběhu hodnotícího procesu. „Každého politika zajímala úspěšnost projektů,“ uvedl Horký.

Klíčovou roli měli externí hodnotitelé

V seznamu projektů, které podle spisu obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů. Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Minimálně jednou si Horký byl podle svého vyjádření prohlédnout projekty v úřadu regionální rady v Karlových Varech. Na některé dotazy státního zástupce Tomáše Minxe Horký odpověděl, že si nepamatuje nebo neví. „Byli jsme poslední instance, která projednávala projekty. Jsem přesvědčen, že všechny projekty byly kvalitní. Byl nám sdělen výsledek a tím bylo jednání (hodnotící komise) ukončeno,“ uvedl.

Hlavní líčení je naplánováno do 11. března a následně vždy na týden v dubnu a květnu. Většina obžalovaných se stání u soudu neúčastní. V jarních termínech budou pokračovat výslechy obžalovaných, poté soud vyslechne svědky, kterých je zhruba padesát. Tento týden chce soud vyslechnout ještě hodnotitele Kamila Řezníčka, bývalého předsedu ODS v Ústeckém kraji Petra Fialu, bývalého náměstka primátorky Karlových Varů Tomáše Hybnera (bývalý člen ČSSD), bývalého starostu Chebu za ČSSD Petra Navrátila a bývalého pověřeného ředitele dotačního úřadu Jiřího Červinku.

Jednání soudu je naplánováno do června

Soud zatím podle Blažka nerozhodnul o podnětu advokáta bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS) na vyloučení jeho případu do samostatného jednání s ohledem na zdravotní stav obžalovaného. Bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, který spolupracoval při vyšetřování případu s policií, bude vyslechnut jako poslední. „Doufám, že to bude ještě v červnu,“ podotkl soudce.

Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun. Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Řízení ve věci začalo na konci roku 2013. Hlavní líčení začalo čtením obžaloby loni v říjnu. Proces se koná u soudu v Litoměřicích, protože v budově krajského soudu v Ústí nad Labem chybí velká zasedací místnost. Celý spis má desítky tisíc stran. Většině obžalovaných hrozí až 16 let za mřížemi. Náhradu škody uplatňuje Ústecký i Karlovarský kraj a ministerstvo financí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění osmnáct lidí

V pražských Záběhlicích se dopoledne čelně srazila tramvaj s autobusem. Zranilo se osmnáct lidí, z toho dva měli závažná poranění. Záchranáři je rozvezli do nemocnic. Autobus podle policie vybočil z jízdního pruhu a střetl se s tramvají. Příčinu nehody policie vyšetřuje, nevyloučila zdravotní problémy řidiče autobusu a hledá svědky nehody i jízdy autobusu před srážkou. Ulice byla zhruba tři hodiny neprůjezdná pro osobní dopravu a místo tramvají v daném úseku jezdily autobusy.
11:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Reportéři ČT zjišťovali, proč fotbalové kluby nedokáží zajistit zákaz pyrotechniky

Tuzemský fotbal zažil předminulý víkend dle mnohých své dno. Násilný závěr derby mezi Slavií a Spartou šokoval nejen fanoušky, ale i ty, kteří fotbal nesledují. Útoky radikálních příznivců Slavie vyšetřuje policie. Samotný klub už dostal pokutu a zákaz diváků na stadionu na čtyři zápasy. K ohrožení bezpečnosti došlo přesto, že podobné incidenty se odehrály už dříve. Jan Moláček pro Reportéry ČT zjišťoval, proč kluby nedokáží nebo nechtějí zajistit, aby na zápasech nebyla zakázána nebezpečná pyrotechnika a kde končí rivalita a začíná nenávist.
před 4 hhodinami

Policie chce poslat před soud cizince, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové

Kriminalisté navrhli obžalovat třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královehradeckém Futuru dalšího cizince a jednu svědkyni zranil. Policisté muže viní z pokusu o vraždu, výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení mu hrozí až dvacet let vězení.
včeraAktualizovánovčera v 09:14

MHD mají některá města zdarma, nově to zavedou i Klatovy

Autobusy městské hromadné dopravy v Klatovech budou od července vozit všechny cestující zdarma. Radnice chystá optimalizaci veřejné dopravy a chce ji především zrychlit. Dosud si pasažéři kupovali jízdenku přímo u řidiče, což vzhledem k počtu zastávek přinášelo značné zdržení. MHD zdarma zavedly v minulosti například Frýdek-Místek, Valašské Meziříčí nebo Kolín. Většina velkých měst ji nabízí jen určitým skupinám obyvatel, nejčastěji seniorům a dětem.
včera v 07:00

Drony pomáhají policii i strážníkům. Odhalují dopravní přestupky i černé skládky

Drony se stávají běžnou součástí kontrolních akcí dopravní policie. Ze vzduchu se hlídky zaměřují hlavně na rizikové úseky. Zařízení neměří rychlost, slouží jen jako záznamník některých přestupků – třeba jízdy na červenou nebo předjíždění kamionů. Drony začali využívat i strážníci, například v Ústí nad Labem nebo Kladně. Pomáhají mimo jiné při pátrání v nepřehledném a špatně přístupném terénu nebo při odhalování černých skládek.
včera v 06:01

VideoPraha odstranila nebezpečnou skluzavku

Klouzačka na pražském dětském hřišti Okrouhlík stála šestnáct let. Před dvěma týdny se na ní ale zranilo dítě. Osmiletý chlapec má dva nalomené obratle. Městská část Praha 5 pak nechala skluzavku zavřít. Znalkyně nakonec uvedla, že klouzačka nebyla způsobilá k bezpečnému provozu, zmíněný úraz s tím ale nespojuje. Radnice preventivně klouzačku zlikvidovala.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
17. 5. 2026Aktualizováno17. 5. 2026
Načítání...