Obžalovaní v případu ROP Severozápad si vyslechli obžalobu. Soudce ji četl několik hodin

Čtení obžaloby v rozsáhlé kauze údajných machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad u soudu v Litoměřicích trvalo několik hodin. Většina z 27 obžalovaných bývalých politiků či úředníků ve středu už k soudu nepřišla a hlavní líčení se koná v jejich nepřítomnosti. Jejich výslech začne zřejmě příští týden. Případ se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Zatímco při úterním zahájení líčení chybělo pět obžalovaných, ve středu ve velké zasedací síni nebylo 19 z nich, včetně již dříve odsouzeného bývalého ředitele dotačního úřadu Petra Kušnierze, jenž spolupracoval s policií při vyšetřování tohoto případu.

K soudu naopak znovu přišla jediná obžalovaná žena, bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, její někdejší náměstek Pavel Kouda, Alexandr Novák (bývalý senátor a starosta Chomutova) a Daniel Ježek, kdysi vlivní podnikatelé na severu Čech.

Mezi vyjmenovanými trestnými činy je poškození finančních zájmů Evropské unie, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zločin vydírání a další. Obžalovaným hrozí až 16 let vězení. Celkem 22 z nich bylo podle státního zástupce členy organizované zločinecké skupiny. Obžaloba má 131 stran. S jejím čtením začal státní zástupce v úterý dopoledne a pokračoval od středečního rána do odpoledních hodin.

V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů. Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Náhradu škody za pokuty požadují kraje i ministerstvo, částka přesahuje 12 miliard

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. EU vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun. Odblokovat program se podařilo poté, co Karlovarský a Ústecký kraj souhlasily se zaplacením korekcí za chyby při rozdělování dotací. Kraje musely zaplatit 900 milionů korun, z toho Karlovarský zhruba 308 milionů korun a Ústecký 598 milionů korun. Oba kraje a ministerstvo financí požadují náhradu škody.

Ústecký kraj uplatňuje škodu ve výši zhruba 130 milionů korun. Karlovarský kraj se připojil s požadavkem na náhradu škody v souhrnné výši zhruba 375 milionů korun, z čehož podstatnou část tvoří plošná korekce, kterou kraj musel uplatnit. ČTK to řekla mluvčí kraje Jana Pavlíková. Ministerstvo financí požaduje částku přesahující 12 miliard korun, ČTK a Českému rozhlasu to ve středu řekl Jiří Straka z ministerstva.

Obhájce bývalého náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila Jiří Schüller ve středu novinářům řekl, že všechny projekty byly soutěženy a měly své dodavatele. „Všechny projekty, které byly vysoutěženy, stojí, fungují a nikde nikdo nehledá ani jedinou korunu. Pokud někdo tady tvrdí, že měly být vybrány jiné projekty, tak to není odpovědnost těchto lidí,“ uvedl Schüller s tím, že Navrátil nemohl způsobit škodu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Soud vyměřil za podvody s řidičáky ve Varnsdorfu nepodmíněné tresty

Za rozsáhlé podvody při vydávání řidičských průkazů ve Varnsdorfu vyměřil Okresní soud v Děčíně zkušebnímu komisaři Radku Šampalíkovi sedm a tlumočníkovi Georgesi Mangovi čtyři roky vězení. V jedné z nejrozsáhlejších korupčních kauz získalo podle žalobce neoprávněně průkaz nejméně 722 lidí. Další obžalované již soud potrestal dříve. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Lukáš Otipka i oba obhájci si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Oprava železničního mostu stála skoro čtvrt miliardy, vlaky po něm ale téměř nejezdí

Vlaky po unikátním zvedacím mostě do Lužce nad Vltavou na Mělnicku jezdí jen výjimečně, jeho oprava přitom stála téměř čtvrt miliardy korun. Středočeský kraj nechce platit za železniční dopravu do obce kvůli malému zájmu cestujících. I proto je úsek na novém seznamu jedenácti tratí, které by se mohly zrušit.
17. 7. 2025

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
15. 7. 2025

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
11. 7. 2025

Hřensko zpřístupní Edmundovu soutěsku

Zastupitelé Hřenska na Děčínsku schválili otevření Edmundovy soutěsky, a tedy i obnovu provozu plavby na loďkách. Jeden z hlavních turistických cílů v národním parku České Švýcarsko je z bezpečnostních důvodů uzavřený od obřího požáru v roce 2022. Otevření je naplánované na příští týden, provoz bude zatím v omezeném režimu. Na lodičky se dostane denně maximálně padesát lidí.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Do vyšetřování výpadku proudu se zapojí i experti z Evropy

Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky. ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení, informovala v pondělí mluvčí ČEPSu Hana Klímová. Část podnikatelů žádá po vládě kompenzace škod, které jim kvůli události vznikly.
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají dnes již bývalého radního města Štětí za SPD Lukáše Fridrycha, kterému hrozí až deset let vězení. Fridrych rezignoval k 30. červnu na své funkce, řekl starosta Miroslav Andrt (nez.).
7. 7. 2025Aktualizováno7. 7. 2025

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
5. 7. 2025Aktualizováno5. 7. 2025
Načítání...