Kušnierz: Desítky milionů z ROP Severozápad šly ODS a ČSSD

Obviněný exředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz ukázal v kauze zmanipulovaných zakázek na politické strany. Policistům podle Českého rozhlasu u výslechu řekl, že dotace končily u žadatelů napojených na ODS a ČSSD. Obě politické strany ale nařčení odmítají. Tvrdí, že šlo o selhání jednotlivců.

Kušnierz v kauze figuruje jako korunní svědek. Za machinace kolem evropských dotací už dostal pět let vězení. V roce 2014 byl podmínečně propuštěn. Letos ho soud potrestal zatím nepravomocně sedmi lety za údajné ovlivňování projektů. Když mu hrozilo, že se do vězení vrátí, začal vypovídat.

„Byla třeba alokace 200 milionů na nějakou výzvu a vím, že 100 milionů mělo jít pro ČSSD, 100 milionů pro ODS. Těch 100 milionů si zase měli dělit u sociálních demokratů Jana Vaňhová (obviněná exhejtmanka), Pavel Kouda (Vaňhové stíhaný exnáměstek), Arno Fišera (stíhaný exnáměstek hejtmanky) a u ODS to měl být Dan Ježek (obviněný podnikatel), René Budjač (někdejší radní za Ústecký kraj),“ popsal Kušnierz u výslechu, s jehož obsahem je zpravodajský web Českého rozhlasu seznámen.

Foldyna: ČSSD na to doplácí stejně jako ODS

Krátce po tomto výslechu policie obvinila 24 lidí. Sociální demokracie ale machinace s penězi odmítá. Ústecký poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) uvedl, že obvinění se snažili obohatit pouze sebe, nikoliv stranickou pokladnu. „Tohle nás jen špiní, ČSSD na to doplácí stejně jako ODS a zítra třeba ANO,“ dodal.

Pavel Kouda a Jana Vaňhová
Zdroj: ČT24

O individuálním selhání mluví i místopředsedkyně ODS a zastupitelka v Ústeckém kraji Drahomíra Miklošová. „Jestli někdo něco provedl, je na policii, aby to pořádně vyšetřila. Pokud se prokáže, že se skutečně něco takového dělo, musí za to pak být potrestán. Odhaduji to ale spíše na osobní selhání,“ řekla rozhlasu. Ostatní aktéři kauzy se k výslechu Kušnierze odmítli vyjádřit.

Pan velkomožný a Kapitán

O přidělování dotací podle vyšetřovatelů rozhodovali Ježek a bývalý senátor Alexandr Novák, přezdívaní Pan velkomožný a Kapitán. Díky svému vlivu podle detektivů dokázali ovlivnit celý proces přidělování dotací.

U výslechu to přiznal i Kušnierz, který podle svých slov chodil za Ježkem. „Řešil jsem s ním personální záležitosti úřadu, to znamená obsazení postů od vedoucích funkcí, nikoliv pozic referentských, ale vedoucích a projekty, což bylo hlavním cílem činnosti ROPu Severozápad včetně debat o výši nejen alokací k jednotlivým výzvám, ale i stanovení termínů, kdy budou výzvy vyhlášeny a ukončeny,“ uvedl u výslechu.

obrázek
Zdroj: ČT24

Politici v čele s Vaňhovou či Fišerou pak v tabulce zájemců o dotace měli otečkovat „tlačené“ projekty. Seznam nakonec schválil Ježek. Kušnierz měl už jen ohlídat, aby projekty získaly dotace.

Členy komisí proto instruoval, jak mají hlasovat. Někdy údajně jen podepsali předvyplněný formulář. „Všichni členové komise byli loajální a věděli, že se jedná o zájmové projekty. Tam nikdo nehodnotil spravedlivě a objektivně,“ řekl u výslechu.

Obvinění mají obstavené účty a zajištěné byty

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Podle serveru Seznam.cz obviněným policie zajišťuje i bankovní účty a nemovitosti.

Účty má obstavené například Jana Vaňhová nebo ředitel odboru ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bártl. Byty mají zajištěné starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), advokát Aleš Dostál, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD) nebo Zdislav Mazur a Zdeněk Sysel. Žalobci chtějí u všech obviněných zajistit 870 milionů korun. Údajnou škodu v celé kauze policie vyčíslila na více než 13 miliard.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Radní Štětí čelí obvinění kvůli korupci

Policisté obvinili čtyři lidi na Litoměřicku kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami. Z přijetí úplatku podezírají radního města Štětí, kterému hrozí až deset let vězení, oznámil v pondělí mluvčí krajské policie Kamil Marek. Mezi skupinou čtyř stíhaných mužů z řad podnikatelů a státního aparátu panovaly podle kriminalistů neformální korupční vztahy a klientelistické vazby, které měly za cíl jejich obohacení na úkor státních i samosprávných organizací.
před 16 mminutami

Menší obce budou moci ověřovat podpisy

Od nového roku se rozšíří počet míst, kde bude možné nechat si ověřit podpis. Nově tato pravomoc připadne i menším obcím. Umožní jim to změna vyhlášky ministerstva vnitra. Ne všechny obce ale na takovou možnost kývly.
před 40 mminutami

Stavební výroba a průmyslová produkce meziročně vzrostly

Stavební výroba v Česku v květnu meziročně vzrostla o 11,6 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství. Meziroční růst zaznamenala i průmyslová produkce a růstem exportu se zvýšila bilance zahraničního obchodu. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
před 1 hhodinou

Po tropickém začátku prázdnin se ochladí

Po horkém začátku letních prázdnin čeká Česko v tomto týdnu výrazné ochlazení. Teploty se většinou udrží lehce nad dvaceti stupni Celsia, obloha zůstane zatažená a bude pršet. Na severovýchodě mohou být srážky vydatné a trvalé a ochlazení bude výraznější, západ zasáhnou srážky mírnější. Před víkendem se teploty opět vyšplhají ke 25 stupňům. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

V turistických destinacích hrozí pokuty za odnášení písku z pláží či nošení podpatků

Řada zemí, které jsou častým cílem turistů, zavádí různá opatření. V oblíbených destinacích hrozí vysoké pokuty někdy i za chování, které se cizinci může zdát nevinné. Nová nařízení, i ta uplatňovaná už více let, se mohou týkat hluku, oděvu, kouření či konzumace jídla a alkoholu. Kromě nastudování pravidel, která platí v cílové destinaci, by ale lidé před odjezdem na dovolenou neměli zapomenout ani na zabezpečení svých domů a bytů.
před 3 hhodinami

Řítíme se do krize, nebo dětem kupujeme budoucnost? Experti se ohledně ETS 2 neshodnou

Dopad nového systému ETS 2 bude na některé lidi v řádech vyšších tisíců korun ročně, říká analytik XTB Jiří Tyleček o plánovaném obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, podle nějž jde o „další výrazné zdanění firem i obyvatelstva Evropské unie“. „To, co dnes zaplatíme, bychom měli vnímat jako investici do budoucnosti našich dětí,“ oponuje ekonom Tomáš Protivínský ze think-tanku IDEA. Česko a dalších sedmnáct států Unie žádá systémové změny.
před 3 hhodinami

Ministerstvo zajímá, jak zrušení karenční doby ovlivnilo nemocnost

Po zrušení takzvané karenční doby přibylo lidí na nemocenské, většina politiků ji ale obnovovat nechce. Už šest let zase zaměstnanci dostávají náhradu mzdy i za první tři dny choroby. Statistiky ale zpočátku ovlivňovala covidová pandemie.
před 4 hhodinami

S letními dovolenými přicházejí i internetové podvody. Na co si dát pozor?

Sezonu letních dovolených stále častěji využívají internetoví podvodníci i hackeři, kteří sázejí na nepozornost cestovatelů. Zakládají falešné stránky hotelů, zneužívají ubytovací platformy nebo zasílají falešné emaily o platbě nedoplatků. Každoročně se za hranice vydá přes pět a půl milionu Čechů, přičemž řada z nich nevyužívá služeb cestovních kanceláří. A právě na tyto cestovatele podvodníci cílí.
před 5 hhodinami
Načítání...