Vaňhová pozastavila členství v ČSSD. Dalším obviněným v kauze ROP Severozápad policie zablokovala účty a majetek

Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová ve čtvrtek pozastavila členství v ČSSD, uvedl místopředseda chomutovské sociální demokracie Miloň Houda. Spolu s dalšími 23 lidmi čelí obvinění v kauze machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Obviněným, včetně Vaňhové, podle Seznam.cz policie zajišťuje účty a nemovitosti. 

„Jana Vaňhová požádala o pozastavení členství, okresní výkonný výbor jí vyhověl,“ řekl Houda. O kauze, ve které je Vaňhová obviněná, se podle Houdy ani nediskutovalo.

Vaňhová se jednání okresního výkonného výboru sama zúčastnila. „Jsem si jist tím, že se cítí nevinná. Já ctím presumpci neviny. Celý ten zásah je divný, když někdo nechá sebrat 24 lidí,“ doplnil Houda.

Vaňhová byla předsedkyní stranické buňky v Chomutově, jejího nástupce bude místní ČSSD volit v únoru. Už minulý týden ČSSD opustil bývalý náměstek Vaňhové, někdejší krajský předseda strany Arno Fišera. Členství ukončil úplně.

Žalobci chtějí u obviněných údajně zajistit 870 milionů korun

Podle serveru Seznam.cz policie obviněným v kauze ROP Severozápad zajišťuje bankovní účty a nemovitosti. Účty má obstavené například Jana Vaňhová nebo ředitel odboru ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Bártl. Byty mají zajištěné starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD), advokát Aleš Dostál, bývalý náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD) nebo Zdislav Mazur a Zdeněk Sysel. 

Podle serveru chtějí žalobci u všech obviněných zajistit 870 milionů korun. Údajnou škodu policie vyčíslila na více než 13 miliard. „Zajištění finančních prostředků v uvedeném rozsahu je zcela důvodné,“ odkazuje se Seznam.cz na dokument státního zástupce Tomáše Minxe.

Bártlovi podle serveru kriminalisté zablokovali osm bankovních účtů a zajistili také rodinný dům, byt a pozemky. Už dříve kriminalisté zablokovali rozsáhlé majetky podnikatele Daniela Ježka, který je jediným vazebně stíhaným v aktuální kauze. Mimo to od něj chce zajistit i 24 milionů na účtech.

„Jak si teď má třeba platit obhajobu? Advokát mu zadarmo dělat nebude. Oni nemají nic, všechno jim sebrali a chtějí jim sebrat i to, co ještě nemají,“ řekl serveru Ježkův advokát Michael Kis. Bývalá hejtmanka Vaňhová si zase podle své právní zástupkyně Marie Benešové musí vyzvedávat důchod na přepážce, protože má zablokovaný účet.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou také bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik a Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).