Bývalý šéf ROP svědčí proti bývalým i současným regionálním politikům

Bývalý šéf Regionálního operačního programu Severozápad Petr Kušnierz přiznal, že manipuloval s penězi z evropských fondů. Česká televize už dřív informovala, že s policií začal spolupracovat, teď svědčí proti bývalým i současným krajským politikům ODS a ČSSD.

Petr Kušnierz
Zdroj: ČT24 Autor: Kateřina Šulová

Hlavní postava kauzy dotačních podvodů na severu Čech, pravomocně odsouzený Petr Kušnierz, v minulosti vždy vinu odmítal. Teď se ale vyjadřuje jinak. Policie získala jeho ručně psané poznámky.

„ (…) pro osoby, pro které jsem v minulosti na ROPu pracoval, jsem na jejich žádost ovlivňoval proces hodnocení projektů,“ uvedl Kušnierz.

Video Události
video

Události: Kušnierz poskytl policii své poznámky

Ve svých poznámkách uvádí řadu údajně ovlivněných dotačních projektů v kraji: například opravu hotelu Větruše, ústeckého muzea nebo zakázky v nemocnici. Už ho několikrát vyslechli detektivové Útvaru odhalování organizovaného zločinu.

„Snažíme se dostat až k těm úplně posledním informacím a k tomu, kdo stál za celou tou trestnou činností," potvrzuje ředitel ÚOOZ Robert Šlachta.

Kušnierz detektivům potvrdil, že jeho ručně psané poznámky jsou autentické. „Tento dopis jsem napsal z obav o svou rodinu. Bylo mi řečeno, že pokud budu spolupracovat, nejvíce ztratím já,“ uvedl. Detektivům dal také seznam projektů se jmény politiků, kteří je údajně ovlivňovali.

Aktéry rozdělil do tří kategorií. Jde podle něj o lidi kolem ústecké ODS s podnikatelem Patrikem Oulickým a exhejtmanem Jiřím Šulcem i o ústeckou a karlovarskou ČSSD s exhejtmankou Janou Vaňhovou a bývalým šéfem výboru pro regionální rozvoj Tomášem Hybnerem. Všichni to ale odmítají.

„Byl jsem jeden z mála, který ho tenkrát nechtěl do úřadu vůbec jmenovat,“ uvedl Hybner pro ČT. Bývalá hejtmanka Vaňhová označila Kušnierzovu výpověď za tendenční, Jiří Šulc na telefonický dotaz odpověděl, že „o ničem neví“.

O zařazení Kušnierzova přiznání soudkyně teprve rozhodne

Žalobci chtějí Kusnierzovy dopisy přečíst také u probíhajícího soudu kolem údajných dotačních podvodů. Spolu s Kušnierzem před ním stojí i jeho nástupce v čele dotačního úřadu Pavel Markvart – ale i předchůdce Petr Vráblík – či bývalý náměstek ústecké primátorky Pavel Kouda.

„Obsah těchto listin nesouvisí s tím, co je kladeno mému klientovi za vinu,“ argumentuje pro nepoužití materiálu Koudův advokát Vencislav Sabotinov. Markvart je přesvědčen, že mu nové důkazy – pokud k nim soud přihlédne – nemohou uškodit. „Protože jsem nikdy nic nezákonného nečinil,“ tvrdí.

Soud v kauze dotací by měl v Ústí nad Labem pokračovat v druhé polovině února. Soudkyně by měla mimo jiné rozhodnout, zda jako důkaz zařadí přiznání, které od Kusnierze policie získala.