V Hranicích budou na Bečvě nové protipovodňové zdi, vodohospodáři vypustili jez

Vodohospodáři snížili hladinu Bečvy na jezu v Hranicích. Umožní to dokončit jeho rozšiřování. Dělníci také budou moci založit nové protipovodňové zdi a hráze nedaleko centra města. Práce na jezu skončí letos v listopadu. Hranice by pak měly odolat průtoku 700 kubíků za vteřinu.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Události v regionech (Ostrava): U Hranic snížili hladinu Bečvy

„V prvé řadě dojde ke zbourání původní levobřežní zdi. To aktuálně probíhá. Následně budou probíhat práce, jako je osazování technologií, práce na vývaru pod jezem a souběžně s tím práce na rybochodu, který jez obchází,“ nastínil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Snížení hladiny na jezu využijí i dělníci, kteří o kilometr výše připravují betonování základů ochranné zdi v Kropáčově ulici. Vyšší hráze a zídky vzniknou po obou stranách koryta Bečvy, a to v úseku asi sedmi set metrů.

Povodí Moravy už v uplynulém roce jez rozšířilo, je tak zhruba o polovinu širší, než byl ten původní.

Vodohospodáři začali s vypouštěním ve čtvrtek ráno a už večer byl zásobní prostor nad jezem prázdný. V takové podobě zůstane přibližně do konce listopadu, kdy ho Povodí Moravy znovu zahradí a začne jej napouštět.

Až 700 kubíků za vteřinu

Po dokončení všech protipovodňových opatření zvládne koryto průtok až 700 kubíků za vteřinu. To odpovídá asi padesátileté vodě.

Během nejničivějších povodní v roce 1997 místem ale protékalo až 950 kubíků za vteřinu. Takové povodni by město odolalo až v případě, že bude stát klíčová protipovodňová stavba na řece Bečvě – vodní dílo Skalička. O jeho podobě by měla vláda rozhodovat na podzim.