Historickým městem roku je Havlíčkův Brod. Cenu získal za nejlepší péči o památky

Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod na Vysočině. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky a odměnu milion korun na další péči o kulturní dědictví v Praze převzal jeho místostarosta Libor Honzárek (TOP 09). Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstvo kultury a pro místní rozvoj. Oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Havlíčkův Brod
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

 Honzárek je i předsedou sdružení, které soutěž o Historické město roku pořádá. Po převzetí ceny řekl, že si nepřipadá být svým působením ve sdružení zvýhodněn. „Na rozsáhlou revitalizaci středu města jsme se začali připravovat před 16 lety a zhruba před deseti lety byla dokončena první etapa rekonstrukce hlavního havlíčkobrodského náměstí,“ řekl.

„Je důležité mít jasný cíl, najít si jakýsi rastr postupných úkolů, domluvit všechny zainteresované složky, tedy projektanta, město, které to platí, památkový ústav, správce sítí, vlastníky objektů. Je potřeba udělat kvalitní přípravu a pak dodržovat plán,“ řekl místostarosta.

Investice za 300 milionů

Město za posledních asi deset let investovalo do revitalizace Městské památkové zóny asi 300 milionů korun, z toho zhruba 50 milionů šlo z dotací. „Z vlastních prostředků města jsme dali čtvrt miliardy korun,“ řekl Honzárek.

Ve finále letos byly ještě městská část Praha 1, Prachatice, Ivančice, Cheb, Opočno, Dubá, Frenštát pod Radhoštěm, Olomouc, Vysoké Mýto, Horažďovice a Holešov.

Havlíčkův Brod má na území své Městské památkové rezervace 81 kulturních památek. Loni se z ministerského Programu regenerace městských památkových rezervací a zón obnovilo pět kulturních památek s dotací 1,44 milionu korun.  

Cena pro Kutnou Horu a Žatec

Ze čtrnácti letošních finalistů a krajských vítězů dostala Cenu ministryně pro místní rozvoj města Kutná Hora a Žatec. Dostávají odměnu 100 tisíc korun stejně jako všichni vítězové v jednotlivých krajích.

Cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos oboru památkové péče dostal Pavel Jerie. V oboru pracuje přes 50 let, působil v mnoha vedoucích funkcích a byl odborným garantem mimo jiné rekonstrukce historické budovy Národního muzea, dohlíží taky na totéž na zámcích v Telči a Uherčicích. Mnohé rekonstrukce historických objektů, na které dohlížel, získaly ocenění včetně „památkářského Oscara“, Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra.

Na opravu památek dal stát více než pět a půl miliardy

V Česku je na 40 tisíc nemovitých památek a čtyři desítky památkových rezervací a zón. V programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,6 miliardy korun a opraveno bylo skoro osmnáct tisíc památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 14,3 miliardy korun.

Loni šlo ze státního rozpočtu do programu 164 milionů korun a suma poté, co se čtyři roky zvyšovala, opět klesla. Díky programu se loni opravilo 538 památek a celkové náklady na jejich obnovu byly 392 milionů korun.