Nastražte uši: Historickým městem roku 2019 je Štramberk

Štramberk je pověstný už nejen tradiční cukrovinkou štramberské uši, ale i péčí o památky. Stal se totiž Historickým městem roku 2019. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky převzala ve čtvrtek v Praze starostka města Andrea Hlávková (za NK). Součástí ocenění je i odměna milion korun určená na další péči o kulturní dědictví.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Historickým městem roku 2019 je Štramberk

Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky. Do opravených dřevěnic se vracejí lidé, čímž se navíc daří zlepšovat demografickou skladbu místa.

V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel svatého Jana Nepomuckého. V roce 2019 byly v rámci programu, za který se udílí titul Historické město, obnoveny kulturní památky s finanční podporou ministerstva kultury 2,185 milionu korun.

„Za celou dobu, co se hlásíme do tohoto programu, jsme do památek dali 60 milionů korun, což si myslím, že je úctyhodná částka na město, které má zhruba 3500 obyvatel,“ uvedla k ocenění starostka Hlávková. Jak obec naloží s milionovou odměnou, ještě prý rozmyšleno nemá. „Ale máme na našem území téměř sto památek, takže určitě najdeme ten nejvhodnější objekt, kam je investovat,“ nepochybuje.

Cena ministryně pro Nový Bor a Soběslav

Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát. Spolu s ním byly tentokrát nominovány Hradec Králové, Ivančice, Jemnice, Jevíčko, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, Praha 1, Soběslav, Šternberk, Uherské Hradiště a Žatec.

Ze 14 letošních finalistů a krajských vítězů dostala ještě Cenu ministryně pro místní rozvoj města Nový Bor v Libereckém kraji a Soběslav z Jihočeského kraje. Obdržela odměnu ve výši 100 tisíc korun, stejně jako všichni krajští vítězové.

17 tisíc opravených památek

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. 

V Česku je na 40 tisíc nemovitých památek a po čtyřech desítkách rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,4 miliardy korun a opraveno bylo 17 203 památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 13,8 miliardy korun.