Nastražte uši: Historickým městem roku 2019 je Štramberk

4 minuty
Historickým městem roku 2019 je Štramberk
Zdroj: ČT24

Štramberk je pověstný už nejen tradiční cukrovinkou štramberské uši, ale i péčí o památky. Stal se totiž Historickým městem roku 2019. Cenu udílenou za nejlepší péči o památky převzala ve čtvrtek v Praze starostka města Andrea Hlávková (za NK). Součástí ocenění je i odměna milion korun určená na další péči o kulturní dědictví.

Městská památková rezervace Štramberk má na svém území 98 kulturních památek. Podle pořádajícího sdružení se rezervace opravuje dlouhodobě a systematicky. Do opravených dřevěnic se vracejí lidé, čímž se navíc daří zlepšovat demografickou skladbu místa.

V minulých letech byla ve Štramberku obnovena Jaroňkova útulna v areálu hradu Trúba a kostel svatého Jana Nepomuckého. V roce 2019 byly v rámci programu, za který se udílí titul Historické město, obnoveny kulturní památky s finanční podporou ministerstva kultury 2,185 milionu korun.

„Za celou dobu, co se hlásíme do tohoto programu, jsme do památek dali 60 milionů korun, což si myslím, že je úctyhodná částka na město, které má zhruba 3500 obyvatel,“ uvedla k ocenění starostka Hlávková. Jak obec naloží s milionovou odměnou, ještě prý rozmyšleno nemá. „Ale máme na našem území téměř sto památek, takže určitě najdeme ten nejvhodnější objekt, kam je investovat,“ nepochybuje.

  • Dominantou a symbolem města je hrad Štramberk s původně gotickou věží Trúba, která byla počátkem 20. století po přestavbě změněna na rozhlednu. Hrad, založený zřejmě počátkem 14. století Benešovci, se zachoval jen z části. Poté, co se v roce 1783 část hradu zřítila, bylo zdivo rozebíráno na stavební materiál. Ve 20. letech minulého století byla v areálu hradu postavena hrázděná Jaroňkova útulna a roubená Hrstkova chata. Celý areál je kulturní památkou.
  • Centrem historického města je náměstí s novorenesanční kašnou. V jeho čele stojí barokní kostel svatého Jana Nepomuckého a svatého Bartoloměje. Náměstí obklopují barokní měšťanské domy. Je zde například Muzeum Zdeňka Buriana, Muzeum loutek a panoptikum figurín významných osobností či Jaroňkova galerie.
  • Centrum Štramberka, které bylo v roce 1969 vyhlášeno městskou památkovou rezervací, je výjimečné svou zástavbou z 18. a 19. století. K vidění zde jsou mimo jiné původní roubené chalupy ve spleti úzkých klikatých ulic. V jednom z domů je Muzeum Šipka s expozicí na téma prehistorie, geologie, paleontologie, botaniky, historie a etnografie města.
  • K dalším významným památkám a dominantám města patří zvonice s dřevěným ochozem a stanovou střechou krytou šindelem, která je pozůstatkem původního gotického kostela sv. Bartoloměje. Kulturní památkou jsou i bývalá jatka a masné krámy se studnou, bývalé bašty a zbytky opevnění, kostel sv. Kateřiny či základní škola.
  • Území města bylo osídleno již v době prehistorické, o čemž svědčí nález čelisti neandrtálského dítěte v nedaleké jeskyni Šipka na kopci Kotouč. Kopec patří k nejbohatším paleontologickým nalezištím jurských zkamenělin v Evropě i na světě.
  • Nejstarší dochovaná zmínka o vsi je z roku 1211. Město v podhradí založil moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský, který 4. prosince 1359 vydal městu lokační listinu a udělil řadu městských práv. V době pobělohorské se dostal Štramberk do vlastnictví jezuitů, kteří zde mimo jiné dali vybudovat dva kostely, křížovou cestu z Nového Jičína na Kotouč a Boží hrob v jeskyni Čertova díra a obnovili tradici poutí. Za třicetileté války byl hrad i město těžce poškozen.
  • Jedním ze symbolů města je také perníková pochoutka štramberské uši. Proslulý pamlsek je jedním z potravinářských produktů, na které má Česká republika v Evropské unii ochrannou známku. Název se podle legendy váže k události roku 1241, kdy Štramberk čelil rabování vojska mongolských Tatarů. Místní obyvatele, kteří se usídlili na hoře Kotouč, zachránila povodeň, jež spláchla nepřátelský tábor v údolí. Po nájezdnících zbyly jen pytle s ušima, která utínali svým odpůrcům.

Cena ministryně pro Nový Bor a Soběslav

Štramberk byl ve finále soutěže již dvakrát. Spolu s ním byly tentokrát nominovány Hradec Králové, Ivančice, Jemnice, Jevíčko, Karlovy Vary, Klatovy, Kolín, Nový Bor, Praha 1, Soběslav, Šternberk, Uherské Hradiště a Žatec.

Ze 14 letošních finalistů a krajských vítězů dostala ještě Cenu ministryně pro místní rozvoj města Nový Bor v Libereckém kraji a Soběslav z Jihočeského kraje. Obdržela odměnu ve výši 100 tisíc korun, stejně jako všichni krajští vítězové.

17 tisíc opravených památek

Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. 

V Česku je na 40 tisíc nemovitých památek a po čtyřech desítkách rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,4 miliardy korun a opraveno bylo 17 203 památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 13,8 miliardy korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Dobrá literatura vychází z přemýšlení o smrti, říká nobelista Pamuk

Prahu navštívil turecký spisovatel a laureát Nobelovy ceny Orhan Pamuk a uvedl překlad zatím svého posledního románu Morové noci. Představil se i jako výtvarník – v Centru současného umění DOX právě probíhá výstava jeho děl s názvem Útěcha věcí. Rozhovor s nobelistou vedla Tereza Willoughby.
před 18 hhodinami

Zemřel autor Skleněného pokoje, spisovatel Simon Mawer

Ve věku 76 let zemřel v minulém týdnu britský spisovatel Simon Mawer, autor románů Skleněný pokoj či Pražské jaro, napsal web The Bookseller s odvoláním na nakladatelství Abacus, které Mawerovo dílo dlouhodobě vydávalo.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Objeví se i známé tváře

Jeden z nejoceňovanějších televizních hitů posledních let Bílý lotos se vrací ve třetí sérii. Černá komedie se tentokrát přesunula do Thajska. Než se odhalí oběť tragédie, stráví diváci jeden týden s pestrou paletou postav. Mnohdy bizarní figury z té nejbohatší společenské vrstvy hrají neokoukané i známé tváře – v nové sérii se objeví třeba Jason Isaacs ze série o Harrym Potterovi nebo Walton Goggins známý z filmů Quentina Tarantina. První dvě řady získaly patnáct televizních cen Emmy a dva Zlaté glóby. Už teď je potvrzená i čtvrtá série.
17. 2. 2025

Začal filmový festival Berlinale. Úvodní snímek poukázal na téma migrace

V německé metropoli začalo Berlinale. Na zahajovacím ceremoniálu jednoho z největších mezinárodních filmových festivalů převzala čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo britská oscarová herečka Tilda Swintonová. Na úvod se promítala novinka Das Licht mezinárodně proslulého německého režiséra Toma Tykwera.
14. 2. 2025

Animovaný dětský démon pohlíží na Západ. V Číně vydělal miliardu dolarů

Nejvýdělečnějším čínským filmem všech dob se stal snímek Ne-ča: Dítě démonů dobývá moře. Premiéru měl letos na konci ledna a za pár dní utržil přes miliardu dolarů. Doma je film zdrojem národní hrdosti, v zahraničí, zejména směrem k Hollywoodu, ukazuje ambice čínské kinematografie.
13. 2. 2025

Nejvíce nominací na ceny Anděl posbíral opět Viktor Sheen

Stejně jako v minulém ročníku vede nominace na hudební ceny Anděl rapper Viktor Sheen. Obdržel tři. Šanci získat po dvou soškách mají dále Kateřina Marie Tichá, Vladimír Mišík, Monkey Business, Bert & Friends nebo Smack a P Money. Vítězové vzešlí z hlasování členů České hudební akademie budou známi 5. dubna v přímém přenosu České televize.
13. 2. 2025

„Sbalte si věci, začala válka.“ Výstava přibližuje osudy ukrajinských umělců i dětí

I téměř tři roky po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu stále rezonují v tvorbě mladých ukrajinských umělců témata jako válka či život v exilu. Své příběhy teď tvůrci představují na výstavě s názvem Svoboda navzdory v pražském Artivist Labu.
13. 2. 2025

Buffy opět přemůže upíry, její návrat by ale divákům krev pít neměl

Na obrazovky se vrátí seriálová postava, která si na přelomu milénia získala i spoustu českých fanoušků. Chystá se totiž reboot Buffy, přemožitelky upírů, navíc opět se Sarah Michelle Gellarovou, kterou tato role proslavila. Část reakcí na „další kapitolu v Buffyverzu“ je nadšená, část se ptá, jestli si „upíří“ hrdinka spíš nevyláme zuby.
12. 2. 2025
Načítání...