Dopravci chtějí osvobodit od poplatku za obnovitelné zdroje energie. Nevylučují zdražování jízdného

Železniční dopravci a městské dopravní podniky se bouří, chtějí osvobodit od poplatku za obnovitelné zdroje energie. Ročně by tím ušetřili téměř jednu miliardu korun. Ministerstvo financí ale takovou změnu odmítá. Dopravci proto nevylučují zdražování jízdného a také zpomalení rozvoje ekologické hromadné dopravy.

Video Události v regionech (Praha)
video

Dopravci protestují proti energetickému zákonu

Zdroj: ČT24

Zástupci dvaadvaceti dopravních podniků z celé země stejně jako železniční dopravci požadují zrušení poplatku za obnovitelné zdroje energie. „Dopravní podniky jsou financovány z městských rozpočtů, totéž se týká Českých drah, které financuje ministerstvo dopravy. Ty peníze se přelévají z jednoho ministerstva na druhé,“ řekl výkonný ředitel Sdružení dopravních podniků ČR Martin Chval.

„Kdybychom nemuseli odvádět poplatky, tak je můžeme investovat do lepších služeb nebo vozidel,“ poznamenal obchodní náměstek Českých drah Jiří Ješeta.

Například ostravský dopravní podnik ročně na tomto poplatku odevzdá dvacet milionů korun, to by stačilo na nákup dvou nových trolejbusů. „To je trestání za ekologické chování dopravních podniků,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Zatímco ministerstvo dopravy nespokojené dopravce podpořilo, ministerstvo financí návrh považuje za nesystémový.

„Osvobození určité skupiny plátců od těchto poplatků by mělo logicky za následek navýšení plateb pro ostatní plátce a konečné spotřebitele nebo navýšení výdajů ze státního rozpočtu.“

Šimon Blecha

mluvčí Ministerstva financí ČR (pro server zdopravy.cz)

Poslanec Martin Kolovratník (ANO) prosazuje zrušení poplatku. Podle něj přestává být hromadná doprava konkurenceschopná. Rekordně totiž zdražuje i silová energie. „Města ani kraje nemají ve svých rozpočtech na to, aby ještě více dotovaly hromadnou dopravu. Hrozilo by, že zdraží jízdenky,“ řekl Kolovratník. Poslanci budou o případném zrušení poplatku rozhodovat na začátku července.