Kontaminovaná voda v Bečvě postupuje dál po toku. Kudy prošla, zničila život

Kontaminovaná voda v řece Bečvě se během úterka dostala po toku až do Přerova. O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, pravděpodobný zdroj znečištění hledají inspektoři České inspekce životního prostředí ve Valašském Meziříčí. Ekologická havárie má podle odborníků obrovský rozsah a následky.

Otrávené ryby v řece Bečvě
Zdroj: ČT24

V místech, kudy zasažená voda prošla, zničila život. I nadále platí varování před odběrem vody z Bečvy, rybolovem či vstupem psů do řeky. „Kontaminace je v Přerově u tenisových kurtů, kde jsou vidět už otrávené ryby a bohužel postupuje dál,“ uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová.

Kontaminaci sleduje i přerovská radnice. „Podle sdělení zástupců Českého rybářského svazu se začíná kontaminace projevovat úhynem ryb u loděnice, zatím ne ve velkém rozsahu. Množství uhynulých ryb v Přerově a dále po toku není možné momentálně určit. I nadále platí důrazné doporučení vodoprávního úřadu neodebírat vodu z Bečvy a nevstupovat do ní,“ řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Zdroj znečištění je stále neznámý 

Po zdroji znečištění inspekce pátrá, na výsledky laboratorních analýz vzorků vody stále čeká. Rozbory vzorků ryb sice prokázaly otravu, ale nepodařilo se identifikovat, jakou látkou, podotkla mluvčí inspekce. „Inspektoři z ČIŽP Brno stále hledají možnou příčinu, v pondělí kontrolovali výustě u případných zdrojů znečištění ve Valašském Meziříčí. Na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost DEZA,“ doplnila Nastoupilová.

Podle inspektorů, kteří monitorovali zasažený úsek, se pravděpodobně jednalo o jednorázový únik závadné látky do toku. „Svědčí o tom i oživení toku rybami v lokalitě Hranice –⁠ Teplice nad Bečvou, kde vlna kontaminace prošla v nedělních večerních hodinách. K další kontaminaci tak nedochází,“ dodala mluvčí ČIZP.

Jed naředila voda z Bystřičky 

Možné zdroje znečištění hledají i odborníci z Povodí Moravy. „Dokud nebudou odebrané a zanalyzované vzorky z různých míst, budou všechny závěry pouze spekulativní,“ řekl mluvčí povodí Petr Chmelař. Podotkl, že významnou úlohu sehrála vodní nádrž Bystřička, ze které vodohospodáři po nahlášení události navýšili odtok až na patnáctinásobek.

„Během pondělka jsme pak z nádrže upouštěli zvýšený průtok 0,5 metru krychlových za sekundu. Došlo tím ke snížení koncentrace uniklé látky v korytě toku. I přes maximální nasazení všech zapojených složek a institucí a maximální snahu zmírnit důsledky má tato havárie nedozírné důsledky pro život v řece,“ doplnil Chmelař.

„V terénu dál zasahují hasiči, působí v úseku mezi Hranicemi a Teplicemi nad Bečvou a pomáhají s odlovem uhynulých ryb. V Lipníku nad Bečvou pomáhali s nakládáním ryb do kafilerního vozu,“ řekla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Následky jsou katastrofální

Následky ekologické havárie jsou obrovské. Podle odborníků kontaminovaná voda otrávila desítky tisíc kusů ryb různého stáří; jen během pondělka bylo podle inspekce vyloveno zhruba 3,8 tuny uhynulých ryb; další zůstávají pod hladinou.

Neznámou chemickou látkou byly zasaženy zejména dospělé ryby, převážně proudomilné druhy, jako je ostroretka, podoustev, parma, cejn a chráněná ouklejka pruhovaná, uvedla inspekce. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let.