Bývalý úředník ERÚ dostal u soudu podmínku za nezákonné udělení licencí solárním elektrárnám

Za nezákonné udělení licencí pro solární elektrárny bratrů Zemkových v Chomutově uložil Krajský soud v Ostravě bývalému řediteli odboru licencí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jaroslavu Chalupovi osmnáctiměsíční podmíněný trest. Chalupa navíc nesmí dva roky působit ve funkci, kde by jako úřední osoba rozhodoval ve správním řízení.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Rozsudek v kauze solární elektrárny

Zdroj: ČT24

Jaroslav Chalupa, který je postaven mimo službu, podle soudu nepostupoval správně, když vydal licenci pro dvě solární elektrárny bratrů Zemkových. Licenci elektrárny dostaly, i když v té době nebyly dokončeny. Více než dva roky pak podnikatelé prodávali vyrobenou energii za zvýhodněných podmínek. Tím Chalupa způsobil podle soudu škodu přesahující tři sta milionů korun.

„Nezabýval se všemi důkazy, které mohl mít k dispozici. Ty, které měl, hodnotil selektivně a jednostranně. Rezignoval na opatření dalších důkazů k ověření pravdivosti předložených revizních správ,“ uvedla soudkyně ve zdůvodnění rozsudku. Podle ní odsouzený nejednal z pohnutky, že by se chtěl obohatit. „Jednal na základě svého špatného přesvědčení. K tomu dospěl vinou naprosté ignorace důkazů,“ řekla soudkyně.

Licence udělil na základě nepravdivých revizních zpráv

Bývalý ředitel odboru licencí Energetického regulačního úřadu čelil obžalobě ze zneužití pravomoci veřejné osoby. Státní zástupce pro něj při závěrečné řeči navrhoval až šestiletý trest. Chalupa uvádí, že je nevinný, říká, že postupoval transparentně. Požadoval zproštění obžaloby.

V případu šlo o licence, které podle státního zástupce majitelé solárních elektráren Saša-Sun a Zdeněk-Sun dostali neoprávněně na základě nepravdivých revizních zpráv. Získali tím právo na výhodnou výkupní cenu za solární elektřinu dodanou do veřejné sítě, která platila pro elektrárny s licencí udělenou do konce roku 2010.

Rozsudek zatím není pravomocný. Jaroslav Chalupa, který obvinění odmítá a tvrdí, že nemohl rozhodnout jinak, si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. „Vyhodnotíme rozsudek a pak se s právníkem rozhodneme,“ řekl po vyhlášení rozsudku. Stejně se rozhodl i státní zástupce. 

V kauze už dříve soud potrestal šest lidí

Majitelé elektráren, bratři Alexandr a Zdeněk Zemkové, od Vrchního soudu v Olomouci odešli se shodným trestem šest let a devět měsíců. S dovoláním neuspěli.

Nejvyšší soud potvrdil také tresty pro další odsouzené: revizní technik Vladimír Čimpera dostal čtyři roky nepodmíněně, technik Karel Šupina 5,5 roku. Dalším jejich kolegům Janu Hudečkovi a Jaroslavu Krymovi vrchní soud tresty zvýšil o rok ze šesti na sedm let, nejvyšší instance rozhodnutí potvrdila. Všech šest jich následně podalo ústavní stížnost.

Ve stejné souvislosti byla už dříve souzena i bývalá předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Nejprve jí soud udělil trest 8,5 roku, později ji ale obžaloby zprostil.