ANO vyloučilo starostu Varnsdorfu Horáčka, kvůli městským radarům skončil ve vazbě

Varnsdorfský starosta Stanislav Horáček skončil v ANO. Kvůli kauze pronájmu radarů ho hnutí na středečním jednání předsednictva vyloučilo, potvrdil předseda ANO Andrej Babiš. Horáčka minulý týden poslal do vazby Okresní soud v Děčíně. V případu jsou obviněni celkem čtyři lidé a jedna právnická osoba. Místostarosta Varnsdorfu Josef Hambálek (ANO), který je stíhán na svobodě, řekl, že chod úřadu je zajištěn.

Stanislav Horáček
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Hájek

Kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, které pro město provozuje společnost Water Solar Technology. Firma dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Kvůli tomu kritizovala vedení města už dřív opozice.

Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, pokud má třetí subjekt hmotný zájem na výsledcích měření radaru. Vedení radnice kritiku odmítá. Tvrdí, že město protiprávně nepostupuje a uzavřené smlouvy jsou v souladu se zákonem.

Státní zástupce Jan Veselý uvedl, že starosta je ve vazbě kvůli obavě z toho, že by mohl působit na spoluobviněné a svědky nebo jinak mařit vyšetřování. Žalobce se domnívá, že starosta již spoluobviněné ovlivňoval. Podal tedy kvůli tomu stížnost. Pokud ji vezme soud v potaz, mohl by Horáček podle státního zástupce ve vazbě zůstat až rok.

Kromě Horáčka a jednatele firmy Water Solar Technology Miloše Schuberta policie obvinila i místostarostu Josefa Hambálka (ANO). Jméno čtvrtého obviněného nezveřejnila. Policie minulý týden ve středu zadržela všechny tři jmenované. Místostarostu ale o den později propustila, stíhán je stejně jako Schubert na svobodě. O budoucnosti Hambálka v hnutí by mělo rozhodnout předsednictvo ANO na příštím zasedání v lednu.

Ve vedení města je kromě Hambálka ještě místostarosta Roland Solloch (ANO). „Jako místostarostové máme stejné pravomoci, rada je šestičlenná, na tu současná situace nemá vliv, stejně jako nemá vliv na chod města. Rada bude zasedat v pátek a řádné zastupitelstvo je svoláno na 23. ledna,“ řekl Hambálek.

Ve Varnsdorfu zastupitelé už v listopadu schválili provizorní rozpočet a v lednu budou schvalovat návrh rozpočtu na rok 2020. Budou také řešit situace kolem radarů.