Ředitelka pardubické nemocnice kvůli případu novorozence končí ve funkci

Ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková končí ve funkci. Kvůli případu poškození zdraví novorozence ji k pondělku odvolalo představenstvo. O kroku informoval na Facebooku hejtman Martin Netolický (ČSSD). Další opatření budou následovat tak, aby se situace urychleně vrátila ke standardu, uvedl. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že pošle do pardubické nemocnice kontrolu, která se zaměří na dětská oddělení. 

„Jako zástupcům vlastníka, tedy Pardubického kraje, a zástupcům občanů kraje nám záleží na poskytování kvalitní, dostupné zdravotní péče lege artis (podle pravidel umění lékařského). Proto již není možné dále váhat, je třeba provést srozumitelné kroky, které pomohou vrátit důvěru veřejnosti v největší zdravotnické zařízení kraje,“ uvedl Netolický.

Pardubická nemocnice také čelí obvinění kvůli pooperačním komplikacím malého chlapce v roce 2017, který následně zůstal v takzvaném bdělém kómatu. Obviněny jsou i lékařka a dvě zdravotní sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Novorozeně zřejmě nedostalo včas antibiotika

Děvčátko narozené v červnu v pardubické nemocnici zřejmě nedostalo včas antibiotika proti nákaze streptokokem a ponese si trvalé následky. Při interním prověření případu nemocnice dospěla k tomu, že mohl nastat nesoulad mezi doporučeným a realizovaným odborným postupem. Minulý týden kvůli případu lékaři a primář novorozeneckého oddělení dostali výtky.

Ženu, které se děvče narodilo, před porodem odmítly přijmout nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové.

Podle společnosti Nemocnice Pardubického kraje by zdravotní komplikace nemusely nastat v případě normálního transportu a včasného podání antibiotik před porodem. Žena trpěla streptokokovou infekcí, která se přenesla i na dítě.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Redaktor ČT Vlastimil Weiner ke kauze pardubické nemocnice

Krajská nemocnice Rychnov nad Kněžnou rodičku nevyšetřila a nepřijala proto, že šlo o předčasný porod, rodička byla ve 33. týdnu těhotenství. „Pro péči o předčasně narozené novorozence jsou vybavena pouze specializovaná pracoviště, proto byla v rychnovské porodnici odkázána na vyšší pracoviště tak, aby nedošlo k časové prodlevě. Případ prověřuje policie, proto nebudeme sdělovat více informací,“ uvedla mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

Nemocnice Rychnov na svém webu uvádí, že vede porody od ukončeného 36. týdne těhotenství.

Mluvčí Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jakub Sochor k případu v pondělí uvedl jen to, že žena „neprošla příjmem fakultní nemocnice“. „Bližší informace nebudeme s ohledem na probíhající vyšetřování sdělovat,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví pošle do pardubické nemocnice kontrolu. Zaměří se na kvalitu péče v porodnici a na novorozeneckém a dětském oddělení. „Je potřeba udělat vše pro to, aby se takové případy již neopakovaly,“ uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Hejtman chce zjistit, co přijetí pacientky v pardubické nemocnici předcházelo. „Proč občanka Vamberka z Královéhradeckého kraje nebyla ani vyšetřena ve své spádové nemocnici v Rychnově nad Kněžnou? Proč Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje pacientku nepřevezla do spádové Fakultní nemocnice Hradec Králové? Proč musela ve vozidle záchranky ujet 108 kilometrů?“ ptá se Netolický na Facebooku.

Netolický proto inicioval na tento čtvrtek schůzku, kde by si všechny zainteresované strany měly vyměnit informace, co se vlastně stalo.