TÉMA

Medicína

Vakcína proti covidu i chřipce prošla klíčovým testem úspěšně

Farmaceutická společnost Moderna oznámila, že vytvořila vakcínu, která v jedné injekci přináší ochranu jak proti chřipkovému viru, tak i proti viru SARS-CoV-2. Podle výsledků třetí fáze testování má vyšší účinnost než vakcíny zaměřené na jeden nebo druhý typ viru.
před 16 h hodinami|

Multivitaminy nepomáhají žít déle, ukazuje studie

Každodenní užívání multivitaminů nemá žádný přínos pro zdraví, zjistila analýza 400 tisíc zdravých dospělých osob. Lidem tyto doplňky stravy nepomáhají žít déle, ve skutečnosti mohou lehce zvyšovat riziko předčasného úmrtí, vyplývá z výsledků rozsáhlé studie.
včera|

Evropa poprvé zaznamenala nákazu virem Oropouche

Až donedávna se horečka Oropouche šířila jen na omezeném území Jižní Ameriky. Letos se ale objevily tisíce případů v Brazílii, nemoc se rozšířila na Kubu a lékaři popsali první případ v Itálii.
27. 6. 2024|

Kouření způsobuje rakovinu, prokázali vědci před 70 lety. Průmysl reagoval taktikou zmatku

Když dva britští lékaři před sedmdesáti lety jako první popsali souvislost rakoviny s kouřením cigaret, reagovali jejich výrobci masivní kampaní, která tvrdila, že tabák je zcela neškodný. A to přesto, že jejich interní výzkum prokazoval, že souvislost existuje.
26. 6. 2024|

Třináctiletý Brit trpěl stovkami epileptických záchvatů denně. Pomohl implantát v lebce

Třináctiletý britský chlapec dostal jako první pacient na světě speciální implantát, který mu snižuje počet a sílu epileptických záchvatů. Zařízení je uložené v lebce, nabíjí se bezdrátově. A mladíkovi vrátilo dětství.
26. 6. 2024|

Nový český katetr může zastavit infekce. Už ho testují první nemocnice

V motolské nemocnici se začal využívat nový typ katetru, který by měl pacienty mnohem lépe ochránit před nebezpečnými bakteriálními infekcemi. Jeho autoři věří, že je tak dobrý, aby se mohl začít využívat prakticky všude.
25. 6. 2024|

Většina lékařských fakult letos přijala rekordní počet přihlášek

Pět z osmi lékařských fakult letos obdrželo rekordní počet přihlášek ke studiu všeobecného lékařství. Nárůst zaznamenávají především fakulty mimo Prahu, konkrétně v Plzni, Brně, Ostravě a Olomouci. Rekord zaznamenala i 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, 3. lékařská fakulta UK obdržela druhý nejvyšší počet přihlášek po roce 2019. I organizátoři přípravných testů potvrzují zvýšený zájem o studium medicíny, který však může být alespoň z části způsoben tím, že na vysoké školy přicházejí početnější ročníky.
22. 6. 2024|

V lidských penisech se našly mikroplasty. Vyvolává to otázky ohledně erektilní dysfunkce

Vědci poprvé objevili mikroplasty v penisech, což vyvolává otázky ohledně jejich možné role v erektilní dysfunkci. Odborníci také nedávno odhalili tyto drobné plastové částice ve varlatech a spermatu. Tyto objevy budí obavy, že znečištění mikroplasty by mohlo přispívat k poklesu mužské plodnosti.
20. 6. 2024|

Porody do vody jsou u zdravých žen bezpečné, tvrdí rozsáhlý výzkum

Porod ve vodní lázni nezvyšuje riziko komplikací pro dítě ani jeho matku, pokud se jedná o nízkorizikové těhotenství, popsali vědci z univerzity v britském Cardiffu, kteří vyhodnotili 73 229 záznamů z nízkorizikových těhotenství, při nichž byl při porodu v letech 2015 až 2022 použitý bazén s vodou.
13. 6. 2024|

Invazní komáři jsou zdravotní hrozbou pro Evropu

Evropské zdravotní úřady varují před komáry. Nejnovější údaje ukazují, že přibývá nemocí, které tento bodavý hmyz přenáší – zejména se to týká horečky dengue ale také viru západonilské horečky.
12. 6. 2024Aktualizováno12. 6. 2024, 20:11|

Desítky tisíc dětí v Česku nejsou očkované proti spalničkám

V Česku jsou podle ministerstva zdravotnictví desítky tisíc dětí, které nejsou očkované proti spalničkám. Například z ročníku 2020 jich eviduje více než 14 tisíc, které do dvou let věku vakcínu nedostaly. Země tak nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli zástupci resortu a lékaři. Letos se nemocí nakazilo 28 lidí, téměř polovina těchto případů souvisí s nákazou jednoho neočkovaného dítěte v zahraničí. Loni úřady evidovaly jednoho nemocného, v roce 2019 jejich počet přesáhl pět set. Další nárůst odborníci očekávají na podzim.
10. 6. 2024|

Vědci tvrdí, že se jim podařil největší objev antibiotik v historii. Využili umělou inteligenci

Objevit látky, které umí ničit bakterie, je věc buď náhody – jako tomu bylo u penicilinu – anebo desítek let nesmírně náročné práce. Vědci teď našli třetí cestu: využili umělou inteligenci. A uspěli.
9. 6. 2024|

V Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku. Zabil ho typ, který dosud člověka nenakazil

Světová zdravotnická organizace (WHO) tento týden oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku. V tomto případě to nebylo na silně nakažlivý kmen H5N1, ale na příbuzný H5N2, který až doposud nikdy člověka nenakazil.
7. 6. 2024|

Vědci jsou na stopě univerzální obrany proti chřipce. U zvířat uspěli

Objev monoklonálních látek proti sezonní chřipce by mohl změnit to, jak se proti této rozšířené chorobě už desítky let bojuje. Vědci věří, že budou účinnějším a elegantnějším řešením než současné léky i vakcíny.
4. 6. 2024|

Inženýři z Cambridge vytvořili Třetí palec. Umělý prst se naučí ovládat téměř každý, prokázal experiment

Inženýři z Cambridge vytvořili takzvaný Třetí palec, který se dá připevnit na lidskou ruku pod malíček. Nyní v sérii experimentů ověřili, že se člověk naučí toto rozšíření těla velmi snadno ovládat – tak, že s ním bez problémů může manipulovat s předměty.
31. 5. 2024|
Doporučujeme

Důkazy staré 4500 let odhalují snahy starých Egypťanů o výzkum rakoviny mozku

Medicína starověkých Egypťanů byla ještě pokročilejší, než se předpokládalo. A byla takovou dokonce ještě dříve, než vědci tušili. Ukazují to nové důkazy o tom, jak se lékaři ze země sfing a pyramid pokoušeli odstranit mozkové nádory.
29. 5. 2024|

Britští vědci hlásí potenciální průlom ve výzkumu léčby rakoviny prsu

Mohl by to být významný přelom v boji proti rakovině. Britské charitě Prevent Breast Cancer se podařil ve spolupráci s vědeckým týmem potenciálně průlomový objev ve výzkumu léčby rakoviny prsu: Povedlo se uchovat lidskou prsní tkáň ve zvláštním gelu po dobu nejméně týdne. To odborníkům pomůže lépe pochopit účinnost různých léků a také vyvíjet nové bez nutnosti testování na zvířatech.
24. 5. 2024|

Mpox se stále šíří v Kongu, drtivou většinu obětí tvoří děti

Přestože se v Kongu nemoc mpox šíří, pro Evropu zatím silnou hrozbu nepředstavuje. Problém je, že virus se mění a mutuje, což může komplikovat snahu o jeho zvládnutí.
13. 5. 2024|

Dívce trpící vzácnou portální hypertenzí život zachránila operace v Itálii

Už jedenáct dětí z Česka a Slovenska podstoupilo v italském Palermu operaci, při které jim lékař zavedl bypass vrátnicové žíly. Trpí vzácným onemocněním, takzvanou portální hypertenzí. V břišní dutině mají vyšší krevní tlak a praskají jim jícnové žíly. V Česku donedávna zdravotníci u této diagnózy doporučovali hlavně paliativní péči.
13. 5. 2024|

Očkování zachránilo za půlstoletí 154 milionů životů, hlavně kojenců

Že očkování zachraňuje lidské životy, je dobře známé. Ale mnohem hůř se už popisuje, kolik životů. Teď se to pokusil spočítat mezinárodní vědecký tým složený z expertů na medicínu, statistiku a ekonomii. Výsledky popsal v odborném časopise The Lancet.
12. 5. 2024|

Výbuch připravil Ukrajinku o třetinu obličeje. Polští chirurgové, kteří ji zachránili, získali mezinárodní ocenění

Ruské ostřelování připravilo před dvěma lety mladou Ukrajinku Alinu Tsoi o spodní třetinu obličeje. Matka dvou dětí se dostala do péče polských chirurgů z Gliwic, kteří jí pomohli s návratem do života. Za sérii provedených operací teď získali mezinárodní ocenění pro nejlepší rekonstrukční zákrok uplynulého roku.
11. 5. 2024|

Cítila bolest i slabost. Únavovým syndromem trpí v Česku 50 tisíc lidí

Chronickým únavovým syndromem trpí v Česku podle odhadů padesát tisíc lidí. Podle studie nadačního fondu Neúnavní se ale jen třetina pacientů setká s lékařem, který má s onemocněním zkušenost. Únavový syndrom se ale nemusí projevovat pouze únavou. Typickým příznakem je nevolnost po námaze. Může jít o zátěž fyzickou i psychickou, která nemusí být náročná. Často jde o běžné denní činnosti, jako je chůze po schodech. Proč vzniká, zatím není jasné. Léčba spočívá pouze v tlumení příznaků.
8. 5. 2024|

Nemocnice v Moravskoslezském a Zlínském kraji spolupracují na diagnóze a léčbě pacientů s nádory mozku a míchy

Pacienty s nádory mozku a míchy léčí specialisté ze čtyř nemocnic, dvou ostravských, zlínské a z Nového Jičína. Vzniklo proto nové neuro-onkologické centrum. Pacient v něm dostane tu nejlepší možnou léčbu v co nejkratším čase. S profesionály se může setkat osobně i online na společných seminářích.
8. 5. 2024|

Lék proti astmatu může mít u dětí silné vedlejší účinky. Britské úřady ho opatřují výraznějším varováním

Další země rozhodla, že lék montelukast musí být opatřený výrazným varováním před možnými vedlejšími účinky. Přistoupila k tomu Velká Británie poté, co úřady zveřejnily informace o potenciálně negativně zasažených dětech. Přípravek se používá i v Česku, i když podle všeho ne příliš často. Na možná rizika medikamentu upozorňuje i tuzemský lékový regulátor.
7. 5. 2024|