TÉMA

Medicína

„Odstříhával mi černou kůži bez umrtvení.“ Plastický chirurg dluží na odškodném

Když jde někdo na plastickou operaci, obvykle proto, že chce na svém těle něco zlepšit. Úplně jinak to ale dopadlo s pacientkami plzeňského plastického chirurga Jana Boudy. Ten podle pravomocných soudních rozhodnutí tyto pacientky svým jednáním poškodil, a měly tak dostat vysoké odškodné. Jenže nedostaly nic. Lékař pod novou hlavičkou operuje dál. Pro Reportéry ČT natáčela Jevhenija Vachničenko.
8. 4. 2025|

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025|

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
1. 4. 2025|

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
31. 3. 2025|

Rakovina zneužívá mitochondrie, popsali čeští vědci. Otevírá to ale dveře léčbě

Jeden z procesů v lidském těle, který je zásadní pro běžné fungování organismu, umí rakovina využít, aby se snadněji šířila. Popsal to nový český výzkum. Zjištění podle vědců však může přispět k vývoji nových přístupů v protirakovinné léčbě.
26. 3. 2025|

Slintavka a kulhavka se šíří větrem na kilometry. Pro člověka hrozbou přímo není

Česká republika uzavírá hranice před slovenským dobytkem. Důvodem je výskyt kulhavky a slintavky, která se tam rozšířila po více než padesáti letech. Tato nemoc sice nepředstavuje větší hrozbu pro člověka, ale může způsobit obrovské ekonomické a také ekologické škody.
21. 3. 2025|

Biologové našli v Mariánském příkopu tisíce neznámých druhů mikrobů

Výzkum čínských vědců výrazně obohatil poznání života, který obývá hlubiny pozemských oceánů. Devadesát procent druhů, které tam našli, věda doposud neznala.
8. 3. 2025|

Seznam zakázaných anabolik se rozšíří

Seznam zakázaných látek zneužívaných k dopingu se rozšíří zhruba o dvě desítky preparátů, schválila vláda. Jsou mezi nimi ty na bázi anabolik, které urychlují růst svalové hmoty, ale třeba i semaglutid obsažený také v léku ozempic. Ten nadále mohou předepsat pouze lékaři. Látky zneužívají nejen profesionální sportovci, ale často i amatéři. Trestná je výroba a šíření těchto látek, jejich užívání ale nikoliv.
5. 3. 2025|

Genová terapie poprvé zlepšila zrak téměř slepým dětem

Genová terapie poprvé zlepšila zrak dětí s genetickou poruchou. Uspěli londýnští vědci, kteří tento experiment poprvé úspěšně provedli na lidech.
26. 2. 2025|

Geny v mitochondriích hrají roli ve vysoké hladině cukru, zjistila česká studie

Vědci zjistili, že geny v mitochondriích mohou hrát důležitou roli při rozvoji vysoké hladiny cukru v krvi, obezity nebo snížené citlivosti organismu na inzulin. Tyto příznaky spadají pod takzvaný metabolický syndrom, který zvyšuje riziko rozvoje cukrovky druhého typu. Objev by do budoucna mohl přispět k lepším možnostem prevence a léčby tohoto onemocnění.
25. 2. 2025|

Kennedy uvažuje o změnách v očkování

Nový americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší dlouhodobě kritizuje očkování. A právě vůči vakcínám se vymezuje i ve své funkci – a to jak verbálně, tak i prvními praktickými kroky.
23. 2. 2025|

Trumpova administrativa zasáhla do financování medicínského výzkumu

Americké univerzity a další výzkumné instituce dostanou nižší granty na biomedicínský výzkum. Podle dotčených institucí to omezí jejich schopnost plnit jejich roli, administrativa prezidenta Donalda Trumpa naopak věří, že se tím stane systém efektivnějším. V související žalobě ze strany dvou desítek států vydal federální soudce příkaz, kterým nová pravidla částečně zablokoval.
11. 2. 2025|

Ptačí chřipka se možná přenáší mezi kočkami a lidmi. CDC ale zprávu smazala

Na začátku února vydala americká Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) několik zpráv. Jedna z nich se věnovala ptačí chřipce a obsahovala informace o případech, kdy došlo k přenosu mezi kočkami a lidmi, respektive opačně. Organizace ale téměř okamžitě tuto zprávu stáhla.
10. 2. 2025|
Doporučujeme

Mouchy mohou v nemocnicích šířit bakterie odolné vůči antibiotikům, tvrdí studie

Mouchy poletující po nemocničních pokojích mohou roznášet bakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům. Tvrdí to nový výzkum z Nigérie, o kterém informoval server The Guardian. Antibiotická rezistence bakterií, které mohou být odolné i vůči takzvaným antibiotikům poslední záchrany určeným k léčbě velmi závažných nemocí, představuje podle studie celosvětovou hrozbu. Do konce roku 2050 by kvůli tomu mohlo zemřít více než 39 milionů lidí.
6. 2. 2025|

Ohnisko tuberkulózy v Kansas City je jedno z největších zdokumentovaných v USA

Jen za letošní leden se v americkém Kansas City objevilo 67 aktivních případů tuberkulózy (TBC) a dalších 79 latentních, uvedlo kansaské ministerstvo zdravotnictví a životního prostředí (KDHE). V Kansas City tak má jít aktuálně o největší zdokumentované ohnisko TBC ve Spojených státech.
5. 2. 2025|

Koncentrace mikroplastů v lidském mozku i játrech roste

Drobné plastové částečky označované jako mikroplasty, které v posledních letech znečišťují životní prostředí a pronikají do lidského organismu, čím dál více zamořují i lidský mozek. Naznačují to nově publikovaná zjištění amerického týmu vědců, na které upozornil deník The Guardian. Nová data ukazují také na výrazný nárůst koncentrace mikroplastů v játrech.
5. 2. 2025|

Mladá žena s cystickou fibrózou podstoupila v Motole třetí transplantaci plic

Šestadvacetileté pacientce s cystickou fibrózou transplantovali v pražské Fakultní nemocnici Motol už potřetí plíce. Podle nemocnice jde o mimořádně náročný chirurgický zákrok, který je i celosvětově unikátní – a přistupuje se k němu jenom ve výjimečných případech. Pro lékaře představovala operace technickou, ale i medicínskou a současně i etickou výzvu.
3. 2. 2025|

Evropa má první případ ptačí chřipky u člověka, riziko zůstává nízké

Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) v pondělí oznámila, že ve Velké Británii zaznamenali „vzácný“ případ ptačí chřipky u člověka. Jde o první přeskok této varianty nemoci na člověka v Evropě, riziko pro širší veřejnost zůstává podle britských epidemiologů ale stále „velmi nízké“.
28. 1. 2025|

Čeští lékaři pracují na systému, který vyčenichá kožní nemoci

Kožní infekce, jako jsou mykózy nohou, nehtů nebo vlasové pokožky by lékaři v budoucnosti mohli diagnostikovat pomocí pachu. Vědci z Akademie věd k tomu vyvíjejí metodu, diagnóza by se díky ní mohla stát rychlejší a přesnější než dnes. Cílem je podle vědců vytvořit pro diagnostiku kožních infekcí přístroj, který bude použitelný v klinické praxi.
28. 1. 2025|

Američanka žije dva měsíce s prasečí ledvinou, je to rekord

Žena z amerického státu Alabama se stala nejdéle žijícím pacientem po transplantaci prasečího orgánu. S novou ledvinou žije Towana Looneyová už 61 dní a je zdravá a plná energie, napsala agentura AP. Lékaři odhadují, že geneticky upravený zvířecí orgán by jí mohl sloužit ještě dlouho.
27. 1. 2025|

Trump dočasně zakázal zdravotnickým organizacím komunikovat s veřejností

Americké federální zdravotnické organizace nesmí z rozhodnutí administrativy prezidenta Spojených států Donalda Trumpa dočasně komunikovat s veřejností. S odkazem na desítky současných i bývalých úředníků a dalších osob obeznámených s touto záležitostí to tvrdí deník The Washington Post. Organizace tak prý nesdílí ani pravidelné zprávy o nemocnosti, šíření nakažlivých chorob ani aktualizace týkající se vysoce nakažlivé ptačí chřipky.
23. 1. 2025|

Léky jako ibuprofen by mohly pomoci proti demenci, tvrdí britská studie

Protizánětlivé léky, tedy antibiotika, léky proti virům a některá očkování by podle odborníků mohly pomoci v boji s demencí. Používání přípravků schválených na jiné nemoci by také mohlo významně zrychlit hon za vznikem léku proti demenci. S odkazem na novou britskou studii o tom píše server deníku The Guardian.
22. 1. 2025|
DOPORUČUJEME

Osamělost ničí zdraví. Vědci teď popsali proteiny, které se na tom podílejí

Osamělost se už dlouho spojuje se špatným zdravotním stavem. Jde ale o natolik složitý problém spojený s mnoha různými vlivy, že se jen složitě určuje, co je vlastně příčina a co následek. Teď přišla skupina vědců s analýzou, která popisuje, jaké konkrétní proteiny jsou s osamělostí spojené.
21. 1. 2025|

Méně kyslíku může srdci prospět. Je odolnější vůči infarktu, ukázal český výzkum

Méně kyslíku, například po dlouhodobém pobytu ve vysokých horách, může prospívat srdečním buňkám. Lépe si pak poradí třeba s infarktem, popsal ve studii Fyziologický ústav Akademie věd ČR (FGÚ AV ČR).
21. 1. 2025|
Načítání...