Za tragickou nehodu cisterny na Šumpersku dostal hasič podmínku. U soudu projevil lítost

Řidič hasičské cisterny Petr Matějíček dostal za loňskou tragickou nehodu, při které zemřel jeho kolega, trest šestnáct měsíců se zkušebním odkladem na dva roky. U šumperského soudu přiznal vinu a projevil lítost. On sám při nehodě cisterny přišel o nohu a zranili se také další jeho dva kolegové i řidič osobního auta, se kterým se vůz srazil. Matějíčkovi původně hrozilo až šest let vězení. 

Hasič Petr Matějíček, který způsobil nehodu cisterny na Šumpersku
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Nehoda se stala loni v srpnu  u Libivé na Šumpersku, když hasiči jeli k jiné dopravní nehodě ve Studené Loučce. Cisterna se zapnutými majáky dostala v zatáčce na mokré silnici smyk, vjela do protisměru, kde se střetla s osobním autem. Hasičský vůz se přetočil na bok, sjel do koryta potoka a nakonec narazil do stromu. 

Podle žalobce Tomáše Horáka měl řidič vzhledem k podmínkám, které panovaly, situaci předvídat. Policie označila za příčinu nehody nepřiměřenou rychlost. Smyk dostala cisterna ve zhruba osmdesátikilometrové rychlosti.

„Při školeních se vždy apeluje na to, že rychlost musíme přizpůsobit podmínkám i situaci. Je hlavně nutné dojet na místo, abychom mohli pomoci. Vyhodnocení situace řidičem nebylo dobré,“ uvedl státní zástupce. Matějíčkův obchájce žádal ještě mírnější trest.

Petra Matějíčka přišli v pondělí k šumperskému okresnímu soudu podpořit jeho kolegové v uniformách. U hasičů je už jedenáct let a stále je v pracovní neschopnosti.  Momentálně se učí chodit s protézou.

„Dopravní nehodu jsem očividně způsobil, je mi to líto, co se stalo, hlavně kamaráda, který tam zůstal, bohužel z nehody si nic nepamatuju. Moc mě to mrzí, nemělo se to stát,“

Petr Matějíček

obžalovaný

Soud přihlédl k tomu, že muž byl dosud bezúhonný, k činu se doznal a projevil upřímnou lítost. „Za této situace stačí trest symbolický. Máme za to, že úhrnný trest za oba přečiny je k nápravě obžalovaného postačující,“ řekl soudce Lubomír Kozák. Muži uložil i zákaz řízení na jeden a půl roku a náhradu škody 150 tisíc korun.

Rychlá jízda prý nebyla nutná

Podle hasičů, kteří v pondělí u soudu svědčili, se nehoda seběhla velmi rychle. „Během cesty nám operační hlásil, že ta nehoda není tak vážná, atmosféra se uvolnila, řidič zvolnil, nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohlo něco stát,“ řekl jeden z hasičů s tím, že v ten den silně pršelo.

„Péťa se snažil rychle reagovat, točil volantem, ale to už jsme jeli do protisměru. Pak už to bylo rychlé, auto šlo na bok a velmi rychle jsme se zastavili,“ doplnil.

Na vysokou rychlost u soudu upozornil také řidič osobního auta, se kterým se cisterna střetla. „Lízlo nás to po levé straně. Jejich rychlost mi připadala velmi vysoká,“ vypověděl.

Pomáhala veřejnost i hasiči z celé země

Po tragické nehodě vyhlásili odboráři hasičů na podporu rodiny zemřelého a těžce zraněného hasiče veřejnou sbírku. Lidé i profesionální a dobrovolní hasiči přispívali na dva transparentní účty, na každý z nich poslali více než 1,2 milionu korun.

Sedmapadesátiletý velitel hasičů Jiří Rýznar, který nehodu cisterny nepřežil, byl vyznamenán in memoriam medailí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Hasičem byl zhruba třicet let.