V Ostravě vzniknou třídy pro nadané děti. Magistrát má na podporu malých talentů speciální program

3 minuty
V Ostravě vzniknou třídy pro nadané děti
Zdroj: ČT24

Dvě třídy pro talentované žáky otevře v září ZŠ Chrjukinova v Ostravě-Zábřehu. Škola jim nabídne nadstandardní vzdělávací program, aby podpořila jejich nadání. Vedle technického a přírodovědného talentu se zaměří i na rozvoj cizích jazyků. Ostravský magistrát dává každý rok 40 milionů do dotačního projektu Talent Management, který podporuje místní školky, školy i další vzdělávací instituce.

Tento dotační program běží už počtvrté. „Letos o peníze požádalo už 78 škol, školek nebo institucí, které se dětem věnují,“ dodává redaktorka ČT Natálie Flajžíková. Program má mezi dětmi vyhledávat ty nadané a jejich talent pak dále rozvíjet.

Učitelé nebo lektoři tak nejdřív musí projít metodickým školením na pozici Koordinátor nadání, kde se naučí, jak talenty mezi dětmi vyhledávat. „Oslovujeme učitele odborných předmětů – fyziky, matematiky, chemie, přírodovědy, přírodopisu a oni vybírají z těch dětí, které učí ve třídě,“ upřesnila učitelka ZŠ Chrjukinova Renata Fryčková.

Díky programu mohou nadaní studenti navštěvovat speciální hodiny. Mezi nimi je i žákyně 9. třídy Vlasta Křejčiříková, která si pochvaluje hlavně hodiny chemie. Po základní škole má prý podanou přihlášku na gymnázium a pak by se chtěla věnovat medicíně. 

Moderní technologie i besedy s odborníky

Příští rok pak mají na této ZŠ vzniknout dvě třídy pro nadané, kde by měl být menší počet žáků a budou umístěny v klidovém prostoru školy. „Do výuky budou zařazeny moderní metody jako mobilní tabletová učebna pro kvalitnější individualizaci, zapojení rodilých mluvčích do výuky cizích jazyků, činnostní učení, exkurze a besedy s odborníky z praxe,“ uvedl ředitel školy Chrjukinova Vladimír Durčák.

Výuku škola doplní o zájmové kroužky, které budou zaměřeny na zlepšení logického myšlení žáků, badatelské pokusy a přírodovědná odpoledne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
12:04Aktualizovánopřed 8 mminutami

Pátek přinesl oteplení, víc oblačnosti i mrznoucí déšť

Páteční ráno už nebylo tak mrazivé jako rána předešlá. Přibylo oblačnosti a na západě se objevil i mrznoucí déšť. Meteorologové ráno varovali před ledovkou v Karlovarském, většině Ústeckého kraje a v Plzeňském kraji. V příštích dnech se bude dál oteplovat.
před 7 hhodinami

„Padělané bankovky vkládali do bankomatů.“ Policie obvinila šedesát lidí

Kriminalisté z Karlovarského kraje odhalili šedesátičlennou skupinu, která podle vyšetřování padělala bankovky a uváděla je do oběhu. Podezřelí způsobili škodu za čtyři a půl milionu korun. Policisté je obvinili z padělání a pozměnění peněz, podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Kriminalisté většinu obviněných vyšetřují na svobodě, jsou z celé republiky. Někteří jsou nyní ve vězení za jinou trestnou činnost.
10:18Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Modernizovaná trať umožňuje olomouckým tramvajím zrychlit

Rychlejší a pohodlnější cestování nabízí pasažérům opravený úsek tramvajové trati z centra Olomouce na sídliště Nová Ulice. Stavbaři rekonstruovali část vedoucí po Brněnské a Hraniční ulici, kde nyní mohou tramvaje po nových kolejích jezdit rychlostí až šedesát kilometrů za hodinu, to je o deset kilometrů rychleji než v ostatních částech města.
před 10 hhodinami

Policisté zadrželi mezinárodní skupinu, která měla dovážet kokain do Česka

Policisté z Česka, Rakouska a Polska zadrželi a obvinili třináct lidí, kteří podle nich patřili do mezinárodní skupiny dovážející a prodávající kokain, sdělila mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová. Stíhaných Čechů je podle ní deset, zatčeni byli na Ostravsku. Drogy distribuovali v Moravskoslezském kraji. Čtyřem z nich hrozí v případě odsouzení až osmnáct let vězení.
před 10 hhodinami

Za tři roky má mít Český Krumlov nové aquacentrum na místě vyhořelého bazénu

Vedení Českého Krumlova představilo novou podobu vyhořelého bazénu. Požár tam loni v září způsobil údržbář při vypalování hnízda sršní. Policie případ stále neuzavřela. Za nové moderní aquacentrum město zaplatí stovky milionů korun. Hotové by mohlo být za tři roky.
před 13 hhodinami

Policie obvinila mladíka z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem. Při útoku zemřely dvě prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela a uvedla, že je to šestnáctiletý Čech z Hradecka, a následně jej obvinila z vraždy. Bude žádat vazbu. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Zavražděným ženám bylo 19 a 38 let. Oběti si útočník podle kriminalistů zřejmě vybral náhodně. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ostrava posílá školám část peněz na školní psychology

Ostrava finančně podporuje školní psychology. Společně s obvody se podílí na placení patnácti z nich. Podle novely školského zákona se mají už příští rok platy psychologů hradit ze státního rozpočtu. Zatím ji ale sněmovna ještě neschválila.
včera v 20:14
Načítání...