Den s českou královnou Johankou otevřel Podbrdské muzeum

Rožmitál pod Třemšínem – Historická slavnost Den s královnou Johankou se v Rožmitále pod Třemšínem konala už poosmé, letos s podtitulem Procházka do minulosti. Hlavním bodem programu totiž bylo otevření nového Podbrdského muzea. Jeho vybudování stálo přes 70 milionů korun, přispěla Evropská unie.

Královna Johanka, druhá žena Jiřího z Poděbrad, přijela opět po roce na návštěvu do svého rodného města, její první kroky vedly tentokrát do nově vybudovaného Podbrdského muzea. Historická expozice v přízemí přibližuje právě její dobu vlády. „Politicky byla velmi angažovaná, což bylo v té době nezvyklé. Snažila se králi pomáhat, dokonce v době jeho nepřítomnosti vedla boje na koních,“ říká představitelka královny Alžběta Gilíková.

Muzeum ilustruje i život obyčejných lidí z Podbrdska, včetně jejich lidové tvořivosti: chrám svatého Víta ze stébel žitné slámy vyráběl místní umělec osm let. K vidění je i největší sbírka vyřezávaných dřevěných erbů měst a šlechtických rodů. Poslední patro přibližuje další slavnou osobnost kraje pod Třemšínem, skladatele Jakuba Jana Rybu. Vedoucí Podbrdského muzea Hana Křepelková informovala, že jeho nejslavnější skladba Česká mše vánoční vznikla právě v Rožmitále a také tady byla poprvé v roce 1796 uvedena na historických varhanách v kostele Povýšení svatého Kříže.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Přebudovat rozsáhlý komplex bývalé továrny Agrostroj na muzeum trvalo téměř dva roky, více než 70 milionů korun získalo město z regionálního operačního programu. Expozice se pro veřejnost otevřou 1. července.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.596915129695,"lng":13.869552612305,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Představitelka královny Alžběta Gilíková
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24