Dny NATO prověří covidové certifikáty. Vojenská přehlídka pojme 40 tisíc lidí za den

Víceúčelový letoun páté generace F-35 Lightning II a bezpilotní letoun MQ-9 Reaper budou největšími lákadly letošních Dnů NATO v Ostravě a Dnů vzdušných sil Armády ČR, které se uskuteční 18. a 19. září na letišti v Mošnově na Novojičínsku. Počet diváků bude omezený na 40 tisíc za den. Vstup bude bezplatný, všichni návštěvníci si ale budou muset pořídit vstupenku, řekl předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík.

„Těší nás, ale současně to vnímáme jako velký závazek, že to bude první akce od počátku pandemie, kde se budeme moci těšit na takovou výši návštěvníků,“ řekl Pavlačík.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Například v letech 2018 a 2019 je navštívilo zhruba 220 tisíc lidí. Loni se akce kvůli koronavirové pandemii konala bez přítomnosti diváků na letišti, vzhledem k vysoké sledovanosti přenosů na internetových stránkách ale podle organizátorů splnila svůj účel.

Certifikát se vstupenkou v jednom

Kvůli kontrole počtu lidí se letos budou poprvé v historii akce distribuovat vstupenky, a to prostřednictvím společnosti Ticketportal, která první vlnu distribuce spustí 27. srpna. Servisní poplatek bude činit 15 korun.

Návštěvníci budou muset mít negativní test na nemoc covid-19, potvrzení o očkování nebo o prodělaném onemocnění. Dokončené očkovaní musí mít minimálně polovina návštěvníků. Vstupenky budou nepřenosné, budou platit jeden den a budou na jméno. „Naše akce bude pilotním projektem pro fúzi ověření covidových certifikátů a distribuce vstupenek, které budou obsaženy v jednom dokumentu,“ uvedl Pavlačík.

Nad mošnovské letiště vzlétne i stroj z bitvy o Británii

Letos se akce zúčastní jednotky ze 17 zemí, speciálním partnerským státem bude Švédsko. Technologiemi nabitý víceúčelový stroj F-35 Lightning II, jejž na statické ukázce představí italské letectvo, bude prvním letounem páté generace, který lidé na akci uvidí. Viceúčelový bezpilotní letoun MQ-9 Reaper letectva USA se vůbec poprvé představí na akci pro širokou veřejnost.

Své nové schopnosti a prostředky předvede česká armáda. Po pěti letech se na Dny NATO vrátí konvertoplán V-22 Osprey. Mezi dalšími taháky bude legendární letoun druhé světové války Douglas C-47 Dakota z historické jednotky britské RAF Battle of Britain Memorial Flight. Na akci zavítá poprvé, k vidění bude i v dynamické ukázce.