Nominace na ceny Anděl jsou uneseny Řekou Lenky Dusilové, přejí také Nohavicovi a Tata Bojs

Čtyři nominace na třicáté ceny Anděl zíkalo album Řeka od Lenky Dusilové. Po třech nominacích pak za své nejnovější desky obdrželi písničkář Jaromír Nohavica a kapela Tata Bojs. Vítězové si sošky ocenění, udělovaného Českou hudební akademií, převezmou 29. května, v přímém přenosu České televize.

Lenka Dusilová na promosnímku k desce Řeka
Zdroj: Animal Music Autor: Bet Orten

Řeka je pátou sólovou nahrávkou Lenky Dusilové. Spojila se na ní s Petrem Ostrouchovem a Ondřejem Mikulou alias Aid Kidem, který je provázaný s progresivní elektronickou scénou.

Nejlepší album ale mohli loni vydat také Nohavica (Máma mi na krk dala klíč) a Tata Bojs (Jedna nula). Ze stejné trojice interpretů budou akademici ve druhém kole hlasování vybírat také v kategorii skladba.

Kromě toho má Dusilová šanci stát se sólovou interpretkou (nominace doplňují Aneta Langerová a Lenny) a nominována je i v kategorii Alternativa a elektronika.

Tata Bojs se dostali také mezi tři nejlepší skupiny (s Monkey Business a Zrním) a Nohavica uspěl v kategorii sólových interpretů (konkurují mu 7krát3 a Dan Bárta s Illustratosphere).

Po dvou nominacích (kategorie Alternativa a elektronika, a navíc i objev roku) získala mladá písničkářka Amelie Siba za výraznou debutovou desku Dye My Hair.

Ze dvou nominací se můžou těšit i rappeři Viktor Sheen a Yzomandias, kteří se objevují v kategoriích rap a videoklip.

Předseda akademie: Nominace jsou rozmanité

V prvním kole hlasovalo o nominacích 379 akademiků. „Nejvíce šancí letos mají známá a v historii cen již tradiční jména. Při bližším pohledu je ale zřejmé, že nominace pro třicátý ročník Andělů jsou velmi rozmanité a že ani o něco méně známí muzikanti, kteří si svou loňskou tvorbou rozhodně zasluhují pozornost, nezůstali akademiky nepovšimnuti. Rozhodně tak platí, že u nás v roce, který byl pro živou kulturu obzvlášť těžký, vznikla celá řada výjimečných alb,“ domnívá se předseda Rady České hudební akademie Honza Vedral.

Vyhlašovacím ceremoniálem na konci května provede opět zpěvačka Ewa Farna. Až podle aktuální epidemiologické situace se uvidí, jestli se večer bude muset, stejně jako loni, obejít bez hudebníků a dalších hostů v sále i na jevišti. 

Hudbu hodnotí i Vinyla a Apollo

Za loňskou hudební úrodou se na přelomu února a března ohlížejí také další dvě hudební ceny, které vznikly jako alternativa k Andělům. Vinyla už vítěze vybrala, Apollo se udělují 3. března.

V některých jménech se shodují, například Vinyla mimo jiné upozorňuje na rapové trio 58G, které je nominované i na žánrovou cenu Anděl. V nominacích všech tří ocenění padlo jméno písničkářky Amelie Siba.