Němec, nebo Čech? Z Krajiny ve stínu vystupuje první filmová ukázka

V jihočeské vesnici Tušť došlo těsně po konci války k masakru, který se stal o desítky let později podnětem k novému filmu režiséra Bohdana Slámy. Krajina ve stínu je příběhem česko-německého soužití, v němž sousedské vztahy prověřily dějinné zvraty dvacátého století. Černobílý historický epos přibližuje nyní první ukázka.

Video Teaser k filmu Krajina ve stínu
video

Teaser k filmu Krajina ve stínu

Zdroj: Luminar Film

Vesnická filmová kronika obsáhne dobově události třicátých až padesátých let minulého století, které sousedy donutily si vybrat, kam patří: zda se hlásí k Rakušanům, Němcům, nebo Čechům. Z celoživotních sousedů se tak snadno mohli stát nepřátelé.

„Zajímá nás, jak malý člověk obstojí uprostřed dějin, které se přes něj valí. Musíme si klást otázku, jak bychom se v podobných situacích zachovali my sami,“ říká režisér Bohdan Sláma.

Připomínka poválečných masakrů

Přímým podnětem pro vznik filmu se stal poválečný masakr v obci Tušť na Vitorazsku. Koncem května 1945 zde bylo brutálně zavražděno 14 lidí.

„Obyvatelé Vitorazska žili vždy v Rakousku, jejich obce byly přičleněny k Československu až v roce 1920. Když se na podzim 1938 objevila možnost vrátit se zpět ke svým kořenům, řada lidí ji využila. Bylo ovšem už po anšlusu, takže šlo o ‚návrat‘ do nacistického Německa. Kdo si je zvolil, ten trpěl nejpozději po roce 1945, když se situace opět obrátila,“ zasadil film do tragických historických souvislostí historik Pavel Kosatík.

„Během odsunu Němců a zde především bylo vedle spravedlivě potrestaných postiženo také mnoho nevinných,“ dodává. Téma je nejen podle Kosatíka důležité připomínat. 

„Nejen krvavé události v Tušti, ale řada dalších poprav a vražd v době těsně po válce je téma, o kterém se příliš nemluví. I tyto události, stejně jako samotný konec války, budou mít svá výročí,“ upozorňuje producent Martin Růžička.

Černobílý film

Krajinu ve stínu natočil Sláma v černobílé verzi a na klasický filmový pás. Scénář k jeho prvnímu historickému snímku napsal Ivan Arsenjev, za kameru si stoupl Diviš Marek, s nímž Sláma natočil filmy Štěstí, Venkovský učitel, Čtyři slunce nebo Bábu z ledu.

Z herců se v dramatu objeví  Magdaléna Borová, Stanislav Majer, Bára Poláková, Csongor Kassai, Petra Špalková, Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Cyril Drozda nebo Marek Taclík.

Krajina ve stínu vzniká v produkci společnosti Luminar Film a České televize.