Cuarón jako režisér, scénárista i kameraman ohromil porotu v Benátkách

Zlatého lva na filmovém festivalu v Benátkách získalo americko-mexické drama Roma, které režíroval oscarový Alfonso Cuarón. Vítězství znamená první velkou festivalovou cenu pro společnost Netflix, která bude film distribuovat.

Video Události v kultuře
video

Benátský filmový festival ovládl snímek Roma

Benátský filmový festival ovládl snímek Roma

Karel Och hodnotí letošní festival v Benátkách

Film Roma nese název podle části Mexico City, kde Cuarón vyrůstal. Španělsky mluvené drama, k němuž si režisér sám napsal scénář a při jehož natáčení seděl za kamerou, označují kritici za zářivé s ohledem na jeho černobílé provedení.

Snímek se věnuje ženským postavám – Cuarónově matce a dvěma služebným, které ho pomáhaly vychovávat. Hollywoodský zpravodaj Todd McCarthy se nad Cuarónovým počinem rozplýval, podle jeho vyjádření je snímek „pohlcující koupel v nejoslnivějších černobílých obrazech, které jste kdy viděli“.

Také poznamenal, že Roma je dílo úplně jiné, než byla Gravitace se Sandrou Bullockovou a Georgem Clooneym, za niž získal Cuarón v roce 2014 Oscara. Je to zcela svěží, sebevědomý, překvapivý a nesmírně krásný film, doplnil McCarthy.

Na festivalu soutěžilo 21 snímků. Ocenění v kategorii nejlepší herec obdržel Willem Dafoe za roli Vincenta van Gogha v dramatu At Eternity's Gate. Jako nejlepší herečku porota ocenila Olivii Colmanovou, která se představila v irsko-britském historickém filmu o životě anglické královny Anny The Favourite.