Návštěvnost kin je nejlepší za 23 let. Úspěch slaví české filmy

V roce 2016 navštívilo česká kina přes 15,6 milionů diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993 a zhruba pětinový nárůst oproti roku 2015. České filmy si z návštěvnosti ukrojily necelých 30 procent. Na úspěchu domácích filmů se nepodílel jen nejnavštěvovanější film roku Anděl Páně 2, ale v desítce úspěšných filmů se objevily i další tři české snímky: Lída Baarová, Bezva ženská na krku a Teorie tygra.

Vítězný Anděl Páně 2 z koprodukce České televize šel do kin začátkem prosince, přesto stihl do konce roku nasbírat více než 913 tisíc diváků. V lednu pak úspěšná pohádka překročila milionovou hranici. Životopis Lída Baarová skončil na čtvrtém místě s výsledkem přes 414 tisíc diváků. Sedmá je s 385 tisíci diváků komedie Teorie tygra, na které také pracovala Česká televize. Osmá Bezva ženská na krku nalákala 372 tisíce diváků.

Stranou diváckého zájmu nezůstaly ani další české filmy. Druhou desítku celkového pořadí otevírá animovaný snímek Lichožrouti, který vznikl v koprodukci České televize, a mezi nejúspěšnější dvacítku dokázala proniknout také komedie Padesátka.

Rekord od otevření trezorů

Celkem včetně obnovených premiér bylo nahlášeno 79 premiér českých filmů, což je nejvyšší počet od roku 1990, kdy se otevřely komunistické trezory. Tehdy bylo v kinech uvedeno 84 českých filmů.

Loňský rok byl rekordním i v celkovém počtu novinek uvedených do kin, celkem bylo v kinech k vidění 345 premiérových představení. Na druhém místě za Andělem Páně 2 skončil animovaný Tajný život mazlíčků, na třetím nový příběh ze světa Harryho Pottera Fantastická zvířata a kde je najít, na čtvrtém pak romantická komedie Dítě Bridget Jonesové.

Do první desítky roku se vešla dvě pokračování oblíbených animovaných sérií, Hledá se Dory na šesté a Doba ledová: Mamutí drcnutí na deváté příčce. Nejúspěšnějším zástupcem z rodiny komiksových filmů pak byl přidrzlý antihrdina Deadpool na desáté příčce.

Sedm filmů z první desítky uvedla do kin společnost CinemArt s podílem na trhu 36 procent. Na druhém místě je Falcon a trojici nejsilnějších distributorů uzavírá Freeman Entertainment.