Anděl Páně 2: Bůh má smysl pro humor a Jiří Strach pro pohádky

Do kin vstupuje Anděl Páně 2 – pokračování úspěšné vánoční pohádky režiséra Jiřího Stracha. Divácky oblíbená dvojice anděl Petronel a čert Uriáš zažívají nová dobrodružství v nebi i na zemi, tentokrát v předvečer svátku svatého Mikuláše.

Video Trailer 2 - Anděl Páně II.
video

Trailer: Anděl Páně 2

Režisér Jiří Strach ani představitelé čerta a anděla – Jiří Dvořák a Ivan Trojan – s pokračováním původního příběhu nepočítali. Úspěšné každoroční vánoční reprízy tvůrce ale sice na jednu stranu utvrdily v obavách ze „syndromu špatných dvojek“, na druhou stranu vybízely k úvahám o natočení další pohádky.

„Věřím, že dvojka má stejné charisma a stejnou laskavost humoru jako jednička.“

režisér Jiří Strach

„V první fázi vznikaly nápady, které rozvíjely původní příběh s Dorotkou a panem hrabětem, působilo to najednou ale jako nastavovaná kaše,“ bránilo podle Jiřího Stracha novému natáčení především to, že se nedařilo najít vhodný scénář. Pak ovšem scenárista Marek Epstein vymyslel, že by se čert s andělem mohli vrátit zpátky mezi smrtelníky na Mikuláše, kdy po zemi chodí spousta jejich nepravých dvojníků. „A to byla ta jiskra v prachárně, tím se to celé rozjelo,“ podotkl Strach.

V každém je kus čerta i anděla

Po jedenácti letech se tak Petronel s Uriášem musí popasovat s novým dobrodružstvím. Tentokrát je Bůh Jiří Bartoška poslal na zem najít spadlé jablko ze stromu poznání. Problémů ale nakonec musí řešit víc. Do cesty se jim totiž připletou falešní „kolegové“ (Stanislav Majer, Marek Taclík, Pavel Liška) a také přitažlivá vdova (Vica Kerekes) a její dcera (Anička Čtvrtníčková).

„I když čert je černý a anděl bílý, postavy jsme nechtěli dělat černobíle, protože v každém z nás je kus čerta a kus anděla,“ upozorňuje Jiří Dvořák, že dobro a zlo nejsou v pohádce jednoznačně vždycky oddělené. „Jsme sice postavy z nebe a pekla, ale někdo je chvilku pokušitel, někdo anděl a pak se to obrací, v tom jsme pro diváky reálnější,“ domnívá se Ivan Trojan.

„Včera byl u Silvestra nácvik na silvestra“

Film se natáčel v Českém Krumlově nebo Ledči nad Sázavou. Nejnáročnější byly pro čerta s andělem zdánlivě jednoduché scény jako putování zasněženou krajinou, po níž museli prý napochodovat kilometry. Potřebnou bílou pokrývku jim zajistil režisér. „Jirka Strach neměl na Šumavě sníh, jako praktikující katolík se v noci pomodlil a napadl metr sněhu,“ prozradil Trojan.

Režisér do pohádky přispěl také „nebeskými“ vtipy. Od uvedení prvního Anděla Páně si prý zapisoval fórky, které by se do filmu hodily, i když ještě netušil, že nějaké pokračování bude. „A dvojka mi umožnila všechny ty nápady a narážky zakomponovat. Myslím, že jako katolík dokážu odhadnout lépe míru, kam se ještě pustit, aby to nikoho neurazilo,“ předpokládá, že humor střílející si dobrosrdečně z Boha i svatých – které si zahráli například Josef Abrhám, Veronika Žilková, Martin Huba, Michal Horáček či Lucie Bílá – diváky spíše pobaví.

Video Události v kultuře
video

Reportáž: Do kin vstupuje Anděl Páně 2

Přestože se ústřední dvojici do pokračování nechtělo, nakonec natočila film, o němž kritici píší, že je ještě lepší než jednička. Ta byla nejsledovanější vánoční pohádkou v historii televize – v den premiéry ji vidělo dva a půl milionu lidí. 

S Andělem Páně 2 se diváci seznámí nejprve v kinech, kde se objeví 1. prosince. A na jejich počtu také záleží. „Řekl jsem, že když přijde milion diváků, tak dáme i trojku, takže doufám, že přijde o jednoho diváka méně než milion,“ přeje si s úsměvem Trojan. I režisér Jiří Strach bude sice potěšen zájmem diváků, není si ale jistý zájmem nejvyššího. „Dvakrát nám pravý pánbůh pomohl, abychom natočili hezký film, a zneužívat potřetí jeho laskavosti a dozoru, to už bych asi nerisknul,“ vysvětlil.

Video Vojta Dyk: Modlitba – píseň z filmu - Anděl Páně II.
video

Vojta Dyk: Modlitba - píseň k filmu Anděl Páně 2