Nezaměstnanost v květnu opět klesla

Události: Nezaměstnanost klesla i díky sezonním pracím (zdroj: ČT24)

Nezaměstnanost v Česku se v květnu snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254 tisíc lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700. Pracovní trh ovlivňují s příchodem letního počasí sezonní práce. Vyplývá to z informací úřadu práce.

V meziročním srovnání nezaměstnanost v Česku o 0,3 procentního bodu stoupla – loni v květnu dosáhla 3,2 procenta a uchazečů o práci bylo tehdy o 18 400 méně než ve stejném období letos.

Podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat mělo v mezinárodním srovnání Česko za duben druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii – podle této metodiky dosáhla 2,7 procenta, přičemž průměr EU činil šest procent. V předchozích měsících vykazovalo Česko nejnižší míru nezaměstnanosti ze všech unijních zemí, v březnu činila podle Eurostatu 2,6 procenta.

Nezaměstnanost v Česku naposledy stoupla letos v lednu, a to na 3,9 procenta, v únoru stagnovala, od té doby se snižuje. Sezonní práce budou pokračovat i v dalších měsících, nezaměstnanost by tak mohla ještě dál klesat. „Přesto lze očekávat, že i přes aktuální stabilizaci mohou trh práce nadále ovlivňovat ekonomické a sociální změny, a také vývoj válečného konfliktu na Ukrajině,“ upozornil úřad práce.

Vliv mají sezónní práce

„Pracovní trh nadále ovlivňují sezonní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, hotelnictví, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě. S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci úřadu práce nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ komentoval vývoj ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce momentálně hledají na letní sezonu brigádníky v pohostinství, gastronomii či prodejnách, pomocníky ve výrobě, pokojské, číšníky a servírky v rekreačních resortech, případně sezonní pracovníky na koupalištích a ve stáncích, uklízeče nebo brigádníky v lesnictví nebo zahradnictví.

Dlouhodobě mají zájem o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích, poptávka přetrvává i po kvalifikovaných řemeslnících.

Analytici: Recese se příliš neprojevila

„Ekonomika se dostává z mělké recese, když v prvním čtvrtletí HDP mezikvartálně stagnoval. Energetická krize je, zdá se, již také minulostí. Situace na trhu práce se tak již nezhorší,“ uvedl ekonom Deloitte Václav Franče. Ve zbytku roku podle něj bude nezaměstnanost stagnovat.

Také podle expertky PwC na řízení lidských zdrojů Andrey Linhartové Palánové byla recesev české ekonomice velmi mělká a krátkodobá. „V míře nezaměstnanosti se neprojevila a už neprojeví. České firmy ukázaly velkou odolnost a stabilitu, v dalším růstu je naopak brzdí spíše nedostatek kvalitních zaměstnanců. Řada firem chce dále růst, v letošním roce chtějí spíše nabírat než propouštět. Oživení české ekonomiky tak sice bude pozvolné a pomalé, nicméně nezaměstnanost český trh trápit ani nadále nebude,“ míní.

Také hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek uvedl, že recese příliš neuvolnila přehřátý trh práce. „Hospodářské oslabení se projevilo spíš úbytkem volných míst než propouštěním,“ sdělil.

Nejvyšší nezaměstnanost má Ústecký kraj

Nejvyšší nezaměstnanost byla v květnu znovu v Ústeckém kraji, a to 5,3 procenta, následoval Moravskoslezský kraj, kde činila 4,8 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Jihočeském, Zlínském kraji a v Kraji Vysočina, kde dosáhla shodně 2,5 procenta.

Mezi okresy byl na konci uplynulého měsíce nejnižší podíl nezaměstnaných v okrese Praha-východ a na Pelhřimovsku (1,5 procenta), v Praze-západ to bylo 1,6 procenta. Na druhém konci žebříčku se umístil již tradičně okres Karviná, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 8,2 procenta, na Mostecku 6,9 procenta a na Chomutovsku 6,2 procenta. 

Během května se na úřadech práce nově evidovalo 32 704 lidí, oproti minulému měsíci o devět stovek víc. Naopak z evidence odešlo 40 494 uchazečů, to je o 3105 méně než v dubnu.

Ke konci května nabízeli zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce 285 692 volných pracovních míst, o 1162 více než v dubnu a o 51 639 méně než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadalo v Česku v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. Nejvíce je to na Karvinsku, a to 10,3 uchazeče.

Podporu pobírá přes 28 procent uchazečů

Úřady práce také evidovaly ke konci minulého měsíce celkem 253 893 uchazečů o práci. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v květnu 71 911 lidí, což představuje přes 28 procent všech uchazečů o zaměstnání.

V evidenci Úřadu práce ČR bylo ke konci května 16 788 ukrajinských občanů s dočasnou ochranou, kterou jim Česko udělilo kvůli napadení jejich země Ruskem, meziměsíčně o 669 méně. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání tvořili 6,1 procenta.

Podle dostupných zdrojů získalo v ČR od vypuknutí konfliktu do konce letošního května práci celkem 253 744 lidí z Ukrajiny pod dočasnou ochranou. Někteří se už vrátili zpátky domů nebo ze zaměstnání odešli. Ke konci předchozího měsíce pracovalo na území Česka 99 374 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou, uvedl Úřad práce ČR.