Zaměstnanci výrobce sporáků Mora Moravia dostanou přidáno až 5,5 procenta

Zaměstnanci výrobce sporáků Mora Moravia z Hluboček na Olomoucku dostanou přidáno až 5,5 procenta. Dohodli se na tom zástupci odborů s vedením společnosti po schůzce, které předcházel pondělní protest části zaměstnanců. Téměř pět set pracovníků podepsalo petici na podporu požadavků odborářů. Ti se na podobě nové kolektivní smlouvi dohodli až v osmém kole vyjednávání. 

Výroba v Mora Moravia
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

K dohodě mezi vedením firmy a odbory došlo už v úterý 18. února, odboráři tehdy oznámili, že podrobnosti zveřejní později, až vypracují prohlášení. Odbory však původně požadovaly navýšení mzdy o sedm procent. 

„Zaměstnancům (kolektivní smlouva) přináší 5,5 procenta, z toho 3,5 procenta do základní mzdy. (Platí) od 1. ledna, a to zvýšení budou mít také doplaceno v únorové výplatě. Dvě procenta jsou ve variabilních složkách, které budou závislé na výkonu firmy,“ řekla předsedkyně Základní organizace Odborového svazu KOVO Mariánské Údolí Dana Stiborová.

Setkání s odboráři se kromě českého vedení společnosti zúčastnili i zástupci mateřské firmy Gorenje a nového čínského vlastníka společnosti Hisense. Dohodli se i na úpravách, které se týkají vánočních odměn a příspěvků na dovolenou, které budou rovněž podmíněné výsledky společnosti.

„Pro zaměstnance vychází společné prohlášení ohledně informací o dohodě mezi firmou a odborovou organizací, kde uvádíme všechny dohodnuté věci a následně bude podepsána kolektivní smlouva,“ uvedl jednatel společnosti Mora Moravia Vítězslav Růžička. 

Sedm kol vyjednávání skončilo neúspěšně

Odboráři manifestační mítink v pondělí svolali poté, co dosavadních sedm kol kolektivních vyjednávání skončilo bez výsledku. Petici na podporu čtyřčlenného vyjednávacího týmu odboráři spustili v úterý 11. února a podepsalo ji 480 ze zhruba šesti set zaměstnanců. 

Požadavek na navýšení mezd o sedm procent odbory opřely o finanční analýzu podniku za období 2015 až 2018, kterou si nechaly zpracovat. Komunikaci mezi odboráři a managementem Mora Moravia podle Stiborové v předchozích měsících komplikovalo to, že firma má centrálu ve Velenje ve Slovinsku.

Tržby i čistý zisk podniku rostou

Tržby společnosti Mora Moravia v roce 2018 díky rekordní výrobě sporáků pokořily dvoumiliardovou hranici. Zatímco v roce 2017 se zvýšily o čtyři procenta na 1,685 miliardy korun, předloni vzrostly o čtvrtinu na 2,1 miliardy. Podnik v roce 2018 zároveň zvýšil čistý zisk na 20,5 milionu korun z 16,4 milionu v předchozím roce.

Odbyt pro společnost Mora Moravia zajišťuje slovinská skupina Gorenje, která firmu z Hluboček od roku 2005 ovládá. Novým vlastníkem skupiny Gorenje je čínská společnost Hisense.