Zákazníci se odvracejí od vajec z klecových chovů. Drůbežáři tak mění prostory pro své slepice

Vajec z klecových chovů podle obchodních řetězců na českých pultech ubývá. Zástupci obchodníků se už před časem zavázali, že taková vejce prodávat nebudou, a přístup postupně mění i drůbežáři. Úplný zákaz chovu slepic v klecích by obránci zvířat chtěli dostat do zákonů.

Video Události
video

Události ČT: Klesající zájem o vejce z klecového chovu

Než si zákazník koupí v obchodě vejce, většinou ještě zkontroluje skořápky. Kromě toho, jestli na nich není prasklina, stále častěji kontroluje i číslo na ní. To totiž ukazuje nejen zemi původu, ale i metodu chovu.

Loni v červnu vyvolaly debatu záběry pořízené v českých klecových velkochovech slepic, kde se nacházely slepice s otevřenými ranami oklovávající rozkládající se těla uhynulých nosnic nebo vejce pokrytá roztoči. Obchodníci zareagovali záhy a zavázali se do roku 2025 vejce z klecových chovů neprodávat.

Investice do voliér 

Jednat ale musí i drůbežáři, kteří se přizpůsobují změně poptávky. Klece nejčastěji nahrazují voliérami s podestýlkou. Vybudování haly, kde se slepice mohou volně pohybovat, stálo například nymburskou společnost Proagro 45 milionů korun. Společnost říká, že ve voliérách už má čtyřicet procent nosnic.

Podobně přebudovávají svoje chovy i další velcí producenti. Podle drůbežářské unie ale mohou mít problémy ti menší. V halách s podestýlkou je totiž méně slepic, krmení vyjde dráž a obsluha je náročnější.

„Když započítám všechno, tak cena vejce z nové haly se pohybuje někde o 40 halířů výš oproti klecovému chovu,“ poznamenal místopředseda drůbežářské unie a místopředseda představenstva Proagro Zdeněk Mlázovský s tím, že by se tomu řetězce měly přizpůsobit.

Zákaz napříč Evropou

Odklon od klecí chtějí obránci zvířat stvrdit zákonem. „Aktuálně jednáme s poslanci napříč politickým spektrem o předložení legislativního návrhu na úplný zákaz,“ přiblížil předseda spolku OBRAZ - obránci zvířat Marek Voršilka.

Podle českých chovatelů je v takovém případě ale nutné, aby zákaz platil v celé Evropské unii. Zabývat se tím bude Evropská komise. Ta už má na stole petici týkající se všech klecových chovů hospodářských zvířat.