Záchrana Řecka bude levnější. Banky potřebují méně peněz, než se čekalo

Čtyři hlavní řecké soukromé banky budou pro své přežití potřebovat méně nového kapitálu, než se původně předpokládalo. Ve svém prohlášení to uvedla Evropská centrální banka (ECB), podle níž budou muset banky v rámci rekapitalizace získat až 14,4 miliardy eur (390 miliard korun). Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítal s částkou až 25 miliard eur.

Pobočka řecké Piraeus Bank
Zdroj: ČTK/AP Autor: Evi Zoupanou

Nižší kapitálové potřeby bank podle Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) pravděpodobně povedou k tomu, že celkový objem záchranného programu bude menší než původně předpokládaných 86 miliard eur.

Fond ESM je klíčovým nástrojem finanční pomoci předluženému Řecku. ESM upozornil, že vzhledem k předpokládanému zapojení soukromého sektoru by mu na rekapitalizaci bankovního sektoru mohla stačit částka deset miliard eur, kterou již má připravenou na zvláštním účtu. Evropská komise uvedla, že ji výsledky hodnocení kapitálových potřeb řeckých bank povzbudily. Spokojenost se zprávou ECB vyjádřil rovněž řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.

„Proces rekapitalizace bank je nedílnou součástí snahy Řecka a jeho partnerů o obnovení důvěry v bankovní sektor, jež by umožnilo postupné odstranění omezení pro pohyb kapitálu a obnovení nabídky dostupných úvěrů,“ uvedla Evropská komise.

Ministr financí Tsakalotos s premiérem Tsiprasem
Zdroj: Reuters
Autor: Michalis Karagiannis

Podrobná analýza ukázala při základním scénáři potřebu 4,4 miliardy eur, zatímco při nepříznivém vývoji – v případě zhoršení finančních a ekonomických podmínek v Řecku – 14,4 miliardy eur, uvedla ECB ve vydaném prohlášení.

„Čísla, zejména v rámci základního scénáře, jsou uspokojivá,“ dodal Tsakalotos. Dodal, že věří v úspěšné uskutečnění rekapitalizace bank do konce letošního roku. „Máme signály, že (rekapitalizace řeckých bank) se zúčastní Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). To je dobré znamení pro soukromé investory i pro obyvatele Řecka,“ upozornil.

Zpráva ECB se týká řeckých společností Alpha Bank, Eurobank, NBG a Piraeus Bank. Nejhůře je na tom Piraeus Bank, která bude podle základního scénáře potřebovat 2,2 miliardy eur a podle nejhoršího téměř pět miliard. Řecké banky se potýkají s nedostatkem kapitálu zejména kvůli růstu objemu nesplácených úvěrů.

Znak eura
Zdroj: Reuters
Autor: Kai Pfaffenbach

Řecký parlament schválil přesný postup rekapitalizace

Uvedené banky mají do 6. listopadu předložit plán pro pokrytí svých potřeb evropskému úřadu pro bankovní dohled, což je nový kontrolní orgán, který začal pracovat loni v listopadu pod záštitou Evropské centrální banky. „Tím se v rámci programu ekonomického přizpůsobení (Řecka) otevře proces rekapitalizace, který by měl být završen do konce roku,“ upřesnila ECB v prohlášení.

Řecký parlament v sobotu schválil zákon upravující postup rekapitalizace bankovního sektoru. Zákon mimo jiné stanoví, že řecký fond pro sanaci bank HFSF bude mít plná hlasovací práva u akcií, které v bankách získá výměnou za poskytnutí státní podpory. O přesné skladbě akcií a dluhopisů, které fond v rámci rekapitalizace od bank nakoupí, bude rozhodovat vláda.

Atény musely v létě domácí banky na tři týdny uzavřít. Jejich znovuotevření umožnila až dohoda o novém záchranném programu pro Řecko, který mezinárodní věřitelé podmínili dalšími reformami a úspornými opatřeními. Při uzavření bank vláda zavedla opatření omezující pohyb kapitálu, od té doby již ale restrikce zmírnila.