„Nevidím poražené a vítězné voliče,“ řekl Petr Pavel. Vyhrála podle něj pravda a respekt

50 minut
Tisková konference nově zvoleného prezidenta Petra Pavla ve volebním štábu
Zdroj: ČT24

Petr Pavel za mohutného jásotu svých podporovatelů krátce po 15:30 poprvé okomentoval své vítězství v prezidentských volbách. Poděkoval všem, kteří k volbám přišli, dali tak najevo, že ctí demokracii. „Nevidím vítězné a poražené voliče,“ řekl Pavel. Podle něj vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Pavel chce, aby se pozitivní hodnoty vrátily na Hrad, do politiky i mezi občany.

„Rozhodně to ale nezvládnu sám, musíme přesvědčit všechny občany, že návrat k těmto hodnotám nám pomůže zlepšit kvalitu života v této zemi,“ uvedl budoucí prezident Česka. Úkol to podle něj nebude snadný, ale není nemožný.

Češi si podle Pavla zaslouží republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude zemí pohody. Lidé musí podle něj řešit problémy jako jedno společenství, i když jsou rozděleni právě skončenou kampaní, souběhem krizí či politikou poslední doby.

Ta se dle Pavla v poslední době vyznačuje konfrontací, vzájemným osočováním a hledáním důvodů, proč něco nejde. Budoucí hlava státu chce v budoucnu hledat společná řešení. Podle svých slov je Pavel připravený naslouchat i opozici a zvažovat její argumenty, pokud přispějí k řešení a nebudou jen negací vládních návrhů.

„Máme jiný názor na spoustu věcí, ale to neznamená, že jsme nepřátelé. Musíme se spolu naučit komunikovat,“ akcentoval Pavel. Nechce zdůrazňovat rozdíly a příkopy, ale věci, které mají Češi společné. „Je to nejen jazyk, krásná země a historie, ale i společná budoucnost a problémy,“ vyjmenoval.

Od pondělí se chce Pavel začít scházet s dalšími vysokými ústavními činiteli a nastavovat formu spolupráce. Začne také připravovat program pro první týdny v úřadu. Na tiskové konferenci rovněž avizoval, že při předávání prezidentského úřadu chce udělat hloubkový audit v prezidentské kanceláři a vyšetřit všechna případná podezření.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil roční odklad spuštění systému elektronické tvorby zákonů

Senát schválil roční odklad povinnosti předkládat novely v systému elektronické tvorby zákonů a předtím v prvním čtení podpořil návrat úrazové chirurgie mezi základní obory specializačního vzdělávání lékařů. Místopředsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů zvolila horní komora Petra Jägera. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) také informoval senátory o pozicích vlády a programu jednání Evropské rady. Senát dále doporučil nové vládě, aby se zasazovala o alespoň humánní zacházení s politickými vězni a ukrajinskými válečnými zajatci v Rusku.
10:01Aktualizovánopřed 44 mminutami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
10:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Metnar nechal z budovy vnitra sundat ukrajinskou vlajku

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) nechal z budovy svého resortu na pražské Letné sundat ukrajinskou vlajku, informovaly weby iDNES.cz a Publico. Vlajka tam visela od začátku otevřené ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Ukrajinskou vlajku nechal už na začátku listopadu sundat z budovy sněmovny nově zvolený předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD).
před 2 hhodinami

Turek požádal prezidenta o schůzku

Kandidát Motoristů na ministra životního prostředí Filip Turek požádal dopoledne prezidenta Petra Pavla o schůzku a čeká na návrhy termínu. Turek to napsal ČTK na dotaz ohledně zdraví a kroků, které chystá v souvislosti se svou nominací. Pavel novou vládu ANO, SPD a Motoristů jmenoval v pondělí, před tím se sešel se všemi kandidáty na ministry kromě Turka, kterému v tom zabránily zdravotní problémy. Pavel opakovaně uvádí, že má ke jmenování Turka výhrady.
před 3 hhodinami

„Ahoj, našel jsem tvoji fotku.“ WhatsAppem se šíří nový podvod

V Česku se šíří nový typ podvodu, při kterém útočníci dokážou získat plný přístup k účtu komunikační aplikace WhatsApp, aniž by k tomu potřebovali ukrást její heslo, kód dvoufaktorového ověřování nebo prolomit šifrování. Místo toho uživatele přesvědčí, aby jim přístup sám předal. Přístup k účtu pak mohou zneužít ke krádežím identity nebo vydírání, upozornila bezpečnostní firma Gen v tiskové zprávě.
před 4 hhodinami

Vyhrožoval vystřílením redakci. Za propagaci terorismu půjde muž před soud

Státní zástupce obžaloval třicetiletého muže z Příbramska, který měl v roce 2023 vyzývat k útokům na vysoce postavené české politiky nebo také na redakci jednoho zpravodajského webu. V případě prokázání viny mu za trestné činy podpory a propagace terorismu a vyhrožování teroristickým činem hrozí až patnáct let odnětí svobody. O případu teď bude rozhodovat Krajský soud v Praze. České televizi to potvrdil mluvčí soudu Jiří Wažik.
před 5 hhodinami

Ústavní soud zrušil oddělené zápisy pro děti uprchlíků z Ukrajiny

Ústavní soud (ÚS) ve středu zrušil právní úpravu, která umožňovala oddělené zápisy dětí z Ukrajiny na základní školy. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, podle kterých jsou oddělené zápisy diskriminační a vedou k segregaci. ÚS kritizoval odlišné zacházení se zvláště zranitelnou skupinou lidí, tedy dětmi uprchlíků, jimž právní úprava mohla komplikovat přístup ke vzdělání. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) je porušování principu rovného přístupu ke vzdělávání nepřípustné. Ocenil, že to potvrdil i Ústavní soud.
09:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump doufá ve spolupráci s Babišem v obraně či energetice

Americký prezident Donald Trump pogratuloval Andrejovi Babišovi (ANO) ke jmenování českým premiérem. Na své sociální síti Truth Social v noci na středu šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že společně s českým ministerským předsedou „dosáhnou úspěchu mimo jiné v oblasti obrany nebo energetiky“. Český prezident Petr Pavel jmenoval kabinet Andreje Babiše v pondělí. Nový premiér ve středu dopoledne sdělil, že je za gratulaci od Trumpa rád.
04:48Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...