Romští uprchlíci z Ukrajiny přespávají na pražském nádraží i několik dní kvůli čekání na vyřízení víza

3 minuty
Události: Čekání romských uprchlíků na azyl
Zdroj: ČT24

Už nejméně pátý den za sebou přespává na hlavním nádraží v Praze téměř pět set romských uprchlíků z Ukrajiny. Většina z nich čeká na vyřízení žádosti o poskytnutí dočasné ochrany. Asistenční centrum u nich totiž prověřuje, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské a třeba i maďarské. Policie i primátor tvrdí, že je vše vyřízeno do druhého dne. Praxe je ale jiná, lidé na rozhodnutí čekají i několik dní.

U asistenčního centra v Praze čekají desítky uprchlíků z Ukrajiny na registraci, ale i na rozhodnutí o udělení víz.  Někteří z nich i čtyři až pět dní nevědí, na čem jsou. 

Podle oslovených uprchlíků někteří čekají na vízum deset dní. „Když nebudeme mít ubytování, tak pro nás žádné nemají. My nemáme ubytování,“ uvedly Ukrajinky před centrem v pražských Vysočanech.  

Jde o to, že policisté u nich prověřují, zda nemají dvojí občanství. Do rozhodnutí ale nemají podle stávají praxe nárok na dočasné ubytování ani stravu. Policie před centrem nechce situaci komentovat.

„Pokud je mi známo, tak už tento proces s Maďarskem byl urychlen a pohybuje se skutečně do doby druhého dne,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) s tím, že situaci prověří.

„Ty informace chodí velmi pomalu a ti lidé tady musí zbytečně dlouho čekat, já jsem proto požádal maďarskou protistranu o jednání, píšeme jakousi vytýkací nótu maďarské straně,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).     

Chybí voda i jídlo

Problém ale není jen ubytování. Někdy chybí dokonce i voda a jídlo. Třeba hlavní nádraží v Praze je pro uprchlíky to jediné útočiště, kde mohou přespat. Už pátý den za sebou tam pobývá až pět set lidí. „Oni mají telefony a mohou si zavolat, neměl by to být problém, který by nebyl neřešitelný,“ konstatoval Hřib.

Kritická je i situace s noclehem. Plná bývá na nádraží místnost i vlak. Matky a děti tak spí v nádražní hale, často na dece na zemi. „Já musím říct, že z té situace jsem také nešťastný. Je to o tom, že momentálně stát neposkytuje ubytovací kapacity, které by poskytovat měl,“ podotkl Hřib.

„Popravdě nám úplně ta krajská úroveň a řekněme ani hlavní město Praha v tom nepomohly,“ dodal Rakušan.

Pražský magistrát teď uvažuje o vybudování menšího stanového městečka po vzoru Pardubic. Šlo by o nouzové řešení s tím, že by tady lidé přespali maximálně dvě noci. Nic rozhodnuto ale zatím stále není. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Rodičky nově získají tři žádanky na domácí návštěvu porodní asistentky

Od ledna budou ženy při odchodu z porodnice automaticky dostávat tři žádanky na návštěvu porodní asistentky v domácnosti. Péče má sloužit jako podpora matkám v nové roli. Cílem je také včas odhalit případné komplikace u rodičky či dítěte. Podle Unie porodních asistentek s nimi ale Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítá uzavírat smlouvy a v některých regionech tak prý hrozí, že nebude služba dostupná. V pondělí pojišťovně poslaly otevřený dopis. Ta tvrdí, že je vše zajištěno.
před 17 mminutami

Bělohradský: Čvachtáme se v digitálních mělčinách. Svoboda slova není vždy úplná

Filozof a sociolog Václav Bělohradský v pondělním Interview ČT24 hovořil o svobodě slova, názorové ostrakizaci a demokracii. „Svoboda slova není vždy úplná, podléhá aktuálně vládnoucímu režimu slova,“ uvedl. "V Česku neexistuje dominance slova, tedy policejní diskurz, který by někomu zakazoval o něčem mluvit, ale ostrakizace je velmi silná. (...) Vaše výroky jsou často vytlačeny na okraj sféry relevance,“ myslí si Bělohradský. V rozhovoru s moderátorem Danielem Takáčem také prohlásil, že se lidstvo čvachtá v digitálních mělčinách, kde se mezi sebou plácají různé informace a dezinformace.
před 1 hhodinou

Zásadní bude, zda se Babiš nebude snažit ovlivňovat chod Agrofertu, zní z opozice

Je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) naplňuje, co slíbil. Zásadní ale bude, zda se skutečně nebude snažit chod holdingu Agrofert jakkoli ovlivňovat, míní předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Zda v pondělí oznámeným řešením prostřednictvím fondu RSVP Trust Babiš skutečně naplní evropskou a národní legislativu, musí dle šéfa opoziční KDU-ČSL Marka Výborného posoudit právní experti, a to především, až se tak skutečně stane. Dle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba určení správce a protektora nemůže zakrýt fakt, že fond ze své podstaty není „slepý“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 11 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...