Romští uprchlíci, kteří tábořili u brněnského nádraží, přenocovali v židenických kasárnách. Praha řeší kapacity

Sedmdesát romských uprchlíků z Ukrajiny, kteří přebývali venku u brněnského hlavního nádraží, přenocovalo v bývalých židenických kasárnách. V jedné z budov město v současnosti už ubytovává asi sto padesát ukrajinských uprchlíků, po domluvě s policií pro tyto lidi využije druhou budovu.

Skupina romských uprchlíků z Ukrajiny si v posledních dnech vytvořila stanoviště před hlavním nádražím v Brně a odmítala nabídnuté ubytování. Obecně asistenční centrum nabízí ubytování v penzionech nebo internátech, variantou je i správa uprchlických zařízení.

„U romských skupin vzniká problém v situaci, když přijede rodina o dvaceti nebo třiceti členech a nechce být rozdělená. Taková kapacita se nehledá jednoduše, proto nabízíme i správu uprchlických zařízení. Někteří to odmítli,“ vysvětlila mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Část lidí se už v pondělí večer nechala převézt do bývalých židenických kasáren, kde přenocovala. „Situace je téměř neřešitelná. Primárně mi jde o to, aby ulice byly bezpečné, aby tady nebyli lidé bez domova, navíc v takovém množství. Problém je, že nemůžeme ty lidi donutit násilím, aby se někam přemístili,“ řekla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Podle mluvčího policie Petra Švába většina lidí ze skupiny romských uprchlíků prošla procesem na některém z asistenčních center pro ukrajinské uprchlíky. „Mají status dočasné ochrany,“ řekl.

Podle členky Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Alice Sigmund Herákové by měla vzniknout pracovní skupina, která by těmto lidem pomohla. „Brno je velké město a těch lidí je tu hodně. Brnem prošlo už několik skupin a je z toho zlá krev,“ poukázala Heráková na to, že některým lidem se velké romské skupiny u nádraží nelíbí.

Podle ní přišlo do ČR asi 1200 romských uprchlíků. „Přicházejí různé skupiny od nejvíce integrovaných až po ty z nejhorších sociálních podmínek. Je tam obtížnější integrace. Jsem proto v komunikaci s kolegou, který pracuje na sociálním odboru magistrátu, aby vznikla akční skupina,“ řekla.

Praha nemá pro romské uprchlíky kapacity

O pomoc s ubytováváním skupin romských uprchlíků z Ukrajiny žádá Správu uprchlických zařízení pražský magistrát. Město pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit. Metropole má podle primátora jen nižší desítky lůžek, která může použít pro romské uprchlíky. Podle primátora se o ně musí primárně postarat Správa uprchlických zařízení.

„Budeme žádat po státu, aby našel víc kapacit. Dosavadní snahy státu zajistit pro tyto skupiny dostatečné kapacity selhaly. To je zásadní problém, který z pozice kraje nevyřešíme,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Kolik se takových skupin přesně v Praze nachází, není zcela jasné. „Vycházíme z toho, co vidíme v asistenčním centru nebo na hlavním nádraží. Takže třeba informace z dnešní páté hodiny ranní byla 330 romských uprchlíků,“ poznamenal v úterý ředitel pražských hasičů Luděk Prudil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 33 mminutami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 1 hhodinou

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 1 hhodinou

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 11 hhodinami

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
před 11 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 11 hhodinami

Čtyři tisíce litrů fridexu uniklo na univerzitním kampusu v Hradci Králové

Z chladicího potrubí v budovaném lékařském kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové ve čtvrtek uniklo kolem čtyř tisíc litrů fridexu, nemrznoucí chladicí kapaliny, která slouží k ochraně před zamrznutím v zimě či přehříváním v létě. Hasiči kapalinu rozlitou v přízemí budovy odčerpali. Mimo objekt se fridex nedostal, životní prostředí to neohrozilo. Příčinou havárie byla technická závada na potrubí, řekla mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová.
před 13 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 21 hhodinami
Načítání...