Prezident Zeman je ve vojenské nemocnici. V tamní péči je i jeho předchůdce Klaus

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), potvrdila její mluvčí Jitka Zinke. Bližší informace s odkazem na zákon nekomentovala. Pražský hrad převoz prezidenta do ÚVN také nezdůvodnil. Na hospitalizaci upozornil server Novinky.cz, který zveřejnil video příjezdu prezidentské kolony do ÚVN a prezidenta, který z vozíku novinářům zamával. Do střešovické nemocnice se znovu dostavil také exprezident Václav Klaus. Toho o víkendu hospitalizovali kvůli problémům s tlakem.

Podle serveru Novinky.cz Zeman do nemocnice dorazil nedlouho po 11:00. Před prezidentskou kolonou přijela do nemocnice i jeho manželka Ivana.

Důvod, proč Zeman do střešovické nemocnice přijel, jeho mluvčí Jiří Ovčáček zatím nekomentoval. Na zaslanou SMS zprávu neodpověděl, stejně jako kancléř Vratislav Mynář, telefonické hovory podle Novinek.cz nepřijímá.

Aktuálně.cz: Prezident byl v nemocnici už v pátek

V blízkosti pavilonu, kam přijel Zeman, i po 16:00 parkovaly limuzíny policejní ochranné služby s řidiči, přítomni byli i uniformovaní policisté. Na další vývoj čekají před hlavním vjezdem do nemocnice televizní štáby. Do nemocničního areálu televizní přenosové vozy vpuštěny nebyly.

Server Aktuálně.cz uvedl, že v nemocnici byl Zeman už v pátek, kdy absolvoval kontrolu u ředitele ÚVN Miroslava Zavorala. Server uvedl, že Zavoral, který se o hlavu státu jako pečující lékař stará, prezidentovi doporučil nepřetržitou péči. V nemocnici by tak měl Zeman zůstat do pátku.

Reakce premiéra Babiše

K hospitalizaci se na Twitteru vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO). „Moc teď myslím na pana prezidenta Zemana a přeju mu vše dobré, ať je brzy zdravý, plný sil a elánu,“ napsal. „ÚVN je podle mě to nejlepší pracoviště v naší zemi a jsem rád, že je v těch nejlepších rukou,“ dodal předseda vlády.

I když Zemanovu hospitalizaci Ovčáček nekomentoval, na Twitteru poděkoval Babišovi za jeho zprávu. „A těšíme se na brzké zářijové pravidelné setkání v Lánech, dá-li Bůh!“ napsal mluvčí. Pravidelná schůzka Zemana s Babišem by se měla konat v pondělí 27. září.

Ve vojenské nemocnici byl Zeman v posledních letech několikrát. Loni mu v ní operovali zlomenou ruku, kterou si zranil při pádu. O rok dříve v ÚVN zůstal čtyři dny na rekondičním pobytu. Vojenští lékaři mu také například vyšetřili sluch. Letos byl v ÚVN očkován proti koronaviru, očkování spojil s preventivní prohlídkou. Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohami začal letos používat invalidní vozík.

Ve stejné nemocnici je i exprezident Klaus

Do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích se v úterý dostavil také Václav Klaus. Jeho mluvčí Petr Macinka řekl, že exprezident o víkendu podstoupil vyšetření, při němž mu lékaři zjistili vysoký tlak. „Nyní čeká na další testy v Ústřední vojenské nemocnici,“ sdělil.

Podle Novinek strávil Klaus v nemocnici o víkendu dvě noci a v pondělí ho lékaři propustili domů. V úterý ho však do nemocnice přivezla služebním autem ochranná služba.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. Jeho zdraví média sledovala v roce 2008, kdy podstoupil operaci kyčelního kloubu. V roce 2012 se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po přednášce pro studenty Vysoké školy ekonomické se nechal otestovat na koronavirus a výsledek byl pozitivní. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.