Stát chce do svých řad dalších sedm tisíc zaměstnanců. Opozici vadí úředníci, mluví o rozhazování peněz

3 minuty
Události: Noví státní zaměstnanci
Zdroj: ČT24

Stát chce v příštím roce přijmout bezmála sedm tisíc nových zaměstnanců. Česká televize to zjistila z návrhu státního rozpočtu na rok 2022. Přibýt mají hlavně noví učitelé, policisté, vojáci, hasiči, ale i státní úředníci. Opozice vládu kritizuje, že jen za posledních pět let nabraly státní instituce přes čtyřicet tisíc nových zaměstnanců.

V příštím roce hodlá stát nabrat tisícovku nových policistů a také tři stovky hasičů. „Potřebujeme, aby naše země byla bezpečná, aby, když se něco stane, hasiči nebo policisté přijeli včas,“ prohlásil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).  

Celkem vláda plánuje nabrat do bezpečnostních sborů 1932 nových lidí. Přijmout chce totiž třeba i 550 nových vojáků. „V prvé řadě se musíme spoléhat na sebe a budovat kvalitní armádu,“ vysvětlil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Školství potřebuje nejvíc lidí

Nejvíc nových zaměstnanců, a to skoro pět tisíc, plánují v příštím roce přijmout instituce spadající pod ministerstvo školství. Chtějí nové učitele, asistenty, ale třeba i nepedagogické pracovníky.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) tvrdí, že jeho resort nové lidi potřebuje. „Zhruba třetinu čísel toho nárůstu tvoří nové výkony. Děti do školské soustavy přibývají, je potřeba vytvořit nové třídy a do systému dostat nové učitele,“ řekl.

S náborem nových lidí do školství souhlasí i většina sněmovních stran. „Je evidentní, že  potřeba učitelů v regionálním školství určitě je,“ uvedla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

„Máme vyšší populační ročníky, máme i nový systém půlených tříd, zároveň přibyli i asistenti pedagoga,“ dodal místopředseda sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Lukáš Bartoň (Piráti). 

Výhrady pravicové opozice

Vláda počítá s tím, že v příštím roce bude pracovat pro stát skoro 490 tisíc lidí. To je o pětačtyřicet tisíc víc než před čtyřmi lety. Ministerstva požadují nová místa i přesto, že jich aktuálně přes devatenáct tisíc neumí obsadit. Náklady na platy státních zaměstnanců od roku 2017 vzrostly o víc než osmdesát miliard.

Jak růst nákladů na platy, tak i rostoucí počet státních zaměstnanců kritizuje pravicová opozice. „Čísla jsou příliš vysoká, příliš velký objem mezd jde na platy státních zaměstnanců a také platy ve veřejné sféře jsou mnohem vyšší než v soukromé sféře. Ty nůžky musíme přivřít,“ upozornil šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura. 

„Vláda už před osmi lety měla podle mého názoru udělat stop stav na nárůst klasických úředníků,“ dodal předseda SPD Tomio Okamura. Nových státních úředníků chce kabinet v příštím roce nabrat téměř 250. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 7 mminutami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
před 21 mminutami

SOCDEM povede dosavadní místopředseda Nedvěd

Předsedou sociálních demokratů zvolil mimořádný on-line sjezd SOCDEM dosavadního místopředsedu Jiřího Nedvěda. Porazil Petra Pavlíka, který chtěl spolu s expremiérem Vladimírem Špidlou dovést stranu do řádného sjezdu v příštím roce. Bývalá předsedkyně strany Jana Maláčová popřála Nedvědovi, aby naplnil její sny. Směřování strany řešili na sjezdu i komunisté, předsedkyní dál zůstává Kateřina Konečná.
04:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babiš: Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny

Evropská komise musí najít jiné způsoby financování Ukrajiny, Česko nebude za nic ručit, řekl designovaný premiér Andrej Babiš (ANO). Strany končící vlády výrok označily za ostudu i nebezpečný obrat zahraniční politiky. Finančními potřebami Kyjeva v letech 2026 a 2027 se bude zabývat summit EU, který začne příští čtvrtek. Komise pro jednání navrhla dvě možnosti, první je půjčka od Unie, druhou reparační půjčka zajištěná zmrazenými ruskými aktivy.
12:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Turek bude brzy moct požádat o schůzku s prezidentem, řekl Šťastný

Poslanec Motoristů Filip Turek je v domácím léčení, v pondělí má kontrolu v nemocnici a Motoristé věří, že velmi brzy bude moct požádat o schůzku s prezidentem Petrem Pavlem. Televizi Nova to sdělil předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný. Strana podle něj nadále předpokládá, že Turek bude ministrem životního prostředí.
před 6 hhodinami

Fiala doufá, že se příští vláda nechá přesvědčit o významu muniční iniciativy

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) doufá, že se nastupující kabinet ANO, SPD a Motoristů nechá přesvědčit o významu české muniční iniciativy a bude v ní nějakým způsobem pokračovat. Kritiku iniciativy, která zajišťuje velkorážovou munici pro Ukrajinu čelící ruské vojenské invazi, pokládá za mimořádně nezodpovědnou. Iniciativa je dle něj unikátní a v zahraničí oceňovaná věc, kterou by byla chyba zničit. Bude prý škoda, pokud nová vláda zruší důchodovou reformu a další kroky končící vlády, jako třeba nákup amerických letounů F-35.
06:42Aktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v regionální dopravě s novými jízdními řády

S novými jízdními řády čeká cestující od neděle 14. prosince v krajích řada novinek. Dopravci zpravidla přidávají spoje, upravují návaznost spojení či nasazují modernější vozidla. Některé regiony zdražují či zavádějí nové typy jízdného.
před 13 hhodinami

Města plánují na příští rok deficitní rozpočty, realita může být jiná

Města po celém Česku schvalují návrhy rozpočtů pro příští rok. I tentokrát mají ta největší v plánu hospodařit většinou se schodky. U Prahy a všech sedmadvaceti statutárních měst je schválený nebo navržený deficit dohromady přes 21 miliard korun. Realita se proti schválenému rozpočtu u měst často dost liší. Radnice tak třeba peníze neutratí a končí v plusu nebo na nule. Za přebytky na účtech je opakovaně kritizuje ministerstvo financí.
před 14 hhodinami
Načítání...