Spotřebitelé se zřejmě dočkají lepší ochrany na trhu s energiemi, novelu schválili poslanci

Nahrávám video

Na trhu s energiemi mají být spotřebitelé lépe chráněni, změny přinese vládní novela energetického zákona, kterou schválila s některými úpravami sněmovna. Předloha zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Novelu ještě posoudí Senát. V pátek byla poslední sněmovní schůze před prázdninami, po nich bude do voleb už jen jedna řádná schůze. Na třetí čtení přitom čekají dvě desítky zákonů.

Jednací řád Poslanecké sněmovny umožňuje schvalovat zákony ve třetím čtení pouze ve středu a v pátek od 9 do 14 hodin, ledaže si poslanci schválí i jiný termín. Poslancům po pátku zbude ke schvalování zákonů už jenom zářijová řádná schůze, případně se mohou dohodnout na mimořádných. Času tedy nemají mnoho, zákonů, kterým hrozí, že s koncem funkčního období „spadnou pod stůl“, však mnoho je.

Rozhodli však o vládní novele energetického zákona. Novelu schválila s některými úpravami sněmovna hlasy 147 ze 151 přítomných členů. Pro hlasovali zástupci všech stran. „Jsem přesvědčen, že to zabrání z devadesáti procent kupčení s energií a poškozování občanů v obcích,“ okomentoval předseda sněmovního hospodářského výboru Radim Fiala (SPD).

Registr zprostředkovatelů

Vládní novela zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jako nový druh podnikání. Registr zprostředkovatelů povede rovněž regulační úřad. „Kdo nebude dodržovat pravidla, bude mu odebrána živnost. Úplně se změnily smlouvy a formáty smluv, které se uzavírají s potencionálními spotřebiteli. Nemůžou se už zneužívat různé plné moci,“ přiblížil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný. Oprávnění bude ERÚ vydávat na pět let.

Spotřebitel bude mít podle vládní předlohy možnost v případě uzavření smlouvy distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory bez postihu vypovědět závazek ze smlouvy ve lhůtě do patnáctého dne po zahájení dodávek elektřiny nebo plynu. Stejné právo bude mít i při uzavření smlouvy prostřednictvím zprostředkovatele. Smlouva o dodávce elektřiny nebo plynu na dobu určitou s dobou dodávky přesahující 36 měsíců se po uplynutí této doby bude považovat za smlouvu na dobu neurčitou.

Sněmovna některá opatření ještě zpřísnila. Zprostředkovatel bude muset provozovat svou činnost poctivě a s odbornou péčí. Bude muset také zohledňovat při své činnosti účinně práva a oprávněné zájmy spotřebitele a dávat jim přednost před zájmy vlastními, zejména včas respektovat projevenou vůli spotřebitele a bez zbytečného odkladu jej pravdivě informovat o všech podstatných skutečnostech včetně hrozící škody. Obce budou moci zakázat svým nařízením podomní prodej energií. „Dosud jsme měli možnost tak učinit na lokální úrovni třeba v případě hrnců a jiných komodit,“ sdělil předseda STAN Vít Rakušan.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka do novely neprosadil zákonné zakotvení akumulace energie. Havlíček již dříve vyjádřil obavu z toho, aby pod vlivem dobrých myšlenek nenastal bateriový boom, který by se mohl vymknout kontrole ve smyslu podpory. V pátek se k úpravě postavil neutrálně. Poslanci Jiří Kohoutek (SPD) a Petr Pávek (STAN) neuspěli s úpravami trhu s propanbutanovými lahvemi.

Česká obchodní inspekce radí se zprostředkovatelům energií vyhnout úplně a nepodepisovat jim plnou moc. Nejvýhodnějšího dodavatele si pak může zákazník najít sám pomocí kalkulátorů například na webu Energetického regulačního úřadu.

Mezi dalšími zákony, které čekají na třetí čtení, je například uzákonění pěti týdnů dovolené, zavedení digitální daně, zrušení kojeneckých ústavů a zpřísnění podmínek pro vyplácení dávek v hmotné nouzi nebo zákon o dětských skupinách.

O dětské skupiny se poslanci dlouhodobě přou. Nyní jde hlavně o jejich financování. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chtěla jejich přeměnu na jesle v souvislosti s ukončením jejich evropského financování, což se jí však nepodařilo. Poslanci v červnu rozhodli o vrácení návrhu do druhého čtení.

Sněmovna v pátek také vybrala člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Bude jím kandidát hnutí ANO Daniel Köppl. V tajné volbě získal 83 ze 156 odevzdaných hlasů a zvítězil nad Jiřím Koubkem, kterého navrhla TOP 09. Do funkce nebyl přímo zvolen, musí ho do ní jmenovat předseda vlády. Výsledky voleb ve sněmovně oznámil předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Nový člen rady nahradí dosavadní členku a někdejší senátorku ČSSD Dagmar Zvěřinovou, které skončí mandát 27. července. Sociální demokracie ji opět navrhovala, ve volbě ale neuspěla.

Možný střet zájmů

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má třináct členů. Na návrh sněmovny je jmenuje a odvolává premiér. Rada mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Kolovratník dnes upozornil na Köpplův možný střet zájmů. Köppl je od loňského roku šéfredaktorem odborářského časopisu Sondy. Podle Kolovratníka by tato funkce byla neslučitelná s funkcí člena RRTV. Jak ale uvedl, střet zájmů by nastal až v okamžiku jmenování. Předpokládá proto, že Köppl do svého jmenování tento problém vyřeší.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž s podezřením na ebolu mířící do Česka je bez příznaků, uvedla Bulovka

Muž s podezřením na nákazu ebolou, který míří do Česka, je bez příznaků, uvedla Fakultní nemocnice Bulovka. Díky nastaveným bezpečnostním opatřením nepředstavuje případ pro veřejnost riziko, informovala hlavní hygienička Barbora Macková. O přijetí Američana rozhodl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po konzultaci s vládou. Občan USA přiletí na letiště v Ruzyni ve středu večer, uvedl Vojtěch.
08:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nepřipustíme žádné další obchodní sankce proti Izraeli, řekl Macinka po jednání se Sa’arem

Izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar ve středu v Praze jednal s českým šéfem diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé). Probírali mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce i aktuální krize na Blízkém východě a jejich dopad na Evropskou unii. Macinka po jednání sdělil, že chce, aby bylo jasné, že Česko patří mezi přátele Izraele. V té souvislosti mimo jiné uvedl, že tuzemsko nepřipustí žádné další obchodní sankce proti Izraeli, i kdyby mělo být jediným státem EU, který by je blokoval.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vláda plánuje posílit nábor nových vojáků, uvedl Babiš

Vláda plánuje urychlit posilování protivzdušné obrany i nábor nových vojáků, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po setkání s ministrem obrany Jaromírem Zůnou (za SPD) k připravované nové koncepci armády. Předseda vlády také uvedl, že Česko nejspíše letos opět nedosáhne aliančního závazku dvou procent hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře má v úmyslu o tom jednat.
12:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ministerstvo financí zvýší objem emise státních dluhopisů, oznámila Schillerová

Lidé si zatím objednali české státní dluhopisy za 22,4 miliardy korun. Zájem tak překročil původní emisní plán dvacet miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zároveň rozhodla, že se budou Dluhopisy Republiky prodávat i po překročení emisního plánu, a to až do odvolání. Původně byl úpis první emise naplánovaný do 28. června.
před 6 hhodinami

Na Rokycansku havaroval autobus s dětmi, třináct jich skončilo v nemocnici

Po ranní nehodě autobusu s dětmi u Oseka na Rokycansku odvezly sanitky do zdravotnických zařízení třináct dětí mladšího školního věku a jednoho dospělého. Měli převážně lehká poranění hlavy a nohou, sdělila mluvčí krajských záchranářů Karolína Korčíková. Zbývajících osmnáct nezraněných účastníků nehody odvezl autobus hasičů, dvě děti si převzali jejich zákonní zástupci. Dva účastníci nehody nevyžadovali ošetření. K havárii došlo po 9:00.
10:09Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Česká bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle aktuální predikce jejího prognostického panelu zvýší o dvě procenta, v únoru se očekával růst o 2,6 procenta. Pro rok 2027 vyhlíží návrat k silnějšímu růstu ekonomiky na 2,4 procenta. Průměrná inflace by letos dle ČBA měla zrychlit na 2,5 procenta, v únoru ji čekala ve výši 1,7 procenta.
před 9 hhodinami

Nová koncepce armády je otázkou financí, zaznělo v debatě Zůny a Fleka

Ministerstvo obrany chystá novou koncepci české armády. Premiéru Andreji Babišovi (ANO) ji představí šéf resortu obrany Jaromír Zůna (za SPD). Otázkou reformy bude zejména financování, zabezpečení koncepce prý plánuje ve variantách podle vývoje a možností. Předseda sněmovního výboru pro obranu Josef Flek (STAN) zdůraznil, že vláda prý při sestavování rozpočtu na letošek nevyslyšela argumenty o chybějících prostředcích. Do debaty v Událostech, komentářích se připojil brigádní generál v záloze František Mičánek. Moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 hhodinami

Česko se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na nákazu ebolou

Jedna z osob s vysokým rizikem nákazy ebolou je na cestě do Česka, oznámil podle agentury Reuters zástupce amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informaci potvrdilo i české ministerstvo zdravotnictví, které uvedlo, že se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na ebolu. Podle resortu bude převezen ve speciálním izolačním boxu do nemocnice na Bulovce. Podle úřadu pro veřejnost v Česku případ nepředstavuje riziko, dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je bez symptomů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...