Prezident Zeman vyjádřil soustrast obětem bouře na jižní Moravě. Ocenil práci záchranářů a solidaritu

Prezident Miloš Zeman v sobotu večer vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře na jižní Moravě a poděkoval zasahujícím záchranářům. V projevu také ocenil solidaritu lidí. Prezident věří, že se postižené obce vrátí i díky ní k běžnému životu. Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelné katastrofy, pronesla hlava státu.

Video Projev prezidenta republiky Miloše Zemana
video

Projev prezidenta republiky Miloše Zemana

Zdroj: ČT24

Zeman zároveň poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům. Připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli na Hodonínsku a Břeclavsku podle potřeb záchranářů s odstraňováním následků.

„Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera Kateřina, aby rozdala dary z nadačního fondu,“ uvedl Zeman. Katastrofa je podle něho příležitostí k vyjádření solidarity. „A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ zdůraznil prezident.

Jak uvedl, chce věřit, že se postižené obce vrátí díky solidaritě obyvatel k normálnímu životu podobně jako Troubky a Bochoř na Přerovsku po rozsáhlých povodních v roce 1997. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout a solidarizovat, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí. Děkuji všem, kdo pomáhají a ještě budou pomáhat,“ dodal prezident.

Bouře má na svědomí pět mrtvých

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část Česka. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i stromy. Na následky bouře zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

Prezident už ve čtvrtek večer vyjádřil pozůstalým po obětech soustrast a zraněným popřál brzké uzdravení. Zároveň poděkoval záchranářům, starostům nebo hejtmanům, ale i členům vlády, charitativním organizacím a všem občanům, kteří se podílejí na pomoci v postižené oblasti.

Mimořádný projev měl prezident v minulosti třeba kvůli šíření koronavirové pandemie v Česku nebo naposledy v dubnu, tehdy se vyjádřil k možné účasti ruských agentů na explozích v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.