Maďar: Jsou čtyři scénáře vývoje covidu, na podzim se situace asi zhorší

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční číslo, ale epidemie nezatíží nemocnice. Pak je možné vývoj udržet měkkými opatřeními. Na diskusi zástupců oboru hotelnictví a gastronomie (HoReCa) a vládních představitelů to řekl epidemiolog Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Podle Maďara je málo pravděpodobný scénář, že nastane útlum epidemie. „Tomu nevěřím, tak naivní nemůžeme být,“ řekl epidemiolog. Další možností je, že infekce bude postihovat lokální ohniska a kolektivy neočkovaných. Za předpokladu dobré proočkovanosti se ale nebude šířit plošně.

Za poměrně pravděpodobný označil Maďar scénář, že na podzim se zhorší epidemiologická situace a bude stoupat reprodukční číslo. To udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Nyní je dlouhodobě pod hodnotou jedna, což znamená, že epidemie klesá.

„Epidemie je rizikovější v zimních obdobích o desítky procent,“ řekl Maďar. Tento scénář počítá s tím, že by se zhoršení situace neprojevovalo v nemocnicích, tedy, že by nemocnice nebyly zahlceny lidmi s těžkým průběhem onemocnění. Pak by podle Maďara bylo možné udržet epidemii pomocí měkkých opatření.

Riziko zahlcení nemocnic

Nejhorší variantou by bylo to, že bude stoupat epidemie a zároveň se to projeví v nemocnicích. Podle Maďara je rizikem, že část nejstarší populace stále není očkována. Potřeba je podle něj přesvědčit i mladší lidi, kteří nevnímají covid-19 jako riziko, aby se očkovat nechali. Podle Maďara například ve Velké Británii klesá průměrný věk hospitalizovaných, v nemocnicích končí kvůli covidu i děti.

Jako další riziko pro vývoj epidemie označil Maďar variantu delta, která je známá jako indická. „Od momentu importu do země má tendenci za měsíc až dva vytlačit britskou variantu,“ konstatoval. Před touto mutací jsou navíc podle něj chráněni jen lidé, kteří dostali obě dávky očkování.

Pozor na návraty z dovolených a do škol, nabádá Tachezy

Členka odborné skupiny MeSES Ruth Tachezy z katedry genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zdůrazňuje, že je potřeba českou populaci co nejrychleji proočkovat. „Pokud je populace proočkována alespoň částečně, nedochází k těžkým průběhům, nevidíme úmrtí, ale víme také, že jedna dávka není dostatečná. Potřebujeme opravdu kompletní doočkování,“ řekla ČT.

Varovala také před podceněním importu variant koronaviru do Česka. Opatření podle ní totiž na papíře vypadají dobře, jejich dodržování se ale nekontroluje. „Měli bychom velice dobře kontrolovat vyplňování příjezdových formulářů,“ dává za příklad. Za nešťastné označuje, že lidé jsou považováni za imunní už dvaadvacet dní po první dávce vakcíny, problematické je to zejména u nakažlivějších variant.

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Viroložka Ruth Tachezy o testování na letních táborech

Zdroj: ČT24

Tachezy také upozorňuje, že je třeba mít se na pozoru při návratu dětí do škol, ale také při návratu z dovolených, zejména těch, kteří vycestovali mimo Evropskou unii. S blížícím se koncem pravidelného testování ve firmách členka MeSES doporučuje podnikům navrátilce z dovolených, brigádníky či lidi po nemoci testovat i nadále.