Turisty loni nejvíce lákala lanovka na Petřín, Pražský hrad se v žebříčku propadl

Z turistických cílů v České republice loni nejvíce lákala lanová dráha na Petřín. Svezlo se s ní přes milion lidí, což bylo ale o 55 procent méně než před pandemií koronaviru v roce 2019. Žebříčku nejnavštěvovanějších turistických cílů několik let vévodil Pražský hrad, v minulém roce na něj zavítalo o 80 procent méně lidí než předloni a propadl se na čtvrté místo. Zoologická zahrada v Praze-Troji v loňském roce obsadila druhou příčku, třetím nejčastějším cílem turistů byl aquapark Aquapalace Praha v Čestlicích. Návštěvnost většině míst ale loni kvůli pandemii klesla. Vyplývá to z údajů Institutu turismu státní agentury CzechTourism.

Video Studio 6: Nejpopulárnějším turistickým cílem byla loni lanovka na Petřín
video

Studio 6: Nejpopulárnějším turistickým cílem byla loni lanovka na Petřín

„Lanovka je sice turistická atrakce, ale současně slouží jako veřejná doprava, tudíž se jí vyhnul lockdown. Myslím si, že proto není překvapivé, že i přes ten velký úbytek zahraničních turistů v Praze vyhrála,“ vysvětlil ředitel CzechTourism Jan Herget.

Podle něj také některé lokality využily příležitost být znovu objeveny. „K místům, která vloni přitáhla více návštěvníků než v roce 2019, patří hrad Kámen na Pelhřimovsku, nejvýše položený hrad v Čechách Kašperk a rozhledna na Velké Deštné v Orlických horách, která se nově otevřela na konci roku 2019 a vloni byla pro návštěvníky horkou novinkou,“ uvedl Herget. Jinde k přilákání turistů podle něj pomohly návštěvnické pasy nebo karty destinačních agentur, jako například Zadax Znojmo nebo turistická karta Karlových Varů.

Omezení cestování dopadlo podle Hergeta ze všech regionů nejtíživěji na Prahu. Ztráty ve spotřebě cestovního ruchu v ní dosáhly zhruba 82 miliard korun. „V Praze se odehrávala drtivá část příjezdového cestovního ruchu. Před vypuknutím pandemie covidu-19 bylo zhruba osm z deseti návštěvníků Prahy ze zahraničí a tomu odpovídala i skladba návštěvníků pražských památek,“ řekl. Zatímco v roce 2019 bylo hlavní město mezi dvacítkou nejoblíbenějších turistických cílů zastoupeno sedmkrát, loni se mu mezi ně podařilo probojovat jen čtyřmi místy.

Populární byly zoologické zahrady i dinoparky

Lidé loni hojně navštěvovali zoologické zahrady. Po pražské, kam se podívalo zhruba 851 tisíc návštěvníků, nejvíce turistů přilákala Zoo Zlín, která v celkovém pořadí obsadila pátou příčkou. Přijelo do ní 506 tisíc lidí. Safari Park Dvůr Králové se dostal na sedmé místo, na osmém místě skončila Zoologická zahrada Ostrava a na devátém Zoo Plzeň. Mezi dvacet nejnavštěvovanějších turistických cílů se dále dostaly i Zoologická zahrada Olomouc, liberecká i brněnská zoo.

Z přírodních turistických cílů podle Hergeta nejvíce lákalo České Švýcarsko, Prachovské skály, Macocha a Sněžka. „Na Sněžku vyjelo jenom lanovkou přes 230 tisíc lidí,“ vyčíslil s tím, že lze připočíst ještě dalších 10 tisíc turistů denně, kteří jdou pěšky.

Mezi sdruženými turistickými cíli dominovaly Dolní Vítkovice v Ostravě. „Na druhém místě jsou dinoparky a na třetím Správa jeskyní, přičemž největší pokles a propad návštěvnosti zažily plzeňské pivovary a expozice,“ uvedl Herget. Právě v Plzni se podle něj výrazně podepsal propad zahraničních návštěvníků.