S Plagou v něčem nesouhlasím, ale nechtěl jsem ho odvolat, říká Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potvrdil, že s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) v některých krocích nesouhlasí, ale ve vládě s ním dál počítá. O možném odvolání v úterý spekulovala média, ve středu dopoledne ale resortní mluvčí Aneta Lednová uvedla, že se personální změna v čele ministerstva nechystá. Plagy se v úterý zastali rektoři i další zástupci vysokých škol a řada neziskových a profesních organizací ve školství. Ocenili ho jako dobrého ministra a upozornili, že jeho výměna by v současné krizi byla nezodpovědná.

Robert Plaga
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

„Mohu potvrdit, že žádné personální změny na ministerstvu školství se nechystají,“ uvedla mluvčí. Plaga podle ní nadále zůstane ministrem. „Je pravda, že máme na některé věci jiné názory. A nejsem sám. Chápu, že má za prioritu vzdělávání našich dětí,“ doplnil Babiš a připomněl úterní spor s Plagou o to, zda mají do mateřských škol v prvním rozvolnění nastoupit všechny děti, nebo pouze předškoláci.

Premiér dodal, že komunikuje i s dalšími zainteresovanými stranami ve školství, třeba s matkami, které potřebují být v zaměstnání. „Spekulace se nenaplnily, protože to tak nebylo,“ řekl Babiš při tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví, kam uvedl nového ministra Petra Arenbergera (za ANO).

CNN Prima News a server iDNES.cz v úterý informovaly o tom, že premiér ve středu zřejmě Plagu a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odvolá. 

Premiér o Velikonocích kritizoval plány ministerstva školství na návrat dětí do škol. Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl, že nechápe, proč se do škol a školek má vrátit jen část dětí. Ministerstvo školství ve spolupráci s epidemiology a školskými asociacemi připravilo plán, podle kterého se od 12. dubna do škol vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci.

Na prvním stupni bude takzvaná rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole. Všechny školy, s výjimkou těch určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli epidemii covidu-19 zavřené od prvního března. Plagův postup v úterý schválila vláda.

Už dřív se Babiš s Plagou neshodl také na podobě maturit. Premiér v souvislosti s epidemií prosazoval možnost úřední maturity pro všechny, ministr ovšem rozhodl o zjednodušení zkoušek.

V polovině února také demonstrovaly v Brně-Medlánkách asi dvě stovky lidí za okamžitý návrat dětí do škol, účastníci akce přišli v průvodu s vlajkami a transparenty až k bytovému domu, kde chtěli navštívit Plagu. Dostali se i dovnitř, ministrův byt tam ale nenašli. Na domovní nástěnce nechali vzkazy dětí, které se chtějí vrátit do škol. Podobné demonstrace, jež se dotkly i bydlišť ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nebo ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), ale většina politické scény odsoudila.

Za ministra se postavila řada školských organizací i zákonodárci opozičních stran

Za Plagu se v uplynulých dnech postavila řada školských organizací. Proti jeho kritice ze strany premiéra se už o víkendu ohradila konzultační skupina ministerstva školství, která poukázala na to, že plán návratu dětí projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil.

Členy konzultační skupiny jsou mimo jiné předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček nebo předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák.

V úterý vyjádřily Plagovi podporu Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, Asociace výzkumných univerzit a neziskové organizace jako Česká rada dětí a mládeže, EDUin, Učitel naživo nebo Otevřeno. 

Plagy se ve středu zastala také skupina zákonodárců z opozičních stran. V dopise adresovaném premiérovi uvedli, že pro případné odvolání Plagy nenacházejí žádné relevantní důvody. Podle nich se ministr dlouhodobě snaží o rychlý návrat žáků do škol, ale nemá na starosti protiepidemická opatření navrhovaná ministerstvem zdravotnictví a schvalovaná celou vládou, za jejíž kroky nese odpovědnost premiér.

Dopis podepsali senátoři Jiří Drahoš (za STAN), Jiří Růžička (za STAN a TOP 09), předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček a poslanci Vít Rakušan, Petr Gazdík (oba STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL).

Naopak pro odvolání Plagy se v uplynulých dnech vyjádřil spolek Pedagogická komora, jehož členy mohou být podle stanov současní i bývalí pedagogové z různých úrovní škol. Spolek má podle svého webu 2900 členů a facebookovou skupinu s asi deseti tisíci diskutujícími. Spolek Učitelská platforma sdružuje asi 900 pedagogů a má facebookovou skupinu s 16 400 členy. Asociace ředitelů základních škol má 280 členů. Učitelů v Česku je podle ministerstva školství kolem 170 tisíc.

Plaga dal najevo své pochybnosti o působení v politice

Plaga už před časem dal najevo své pochybnosti o dalším působení v politice. „Jsem nestraník ve vládě za hnutí ANO. Moje členství v brněnské buňce skončilo jejím zrušením a o obnovení svého členství nemám zájem,“ uvedl před měsícem v pořadu Události, komentáře v České televizi Plaga, který by skeptický ohledně možné kandidatury v letošních sněmovních volbách.

„Přiznám se, že tam moje úvahy nesměřují. Svou misi vnímám jako misi odbornickou a myslím si, že se nám to s kolegy daří. O své kandidatuře jsem ještě nepřemýšlel,“ řekl v ČT.