Praha kvůli pandemii ruší vánoční trhy. Strom na Staroměstském náměstí ale bude stát i letos

Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční trhy na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a ve spodní části Václavského náměstí. Konat se nebudou ani doprovodné akce. Vánoční strom na Staroměstském náměstí ale podle radního Jana Chabra (TOP 09) stát bude. O menších trzích v jiných částech metropole se magistrát chystá jednat s městskými částmi, některé z nich by se mohly konat v omezeném provedení. Vánoční trhy by se mohly uskutečnit i v ostatních městech, připravuje se na ně například zlínská radnice.

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2019
Zdroj: ČTK Autor: Martin Hurin

Trhy jsou podle Chabra společenskou událostí, na které bývá velká koncentrace lidí. „Z tohoto důvodu by bylo s ohledem na epidemiologickou situaci zřejmě velmi nevhodné konat vánoční trhy a připravovat je v rozsahu a velikosti, na které jsme zvyklí z minulých let,“ uvedl. Dodal, že magistrát zároveň nechce oslavy Vánoc úplně vypustit, a to i z psychologických důvodů.

Atmosféru tak na Staroměstském náměstí zajistí tradiční velký smrk a vánoční výzdoba. „Na druhou stranu se nebude jednat o výzdobu nějak nákladnou ani pompézní. Pakliže by to epidemiologická situace umožnila, jsme připraveni přidat i několik decentních malých stánků, nicméně v tuto chvíli s klasickou variantou vánočních trhů nepočítáme,“ shrnul Chabr.

O menších trzích se ještě rozhodne

Zrušení trhů se bude týkat těch, které organizuje společnost Taiko na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky a ve spodní části Václavského náměstí. U menších trhů v jiných částech metropole bude magistrát podle Chabra jednat s městskými částmi. „Dovedu si představit, že na některé z městských částí by vánoční trhy v omezené variantě mohly proběhnout, ale zatím je brzy předvídat,“ uvedl.

„Zrušeny byly velikonoční a teď i vánoční trhy, samozřejmě nás to velmi mrzí a dotýká se to také naší firmy. Nicméně respektujeme rozhodnutí a nabídneme strom a jeho instalaci magistrátu hlavního města Prahy za režijní náklady,“ uvedl předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba. Firma už vybrala strom, který na Staroměstském náměstí vztyčí. Bude to smrk ztepilý vysoký 19 metrů, který vyrostl nedaleko Jílového u Prahy. Strom by se měl stavět v noci na 24. listopadu.

Trhy se v centru metropole za normálních okolností konají od přelomu listopadu a prosince do začátku ledna. Kromě Staroměstského náměstí bývají také například na Václavském náměstí, náměstí Míru a dalších místech v Praze.

Některá města trhy plánují

Některá města na rozdíl od Prahy ani přes nynější pandemii myšlenku uspořádat i letos vánoční trhy neopustila. S tím, jak budou vypadat a v jakém rozsahu se uskuteční, většinou ale čekají na vyhlášení případných dalších epidemických opatření. Zatím nejsou trhy zakázány. Kvůli zamezení shromažďování lidí radnice však předpokládají, že budou v menším rozsahu než v předchozích letech a bez doprovodných programů. 

Napříkad radnice ve Zlíně zatím pokračuje v kompletních přípravách vánočních trhů, uvedl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Trhy zatím nezrušily ani Pardubice, porušily by smlouvu s koncesionářem. „V tuto chvíli pracujeme s variantou, že trhy budou, čekáme na případná další nařízení,“ řekl primátorův náměstek Jan Mazuch (ODS). Vánoční strom na Pernštýnském náměstí nejspíš bude jako každý rok.

Na historickém náměstí v Chebu se stavbou pro vánoční trhy, které bývají rozsahem i návštěvností největší v Karlovarském kraji, už začali. V jaké podobě budou, město ještě neví a přípravy se zatím omezují na výzdobu, která by o Vánocích mohla na náměstí zůstat, i kdyby se trhy kvůli šíření nákazy konat nemohly, řekl starosta Antonín Jalovec (VPM). Už nyní je podle něj ale téměř jasné, že klasický program v celém rozsahu, včetně koncertů nebo slavnostního zahájení, nebude.

Trhy nadále chystají také v Ostravě. „Děláme vše pro to, abychom je mohli, byť třeba v omezeném režimu, realizovat,“ uvedla mluvčí městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Hana Mainušová. Radnice se podle ní bude snažit, aby zamezila shlukování lidí. O výzdobu v ulicích a vánoční strom na Masarykově náměstí občané určitě nepřijdou, doplnila mluvčí. „Kromě kluziště zatím počítáme se všemi atrakcemi, na které jsou Ostravané zvyklí,“ uvedla.

Vánoční trhy nemají chybět ani v Hradci Králové. Letos se podle mluvčí města Kateřiny Šmídové ale přesunou z Masarykova náměstí na Velké náměstí do prostoru ke katedrále svatého Ducha. Radnice také sníží počet vánočních stromů ze tří na dva a v plánu má město rozsvícení stromu na Velkém náměstí. Jeho podobu a organizaci nyní připravuje tak, aby byly v souladu s epidemickými opatřeními, uvedla mluvčí.

V Ústí nad Labem radnice s plánováním trhů vyčkává a rozhode se podle situace. Nouzový stav může vláda ještě prodloužit. „Teprve po tomto datu bychom se definitivně rozhodli, zda akce proběhne, či nikoli,“ řekla mluvčí města Romana Macová. Pokud by se trhy, koncerty a další věci spojené s Vánoci mohly konat, magistrát by nejprve vše konzultoval s krajskou hygienickou stanicí.

Také v Kladně jsou vánoční trhy podle mluvčí radnice Lenky Růžkové nyní otevřenou otázkou. S hromadnými akcemi v době adventu se ve městě ale nepočítá. Vánoční strom na náměstí Starosty Pavla ale bude a Kladno chystá adventní výzdobu i dalších míst.