Petříček: Česká diplomacie rovnat záda nepotřebuje. Vztahy s Tchaj-wanem jsme rozvíjeli už před Vystrčilovou cestou

16 minut
Události, komentáře: Tomáš Petříček a Miloš Vystrčil ke vztahům Česka a Číny
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) nesdílí názor předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), že jeho srpnová cesta na Tchaj-wan pomohla narovnat záda české diplomacie. I když Česká republika oficiálně uznává politiku jedné Číny, vztahy s Tchaj-wanem dlouhodobě rozvíjí, připomněl v Událostech, komentářích tuzemský ministr zahraničí.

Předseda Senátu navštívil společně s podnikatelskou delegací Tchaj-wan v srpnu. Mise, kterou Vystrčil „zdědil“ po svém předchůdci v čele Senátu Jaroslavu Kuberovi, vzbudila velký ohlas, a to jak mezi českými představiteli, tak v zahraničí. Peking kvůli cestě zakázal vstup členům delegace na své území, prezident Miloš Zeman se rozhodl do budoucna nezvat Miloše Vystrčila na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice. Kriticky se vůči cestě vyjadřovali také vládní představitelé.

„Maximálně jsem se snažil dosáhnout kompromisu. Nechal jsem tři měsíce na to, aby se ostatní ústavní činitelé mohli postavit za Jaroslava Kuberu,“ vrátil se Vystrčil v Událostech, komentářích k faktu, že jeho předchůdce kvůli zamýšlené cestě na Tchaj-wan čelil silnému tlaku čínské strany.

„Rovněž Čína měla tři měsíce na to, aby svůj postup revidovala. Bohužel se tak nestalo. Tím už nebylo jiných možností než na Tchaj-wan jet,“ dodal šéf Senátu. Svou misí se podle svých slov chtěl pokusit „narovnat záda a hrdost České republiky, spolupracovat s demokratickou zemí a v neposledním případě navázat nadějnou hospodářskou spolupráci“.

Co je alternativou? ptá se Petříček

Tento pohled na věc však odmítá ministr zahraničí Petříček. „Česká diplomacie rozhodně narovnávat záda nepotřebuje. Měli bychom se podívat, co v reálu Česko v zahraniční politice dělá. Jestli máme pocit, že cesta pana Vystrčila byla nějakým milníkem… Vztahy s Tchaj-wanem jsme rozvíjeli už před tím, žádný milník to tedy není,“ míní. V zahraničí je Vystrčilova cesta podle Petříčka vnímána jako „parlamentní diplomacie“.

Šéf české diplomacie však nerozporuje fakt, že Čína je autoritativní zemí. „Uznání Čínské lidové republiky jsme si ale potvrdili po vzniku České republiky. Bylo to naše rozhodnutí. Co je alternativa? Máme politické vztahy s Pekingem, ale v rámci toho jsme si vyhradili právo spolupracovat s Tchaj-pejí,“ zdůraznil Petříček.

Ke stejnému závěru došla podle ministra také úterní schůzka nejvyšších ústavních činitelů v Lánech, na kterou však nebyl Vystrčil pozván. Účastníci jednání se také shodli, že cestu předsedy Senátu nelze pokládat za změnu v politice Česka vůči Číně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 53 mminutami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 2 hhodinami

Zápisy do prvních tříd letos přinášejí změny. Na co se připravit?

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které mají trvat do poloviny února. Konkrétní termín si ale stanovují školy samy, většinou to bývají dva dny. Kromě posunutí termínu zápisu se letos také zpřísňují pravidla pro udělení odkladu povinné školní docházky. K zápisům by mohlo letos přijít kolem 140 500 dětí, vyplývá z odhadu ministerstva školství. Bylo by to méně než loni.
před 2 hhodinami

ŽivěSněmovna třetím dnem jedná o vyslovení důvěry Babišově vládě

Sněmovna se ve čtvrtek třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. Diskuze trvala od úterý do středy dohromady asi devatenáct hodin čistého času. Ve středu většinou vystupovali opoziční poslanci, kteří před novou vládou varovali a kritizovali ji. Do rozpravy bylo na konci středečního jednání přihlášeno ještě přes dvacet zákonodárců. K samotnému hlasování by mohlo dojít v průběhu čtvrtka.
před 3 hhodinami

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 13 hhodinami
Načítání...