Čína zakáže vstup na své území všem členům delegace, která provázela předsedu Senátu Miloše Vystrčila při nedávné návštěvě Tchaj-wanu. Uvedl to ve čtvrtek na svém webu čínský oficiální list China Daily s odvoláním na nejmenované čínské úředníky, obeznámené se situací. Podle těchto zdrojů také nedovolí vstoupit na svůj trh českým firmám, jejichž zástupci byli v delegaci.
Čína trestá Vystrčilovu delegaci na Tchaj-wan. Jejím členům zakáže vstup na své území, píše tamní tisk
Deník napsal, že Vystrčila provázelo na Tchaj-wan 89 českých politiků, podnikatelů, umělců a zástupců akademické obce. Cesta se uskutečnila na přelomu srpna a září. Čína se staví proti veškerým oficiálním stykům a výměnám mezi jinými státy a Tchaj-wanem, který považuje za neoddělitelnou součást čínského území, připomněl list China Daily.
Vystrčila na Tchaj-wan doprovodili zástupci 36 především menších a středních firem, které se zabývají zejména oblastmi moderních technologií. Jejich představitelé již před cestou či v jejím průběhu vyjadřovali připravenost čelit případným restrikcím ze strany Číny.
Například Radovan Haluza, ředitel firmy Generi Biotech, která vyrábí testovací soupravy používané v lidské laboratorní medicíně, ve čtvrtek řekl, že na čínský trh jeho společnost nepronikla, protože by pro úspěch potřebovala „politické krytí“ uvnitř Číny. Na Tchaj-wan jel s tím, že podobný „trest“ ze strany Číny může přijít. „Nepřekvapuje mě to, jenom mi je líto, že je Čína tak mentálně jinde než Evropa,“ poznamenal.
Čínským záměrem není překvapen ani předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš. „Co mě ale překvapilo, je, jak je to dětinské a jasně vymezené,“ řekl. Reakci Číny označil za pokračování předchozích vyjádření včetně tzv. dopisu bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi od čínské ambasády v Praze a vyjádření čínského ministra zahraničí Wanga I. Označil to za součást čínské politiky.
Peking proti cestě protestoval, Vystrčil kritiku odmítl
Peking proti cestě českého politika opakovaně protestoval a varoval mimo jiné, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu. Předseda Senátu čínské kritiky odmítl a vyjádřil přesvědčení, že jeho návštěva politiku jedné Číny tak, jak ji vnímá Česká republika, neporušuje.
Některé čínské výhrůžky odmítla i česká diplomacie, jakož například i Francie nebo Německo. Mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí ve čtvrtek ocenila „politickou odvahu“ Vystrčila, který navzdory výhrůžkám Číny nedávno navštívil Tchaj-wan. Informoval o tom tchajwanský zpravodajský server Focus Taiwan.
Mluvčí tchajwanské diplomacie Joanne Ouová uvedla, že český politik před návštěvou, během ní i po ní „ukázal lidskou důstojnost a ducha sametové revoluce z roku 1989“. Tchaj-wan má vlastní vládu od roku 1949, kdy se na ostrov stáhly po prohrané občanské válce zbytky sil odpůrců čínských komunistů v čele s generálem Čankajškem.
Senátoři z Vystrčilovy delegace jednali s diplomaty z EU
Členové senátní mise na Tchaj-wan se ve čtvrtek sešli s diplomaty zemí EU a NATO, aby s nimi probrali možnosti další spolupráce mezi evropskými státy a Tchaj-wanem. Týkat by se to mohlo například dodávek ochranných hygienických pomůcek.
„Jsme ochotni a připraveni se o naše zkušenosti z cesty podělit a děkujeme za podporu, které se nám ze strany řady zemí dostalo,“ řekl Vystrčil diplomatům. Předseda horní komory už po sobotním návratu uvedl, že chce s výsledky cesty a možnostmi spolupráce seznámit členy vlády.
Týkat by se mohly třeba kybernetické bezpečnosti, vodního hospodářství i finančnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) se podobně jako zástupci vládní ČSSD stavěl proti misi a Vystrčila označil za diplomatického amatéra.
„Cesta nebyla zdaleka osobní misí jednoho člověka, ale vycházela z velmi široké podpory v Senátu, a to i mezi stranami dnešní vládní koalice,“ zdůraznil předseda zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý), který schůzku s diplomaty inicioval.