Oettinger radil Babišovi, jak se vyhnout střetu zájmů, píše iRozhlas.cz

Evropská komise odtajnila část dopisu, který bývalý komisař Günther Oettinger v listopadu 2018 poslal premiéru Andreji Babišovi (ANO). V začerněných pasážích exkomisař radil, jak se vyhnout střetu zájmů, píše server iRozhlas.cz.

Günther Oettinger
Zdroj: ČTK/AP Autor: Geert Vanden Wijngaert

Web Českého rozhlasu uvádí, že redakci se podařilo získat Oettingerův dopis z listopadu 2018 celý, tedy i s textem těch částí, které Komise zakryla. V nich se podle iRozhlas.cz s odkazem na evropské nařízení o střetu zájmů píše, že premiér má nadále zájem na ekonomickém úspěchu holdingu Agrofert, který uložil do svěřenských fondů.

„Může tím být narušen nestranný a objektivní výkon vaší funkce coby premiéra ve vztahu k řízení Evropských strukturálních a investičních fondů, stejně tak by to mohlo mít dopad na skupinu Agrofert,“ cituje web Oettingera.

Babišovi k vyřešení jeho možného střetu zájmů navrhl bývalý komisař několik možných cest. Nejdříve doporučil, aby předseda vlády Agrofert uložil do takzvaného slepého fondu či aby koncern přestal pobírat dotace. Tak by premiér podle Oettingera ztratil na profitu koncernu ekonomický zájem.

Pokud by tak Babiš neučinil, měl by alespoň odstoupit z čela vládní rady pro eurofondy, zdržet se jakýchkoli rozhodnutí v souvislosti s dotacemi a určit, kdo z členů vlády jej bude na jednáních zastupovat. O některých z těchto variant už dříve informoval týdeník Respekt.

Podle něj Oettinger doporučil českému premiérovi tři způsoby, jakými by se mohl zbavit střetu zájmů. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích.

Dopis poslal Oettinger krátce po tom, co se Komise začala možným Babišovým střetem zájmů zabývat. Dokument byl však dosud tajný, zveřejnit ho nechtěl Brusel ani Úřad vlády. Komise psaní částečně uvolnila po stížnosti ombudsmanky Emily O'Reilly, která se tím začala zabývat na žádost senátora Lukáše Wagenknechta (Piráti). 

Zakryté pasáže dopisu EK zdůvodnila tím, že nemůže zveřejňovat žádné dokumenty k probíhajícímu auditu, aby tím neohrozila jeho konečný výsledek. Vzhledem k „výjimečným okolnostem“ však udělala v tomto případě výjimku a některé pasáže odtajnila.

Server iRozhlas.cz připomněl, že Babiš do Bruselu v prosinci 2018 v odpovědi poslal dva dopisy. V prvním sliboval, že udělá všechno pro to, aby se vyhnul možnému střetu zájmů. O týden později poslal druhý dopis, v němž tvrdil, že se na něj nové evropské nařízení nevztahuje. Přesto oznámil, že odstupuje z čela vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. „Pokud by se měly řešit eurofondy, opustím zasedací místnost,“ napsal.

Babiš od počátku jakékoli pochybení odmítá.