Kongres ODS nečekaně odmítl Udženiju. Prvním místopředsedou zvolil Stanjuru

Prvním místopředsedou ODS byl zvolen Zbyněk Stanjura, který získal 322 hlasů od pěti stovek delegátů kongresu. Proti němu kandidovala Marie Kubíková, která oslovila 69 delegátů, a Pavel Novotný. Ten získal 65 hlasů. Post původně obhajovala Alexandra Udženija, kterou ale delegáti v prvním kole odmítli. Místopředsedy zůstávají Martin Kupka, Martin Baxa a Miloš Vystrčil, s nejvíc hlasy se k nim připojí europoslanec Alexandr Vondra.

Video Události
video

UDÁLOSTI: ODS má nové vedení, Udženiju nečekaně nahradil Stanjura

Stanjura se na post prvního místopředsedy ODS přihlásil poté, co v prvním kole neuspěla Udženija a do druhého kola se nepřihlásila. Jeho nominaci ohlásil po zhruba hodinové poradě se zástupci regionálních organizací staronový předseda občanských demokratů Petr Fiala. 

Do volby se přihlásila také radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíková, nominaci přijal i starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Nominaci z pléna dostal i europoslanec Alexandr Vondra, který už odmítl kandidovat i v prvním kole. Funkce je podle něj ale časově náročná, takže se nedá zvládnout z Bruselu. Znovu ji proto nepřijal a z pódia podpořil Stanjuru.

Stanjura: Volby vyhrajeme

Při oznámení Stanjurovy nominace stranický šéf deklaroval, že je šéf poslaneckého klubu výraznou osobností ODS. Zdůraznil taky, že je také jednou z nejvýraznějších osobností sněmovny, zakládající člen ODS a byl by i jejím dobrým prvním místopředsedou.

Stanjura v krátkém projevu uvedl, že chce chránit zájmy střední třídy a občanskou demokracii chce pomoct dovést k vítězství ve volbách. „Máme na to, vyhrajme volby pro sebe, pro střední třídu, pro Českou republiku,“ přislíbil. Že věří ve volební vítězství, zopakoval i po zvolení do křesla druhého muže strany. Nominaci z předsjezdových konferencí měl pouze jednu, a to na místo řadového místopředsedy.

Video stanjura
video

Volby vyhrajeme pro střední třídu, slíbil v kandidátském projevu Stanjura

Zbyněk Stanjura
Profil

Zbyněk Stanjura (*1964)

Vystudoval Elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, obor elektronické počítače. Před vstupem do komunální politiky pracoval v letech 1992 až 2002 jako programátor a později ředitel ve firmě ESKON, věnující se identifikačním systémům.

Je poslancem a také předsedou poslaneckého klubu ODS, ve sněmovně je členem volebního a rozpočtového výboru. V lednu 2019 byl zvolen prvním místopředsedou ODS.

Do ODS vstoupil v roce 1991, řadu let byl předsedou moravskoslezské ODS a nyní je jejím místopředsedou.

Před zvolením do sněmovny byl v letech 2000 až 2011 členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje, mezitím byl také krajským radním, a to v letech 2000 až 2008. Mezi roky 2002 až 2010 byl primátorem Opavy a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky.

Po svém zvolení do sněmovny se koncem května 2010 stal prvním místopředsedou poslaneckého klubu ODS, od května 2011 do prosince 2012 jej vedl. V prosinci 2012 se stal ministrem dopravy a resort vedl do července 2013, v listopadu téhož roku byl po dalších volbách znovu zvolen poslancem a od té doby je předsedou poslaneckého klubu strany.

Novotný: Proč se o mně píše a o ostatních ne? 

Kontroverzní starosta Řeporyjí Novotný v proslovu, který měl připraven jako kritický na třetí hodinu ráno, a nikoli jako volební řeč, své stranické kolegy kritizoval za neschopnost prezentovat práci v médiích. Bývalý bulvární novinář mluvil současně i o své loajalitě k Fialovi.

Na úvod provokativního vystoupení se vyjádřil i k překvapivé situaci ve volbě prvního místopředsedy: „Gratuluji venkovu, že nemá ani kou*e postavit vlastního kandidáta, když tady dělá převrat.“ V projevu pochválil svou práci na zviditelnění Řeporyjí plánem na výstavbu pomníku vlasovců. „O vás nepsala půl roku ani regionální příloha Rudého práva,“ řekl delegátům.

Video Na post první místopředsedkyně ODS kandidovala Marie Kubíková
video

"Proč se o mně píše a o vás ne?" ptal se Pavel Novotný

Klíč k úspěchu ODS podle něj tkví v sebereflexi a odhodlání. „(Předseda ANO Andrej) Babiš nejedná slušně, prodává lež a lejna, ODS má větší potenciál. Máme na to, ale musíme si věřit jako Řeporyje,“ řekl. Svoji řeč uzavřel: „Nevím, jestli tu stranu budu za deset minut opouštět, nebo vést. Obojí zvládnu.“

Novotný v posledních týdnech přitahuje pozornost médií a sklidil kritiku Ruska za záměr zřídit pomník vlasovcům, kteří v městské částí padli při osvobozování Prahy v roce 1945. Před začátkem kongresu na sociálních sítích uvedl, že ačkoli na Twitteru v minulých dnech uvažoval o své roli na kongresu, „chce potěšit předsedu, a tedy být především potichu a hodný“.

Kubíková: Chci srozumitelnou politiku

Regionální politička Kubíková nabídla delegátům jednoduchou a srozumitelnou politiku, která má být srozumitelná všem. „Jsem radní pro školství a všichni víme, že naše děti potřebují kvalitní školství. Kdo z nás ale umí zopakovat naše programové teze pro školství? Já to vím, protože se s rodiči a učiteli setkávám,“ prohlásila. Zdůraznila, že je členkou ODS dvaadvacet let, a pochválila předsedu Fialu.

Video Na post první místopředsedkyně ODS se přihlásila Marie Kubíková
video

Na post první místopředsedkyně ODS se přihlásila Marie Kubíková

Udženiju nezvolili první místopředsedkyní strany

O pozici prvního místopředsedy se původně ucházela pouze obhajující Alexandra Udženija. V prvním kole ji ale kandidáti nezvolili, získala pouze 217 z 434 hlasů. Po vyhlášení výsledků pražská zastupitelka uvedla, že již nebude kandidovat a dá prostor novým lidem.

„Tohle patří k politickému životu, přeji nástupci, aby byl po boku Petra Fialy a ostatních tak loajální, jako jsme byla já,“ uvedla. Nyní se chce soustředit hlavně na Prahu. Fiala má dál její podporu.

Video udženija
video

Alexandra Udženija v kandidátském projevu kritizovala vládu i Piráty

Ve své kandidátské řeči Udženija uvedla, že politika ODS musí být srozumitelná a dávat lidem smysl: „Můžeme se stokrát ujišťovat, že Babišovy vize jsou jen nenaplněné sliby a prázdné fráze, ale tahle strategie mu funguje. My máme mít vlastní odpověď, jinak se můžeme s úspěchem rozloučit, a to nechceme.“

Kritizovala také Piráty, které považuje za nestandardního soupeře. „Přitom jsou to obyčejní progresivisti, kteří žijí ve své bublině falešné nadřazenosti a myslí si, že stačí vše zauditovat, prověřit a nahlásit. K tomu se velmi agresivně snaží zničit hodnotový řád a kromě destrukce vlastně nic neumí,“ konstatovala. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) se podle ní jen zviditelňuje zahraniční politikou, místo aby řešil okruh města.

Mezi řadovými místopředsedy je jedna změna

O celkem čtyři funkce řadových místopředsedů se na libeňském zasedání ucházelo původně devět adeptů. Tři z nich ale odstoupili, zdůvodnili to především dalšími kandidáty ze svých regionů. O důvěru delegátů se tak neucházel senátor za obvod Ostrava-město Zdeněk Nytra, poslanec Jan Skopeček a poslankyně Miroslava Němcová; všichni na kongres přijeli s nominacemi z regionů.

Mezi kandidáty setrval europoslanec a exministr zahraničí Vondra, který nakonec uspěl. Post už zastával v letech 2010 až 2012. „Patří k radikálnímu proudu strany, o který ale ODS většinově přišla po odchodu Václava Klause mladšího,“ připomněla politoložka Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické.

Nominaci také proměnili dosavadní místopředsedové Kupka, Baxa a Vystrčil. Na místě dostal podporu, aby se ucházel o místopředsednickou pozici, neúspěšný kandidát na post prvního místopředsedy Novotný a sama se přihlásila radní pro školství Prahy 6 Kubíková, která rovněž stála o druhý nejvyšší post ve straně. Oba dva však zvoleni nebyli.

Pouze jeden z dosavadních místopředsedů nechtěl funkci obhajovat. Evženu Tošenovskému už stačil předseda strany Fiala poděkovat: „Této výrazné osobnosti ODS patří speciální poděkování a za práci v těch nejtěžších letech mu patří naše absolutorium.“

Všichni noví místopředsedové byli zvoleni rovnou v prvním kole. Vondra dostal 443 hlasů z 487 platných lístků, Vystrčil měl 432 hlasů, Kupka 405 hlasů a Baxa uspěl s 338 hlasy.

Staronový předseda ODS Petr Fiala je spokojen se složením nejužšího vedení strany, má podle něj silný mandát. Po prohře Alexandry Udženiji v obhajobě postu první místopředsedkyně ztratili občanští demokraté ve vedení jedinou ženu. „Jsme si vědomi tohoto nedostatku. Nevíme, čím to je. Rozhodli tak delegátky a delegáti kongresu,“ komentoval absenci žen Fiala. Poznamenal, že v ODS jako demokratické straně neexistují kvóty a rozhoduje to, kdo si o funkci řekne a chce o ni usilovat.

 

V kandidátských projevech Baxa a Kubíková hovořili zejména o zkušenostech ze školství. Baxa řeč založil na shodě počátečního písmene svého jména s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. „Nechci, aby jméno příštího premiéra začínalo B,“ zopakoval několikrát s tím, že delegáti dnes ale jeho B mají zaškrtnout. Vystrčil řekl, že průběh kongresu ozvláštněný projevy Vondry či Novotného je důkazem, že ODS je originální a normální stranou, nikoliv firmou.

Kupka by si přál, aby v Česku znovu začaly platit nadčasové hodnoty. „A aby znovu ožila jednoduchá, ale důležitá slova jako rodina, práce, slušnost nebo vzdělání,“ konstatoval. Novotný poděkoval za to, že získá zkušenost s kandidaturou. Líčil, jak dotáhl k úspěchu ODS v pražských Řeporyjích a deklaroval, že tam chce příště vyhrát s 50 procenty hlasů. „Když nebudu zvolen, zapracuji na svém projevu a budu slušnější, nezahořknu,“ konstatoval.

Vondra uvedl, že se jako „Havloid“ hlásí do služby. „Pokud dostanu důvěru, zkusím nezklamat,“ uvedl. Slíbil nekompromisní obranu svobod, práv a hodnot, které si Češi vybojovali v roce 1989. „Dnes, 30 let poté, jsou tyto svobody znovu oklešťovány a relativizovány,“ varoval. Ostře kritizoval vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO) za způsob její obhajoby v kauze společného článku s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem.

Občanská demokracie brzy oslaví třicátiny

Naposled občanští demokraté volili vedení na kongresu v Ostravě před dvěma roky. Předseda strany Fiala ani tam neměl protikandidáta a získal tehdy 451 ze 483 platných hlasů, tedy podporu 90 procent všech delegátů, podobně jako na předchozím ostravském kongresu v roce 2016. První místopředsedkyní tehdy zůstala Udženija, funkce místopředsedů obhájili Tošenovský, Kupka a Vystrčil. Nováčkem v nejužším vedení strany, která nyní čítá zhruba 14 tisíc členů, se stal Baxa.

ODS za rok oslaví 30 let od svého vzniku. V Poslanecké sněmovně je už sedm let v opozici, po posledních volbách platí ale v dolní komoře za druhou nejsilnější stranu po vládním ANO. Po loňském odchodu Václava Klause mladšího a Zuzany Majerové Zahradníkové má ODS 23 poslanců. V Senátu má s 18 členy druhý nejsilnější klub a díky Jaroslavu Kuberovi drží křeslo předsedy komory. 

„ODS je nejstabilnější pravostředová strana. Ale její preference stagnují, pohybují se mezi deseti a patnácti procenty, strana není schopná dohnat náskok hnutí ANO. Je otázka, zda najdou recept, jak více zaujmout, nebo se do vrcholného politického provozu zapojí jinak. ODS už nyní mluví více o změnách klimatu a ochraně životního prostředí, cílí tím hlavně na mladé.“

Lukáš Jelínek

politický analytik Masarykovy demokratické akademie