Méně asistentů i kontrol v poradnách. Ministr Plaga podepsal vyhlášku o změnách v inkluzi

Handicapované děti budou zřejmě ve školách častěji než dosud sdílet jednoho asistenta pedagoga. Vyplývá to z novely vyhlášky o  společném vzdělávání dětí ve školách, kterou v pondělí podepsal ministr školství Robert Plaga (ANO). Materiál nyní posoudí pracovní komise legislativní rady vlády a po publikování ve Sbírce zákonů by novela měla platit od 1. října. 

Dítě s asistentem. Ilustrační foto
Zdroj: ČT24

Nová úprava vyhlášky snižuje povolený počet asistentů ve třídě, kde mohou dosud působit tři. Přináší ale i jiné změny, jako třeba prodloužení doby mezi kontrolami handicapovaných dětí v pedagogických poradnách. Úpravy by podle úřadu měly vést k úsporám či snížení administrativy.

Plaga novelu podepsal navzdory nesouhlasu úřadu veřejné ochránkyně práv, úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí, které upozorňovaly, že změny mohou vést k nárůstu diskriminace romských žáků.

Sporné části vyhlášky v ní zůstaly

Ministerstvo školství jednalo o konečné podobě vyhlášky se zástupci různých organizací a úřadů od loňského prosince. Neshody se týkaly zejména té části novely, podle které mohou do speciálních škol chodit děti s různými druhy handicapu, a dále vypuštění článku o přednostním vzdělávání dětí v běžných školách. V konečném znění novely tyto změny nakonec zůstaly. 

„Navrhovaná právní úprava žádným způsobem nemění hlavní principy, cíle a parametry zajišťování speciálních vzdělávacích potřeb dětí, žáků a studentů,“ uvedlo ministerstvo v podkladech k novele. Nadále má podle něj platit, že v zařízení pro mentálně postižené se jiní žáci nevzdělávají. Ustanovení o přednostním vzdělávání v běžných školách je i ve školském zákoně, a jeho odstranění ve vyhlášce tak podle úřadu princip inkluzivního vzdělávání neohrozí.

Méně asistentů pomůže začlenění žáků do kolektivu

Novela má podle ministerstva podpořit začleňování handicapovaných do kolektivu pomocí sdílení jednoho asistenta. Zatímco dosud mohli v jedné třídě působit až čtyři pedagogičtí pracovníci, nově by tam měli být nanejvýš dva učitelé s jedním asistentem. Čtyři pedagogy, respektive více asistentů budou moct využívat nadále speciální třídy s mentálně postiženými žáky nebo spádové mateřské a základní školy v případech, kdy budou muset přijmout větší počet handicapovaných dětí.

Předepsané pomůcky či asistenti by se podle novely měli financovat pouze v případech, že zatím škole chybí. To společně s úpravou proplácených částek v ceníku vyhlášky mělo vést k roční úspoře kolem 15 milionů korun, vyčíslilo ministerstvo.

Kontroly nastavení práce s dítětem by se nově mohly dělat jednou za čtyři roky, nikoli pravidelně po dvou letech, jak je nyní zvykem. Výjimkou by měli zůstat mentálně postižení a děti ve speciálních školách, jejichž kontroly by zůstaly i nadále častější.

Vyhláška o společném vzdělávání dětí ve školách platí od září 2016 a mimo jiné reagovala na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. V roce 2007 odsoudil Česko za to, že přeřazením několika romských dětí do takzvaných zvláštních škol porušilo jejich právo na vzdělávání a diskriminovalo je. Vyhláška se už dříve upravovala dvakrát – jednou v létě 2017 a potom na přelomu předloňského a loňského roku.